İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tiyatro Okulu

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün tiyatro okulu üç oyunla perdelerini açıyor. 
Tiyatro Okulu

Okulları, bahçesiyle, öğretmenler odasıyla, çevresiyle, bütün paydaşlarıyla bir büyük hayat sahnesi olarak görüyoruz. Bundan dolayı da öğretmenimizin bu hayat sahnesindeki mutluluğu ve daha huzurlu olması bizim için çok değerli. Zira 2023 Eğitim Vizyonu çocuklarımızın sadece test ve sınavlara değil aynı zamanda ve daha büyük ölçüde hayat sahnesine hazırlanmalarını hedefliyor. 

Bu doğrultuda kültür ve sanat içerikli çalışmalara ağırlık veren İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde bir tiyatro okulu açıldı. Üç oyunla seyircisiyle buluşmak için gün sayan okulumuz çalışmalarını Yaşar Elmas koordinatörlüğünde sürdürüyor.

Hikâyeci Mustafa Kutlu'nun  "Rüzgârlı Pazar" kitabından sahneye uyarlanan aynı adlı oyun ve Âşık Veysel'in hayatını anlatılacağı  "Dostlar Seni Hatırlasın"  müzikal anlatı formundaki oyunlar seyirciye açık ve ücretsiz sergilenecek. Ekibin tamamının öğretmenlerden oluşması dolaysıyla bir anlamda  "Öğretmenler Tiyatro Topluluğu" adı ile de anılan grubumuz, neredeyse profesyonele yakın çizgide oyunlar sahneleyerek, eğitim sistemimize yeni bir heyecan ve ruh katacakları için heyecanlı olduklarını ifade etti.

 Öğretmenlerin, ekip çalışmasıyla, birlikte iş üretme hazzıyla daha da önemlisi ilham veren öğrenme yolculuğuna katkı sunan "Bir Fetih Rüyası"  adlı oyun ise bambaşka bir vizyon hedefliyor. Fatih Sultan Mehmet ve Akşemsettin arasında geçen bir diyalogdan esinlenerek sahneye taşınan oyun, sadece sahnesi olan liselerde oynanacak ve ücretsiz izlenebilecek.  Fatih Ali Emiri Kültür Merkezinde ilk oyunlarının gösterimini 24 Mart'ta yapacaklarını söyleyen senarist ve yönetmen öğretmenimiz Yaşar Elmas "Umarım bu çalışmalar İstanbul'umuza ardından da tüm Türkiye'ye ilham olur. Çünkü öğretmemelerimiz 40 dakikalık sınıftaki ders anlatımından sonra sahne tozu yutarak hikâye anlatmanın imkânlarının farkında olacaklar." dedi.

09-03-202009-03-202009-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.