İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

11.Ulusal Özel Sporcular Şenliği Başladı

İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, bu yıl on birincisi düzenlenen özel eğitim öğrencilerinin katıldığı özel sporcular şenliğine katıldı.
11.Ulusal Özel Sporcular Şenliği Başladı

10 yıldır İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü Üsküdar Belediyesi ve Gençlik Spor İl Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği 11.Ulusal Özel Sporcular Şenliği İstanbul’da başladı.

Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Yerleşkesinde düzenlenen ve iki gün sürecek  “Kalbimiz Sizinle” temalı organizasyonda, Türkiye genelinden 132 okuldan bin dokuz yüz engelli öğrenci mücadele ediyor. 

Şenliğin açılışında İl Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen,  Gençlik ve Spor İl Müdür Yardımcısı Adnan Kuzu Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Salih Pınar da hazır bulundu.

Şenlikte konuşan Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, Özel eğitim alanında engelli bireylerimizin herkes için çok büyük anlam ifade ettiğini belirterek, “İstanbul’da toplamda 56 bin 600 öğrencimiz özel eğitim alanında eğitim almaktadır.” dedi.

Özel Eğitim Alanındaki Gelişmeler

Dünyada özel eğitim alanında ikinci olarak II. Abdülhamit döneminde açan bir devlet ve millet olarak ne yazık ki Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatına kadar bu alanda önemli bir mesafe kat edilmedi özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimize hizmet sunulamadığını vurgulayan Yelkenci sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile özellikle son on yılda özel eğitim alanına çok büyük hizmetler yapıldı. Sadece şu örneği vermek istiyorum; daha önce bu alanda çalışmış biri olarak sadece özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine senelik verdiğimiz teşvik yılda yaklaşık 2 milyar liradır. Bu bile özel eğitim alanında Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu katkıyı göstermesi açısından çok önemli bir göstergedir.”

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Yelkenci, bu tür çalışmaların farkındalığın oluşmasında çok önemli olduğunu ifade ederek “10- 16 Mayıs tarihleri arasında Engelliler Haftasını kutluyoruz. Ama maalesef katılımların yeterli olmadığını üzülerek söylüyoruz, bu alandaki farkındalığı oluşturmak için daha fazla çalışmamız gerekiyor. Dolayısıyla bu etkinlik sosyal sorumluluk bakımından çok önemli bir projedir.” şeklinde konuştu.

Gönül Kapılarını Açmak

Üsküdar Belediye Başkanı Türkmen ise, 10 yıl önce Üsküdar ilçesinde başlatılan Özel Sporcular Şenliğinin bir kartopu gibi büyüyerek Türkiye genelinde devam ettiğini belirterek “Adeta ulusal ve uluslararası ölçekte bir etkinliğe dönüştü. Biz bugün burada on birinci kez bu özel yavrularımızın gönül kapılarından girmek üzere buluşmuş durumdayız. Onlar azimleriyle bize gönül kapılarının anahtarını verecekler en büyük düşlerini sevgilerini kalplerini bizlerle paylaşacaklardır.” dedi.

Bu dünyada hiçbir şeyin bir gencin yüreğindeki coşkudan, ruhundaki azimden daha kuvvetli olmadığını hatırlatan Türkmen, konuşmasını şöyle tamamladı: “Sporun bizi bir araya getiren kardeşliği birlikteliği paylaşmayı anlatan dili ile tüm engelleri özellikle zihinlerimizdeki bütün engelleri birlikte aşacağız bu aslında bir sosyal projedir.”

Öğrencilerin geçiş töreninin ardından, konuşmalar ve halkoyunları gösterileri yapılan etkinlikte, ilk gün her branşta ikişer seri yarışmalar gerçekleştirildi. Yarışmalarda dereceye girenlere kupa ve madalyalar verildi.

03-05-201703-05-201703-05-201703-05-201703-05-201703-05-201703-05-201703-05-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.