İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrencilerimiz Fuarda

TÜYAP Kitap Fuarı’na okullarımız ve öğrencilerimiz yoğun ilgi gösteriyor.
Öğrencilerimiz Fuarda

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle düzenlenen,  İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğümüzün de katıldığı “37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı”yoğun ilgi görüyor.

Bu yıl “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” ana temasıyla TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi - Büyükçekmece´de gerçekleştirilen fuarı, İstanbul´un çeşitli semtlerindeki okullardan gelen öğrenciler, öğretmenleri ve velileriyle geziyor.

Fuara,  Piri Reis İlkokulu’ndan gelen 4. sınıf öğrencisi Hanne Meryem Aldı, yaptığı açıklamada, kitap fuarlarını çok sevdiğini belirterek beğendiği kitaplara dikkat çekti: “Behiç Ak’ın kitaplarına bayılıyorum. İmza gününe denk düşmedi ziyaretimiz ama son kitabını aldım. Fatih Erdoğan’a ise son kitabını çekinerek imzalattım. Mustafa Ruhi amca ise fuarda yoktu.” dedi.

Gelişmek İçin Okumak Şart

Üniversiteye hazırlanan 17 yaşındaki Özlem Şahin de fuarda uygun fiyatlarda bir kitap bulamadığını belirterek, “Buraya Mecidiyeköy´den geldik. Kitapların hepsi hemen hemen yüksek fiyatlı. Maalesef birkaç tane kitap alabildik.” diye konuştu. 

Şahin, daha çok kitap okunabilmesi için yayınevlerinin fiyatları düşürmesi temennisinde bulunarak, şunları kaydetti: “Fiyatlar düşürülürse daha çok okuma olur. Bugün eğitim eskisine göre zorlaştığı için çok fazla kitap okunmuyor. Biraz da bize anlayışla bakılırsa derslere mi yüklenelim ya da kitap mı okuyalım? Çokimkânlı  şeyler olamadığı için çocuklar ´daha fazla derse çalışalım´, ´güzel yerlere gelelim´ diye uğraşıyorlar. Aslında kitaplar bir boşluğu doldurmak için değil de ülkemizi geliştirmek için okunmalıdır. Ayrıca kişi kendine olan borcunu ödemesi için kitap okumalı diye düşünüyorum.”

Begüm Ayaz da sahaflardan daha uygun kitaplar bulduğunu aktararak, yeni şeyler öğrenmek ve yeni ufuklar açması adına kitap okuduğunu ifade etti.  

Okumayı Seviyoruz

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi´nden fuara gelen 9. sınıf öğrencisi Ömer Çebi de kitap okumayı sevdiğini dile getirerek, fuarı okuluyla birlikte gezmeye geldiğini söyledi.

Çebi, okuma yaparken herhangi bir yazar seçiminde bulunmadığını kaydederek, “Edebiyat öğretmenimiz her ay bize kitap veriyor ve kitap okumamızı istiyor. Verdiği kitaplar da sürükleyici oluyor. Mesela bu ay verdiği ´Fareler ve İnsanlar´ kitabını okudum. Kitaplar aslında yalnızlığımda bana bir arkadaş oluyor.” ifadelerini kullandı.  

Fuara babası Prof. Dr. Köksal Alver ve kardeşleri ile geldiğini belirten Aziz Alver ise kitap fuarını gezdiğini beğendiği kitapları aldığını ifade etti.

Arnavutköy Şehit Murat Sengöz İmam Hatip Ortaokulu’ndan Ahmet Yasin Aldı ise fuardan Sait Faik Abasıyanık’ın eserleri ile TÜBİTAK’tan buluş ve icatlar odaklı kitapları  aldığını belirtti.

Öğrenci Tuğrulay Yeşiltaş,  fuardan Dostoyevski´nin eserlerini aldığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Türk ve yabancı yazarlardan klasik eserler aldım. Bence bir kitapçıya gitmek yerine fuarlara gitmek daha iyi bir alternatif. İstediğin kitabı bulma açısından. Bence kitap okumayınca kitap bir şey kaybetmiyor ama biz kitap okuyunca bir şeyler kazanıyoruz.”  

İnsanların daha fazla kitap alıp okuyabilmesi için fuar sayılarının artması gerektiğini dile getiren Yeşiltaş, kitap fiyatlarında indirim olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yurt içi ve dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuar, 18 Kasım´da sona erecek.  Fuarın son günü Talim Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Alparslan Durmuş şiir kitabını okuyucularına imzalayacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.