İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"1. İSTANBUL OKUL YÖNETİCİLERİ KONGRESİ" BAĞLARBAŞI KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ'NDE BAŞLADI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Öğretmen Akademileri Yönetici Akademisi koordinatörlüğünde düzenlenen, "Okul Yönetiminde Uygulamadan Yansımalar" konulu "1. İstanbul Okul Yöneticileri Kongresi" Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı.


İstanbul'un 39 ilçesinde görev yapan okul yöneticilerinin katılımıyla ilk kez düzenlenen konferans öncesinde katılımcılara İstanbul Oda Orkestrası konser verdi.

Kongreye İstanbul Vali Yardımcımız Sayın Hasan Hüseyin Can, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Sayın Mahmut AK da katıldı. Konferansta Bahçeşehir Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hasan Şimşek, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ebru Can Oğuz ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nail Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu akademisyenler tarafından sunumlar gerçekleştirdi.

 

"Okul, ülkelerinin geleceğe dönük yatırımlarının umutlarının, hayallerinin şekillendiği yerdir"

Kongre"nin açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, "Okul çok özel bir çevredir. Durup düşünülmesi gereken çok yönlü irdelenmesi gereken bir örgüt, bir kurumdur. Bir bakıma eğitimin bütün açık ve gizil işlemlerinin gerçekleştiği, bütün stratejik çalışmaların, planların, eğitime dönük beklentilerin ülkelerinin geleceğe dönük yatırımlarının umutlarının, hayallerinin şekillendiği yerdir okul. Topçu'nun dediği gibi 'Ruhların sanatkârı ve geleceğin ve gençliğin mimarlarının da görev yaptığı yerdir aynı zamanda. O yüzden okulda olup bitenle ilgili olarak ve okulda gerçekleşebileceklerle ilgili olarak çok yönlü düşünmek, çalışmak, emek vermek gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız biliyorsunuz 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında yaz döneminde Haliç Kongre Merkezi'nde bizzat Sayın Bakanımızın öncülüğünde bir araya geldik. Yeni eğitim öğretim yılını konuştuk, tasarladık. Çalışmaya, İstanbul'dan başladık Milli Eğitim Bakanlığı olarak. Bu çerçevede belki yıllardır konuştuğunuz birçok konuyu, birçok problem olarak ele aldığımız konuyu da yine bir gelişme alanı olarak değerlendirdik. Belki öne çıkan ilk uygulamalardan bir tanesi, okula dayalı bütçe uygulamasıydı. Okulu kendi içerisinde otonom yapı olarak, özerkliğe doğru gidiş imkânı bulabilecek bir yapıda okulun kendi bütçesinin oluşturulduğu, kendi ihtiyaçları temelinde yeni bir anlayışla ele aldığı bir yaklaşım sergilendi. Beraberinde öğretmenlerimizin ve okulun gelişimini ele alan hizmet içi eğitim tasarımlarındaki değişiklikler aslında biraz önce girişte söylediğim okulun desteklenmesi için zaruri olan okul temelli mesleki gelişim öğrenme toplulukları gibi yeni anlayışlarla okulu yeni baştan tasarlamak gerektiğinin ipuçları verildi" dedi.

 

"Üniversitelerimizle iş birliği Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çok güçlü yönlerinden biri" 

İstanbul Vali Yardımcı Hasan Hüseyin Can, "İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün güzel programları projeleri iyi uygulamaları hayata geçirmek suretiyle, hem İstanbul ilinde kaliteyi arttırıyor hem de ülkemizin diğer vilayetlerine örnek oluyor. Bugün uygulamadan bahsederek, değerli bilim insanlarımızın değerli katkı ve yönlendirmeleriyle, güzel örneklerin veya karşılaştığımız sorunların idareci olarak çözülmesi çerçevesinde öyle ümit ediyorum ki çok nitelikli çalışmalar yapılacak. Konunun önemine Milli Eğitim'de üniversite işbirliğinin kıymetine işaret ettiler. Gerçekten de üniversitelerimizle iş birliği Milli Eğitim Müdürlüğümüzün çok güçlü yönlerinden biri İstanbul'da. Burada değerli rektörlerimizin de konuyu kolay hale getiren, bizlerle iş birliğini temin eden kıymetli çalışmaları var. Ben bu vesileyle hem rektörlerimize hem de liderliğinde güzel çalışmalar yapılan Milli Eğitim Müdürümüze ve onun değerli arkadaşlarına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Prof. Dr. Hasan Şimşek, Prof. Dr. Nail Yıldırım, Prof. Dr. Ebru Oğuz Türkiye'de okul yöneticisi olmak panelinde bir araya geldiler.  Kongre'nin "Türkiye'de Eğitim Yöneticisi Olmak" konulu ilk oturumu Prof. Dr. Hasan Şimşek, Prof. Dr. Ebru Oğuz Canol'un sunumu ile gerçekleşti.

 Kongre 17-18 Mayıs tarihleri arasında Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde devam edecek.

 

 

17-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-202317-05-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.