İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız’ın Öğretmenler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.    
Millî Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız’ın Öğretmenler Günü Mesajı

Geleceğimizin mimarı olan kıymetli öğretmen arkadaşlarım  !


Atatük’ün baş öğretmen olarak kabul edildiği bu günü, geleceğimizin mirası olan evlatlarımızın yetişmesinde kutsal bir yeri olan öğretmenlerimizle kutlamanın  mutluluğu içerisindeyim.

Devletleri çağdaş ve kültürlü bireylerle muasır medeniyetler seviyesine çıkaran öğretmendir. Sabırla ve özveri ile insanlığı ileri taşıyan öğretmendir. Ömrümüz boyunca kendimizi borçlu hisettiğimiz insan öğretmendir. Bilgi kaynaklarını öğreten ve bizleri bilgiye yönlendiren öğretmendir. Öğretmenlik her şeyden önce fedakarlık, idealist olma ve özveri duygularının bir arada bulunduğu yegane meslektir. 

Öğretmenlik sadece sınıf içerisinde değil hayatın tüm safhahalarında devam eden bir meslektir. Eğitici, zor şeyleri kolaylaştırabilen, çözümleyen, karşı tarafa bilgi ve tecrübe aktarımını sağlayabilen kişidir. Öğretmenlik tek tip insan yetiştirmeyi bertaraf eden bir meslek dalıdır. Öğretmen, yeterlilikleriyle, kabiliyetleriyle tek başına dünyayı değiştiremese de eğitim verdiği birçok çocuğun, gencin dünyasını değiştirebilir. Öğretmenlik sabır ve emek isteyen bir meslektir. Sanatçı eserini ortaya koyarken, bitmek tükenmek bilmez bir sabır gösterir. Emeğinin karşılığını almak için çalışmasının her aşamasını bin bir titizlikle işler. Bu durum kimi zaman bir kıl inceliğindeki fırça darbesinde, kimi zaman da bir roman karakterinin şahsında kendini gösterir. Hayatta bilgili, kültürlü bireyler yetiştirmenin yolu, öğretmenin de zengin bir bakış açısına sahip olmasıyla mümkündür.

            Bir taraftan öğretmeni ve öğretmenliği överken diğer taraftan  bir sevda işi olan öğretmenlik mesleğine gönül verenlerin bu övgüye ihtiyacı olmadığını düşünüyorum. Kaldı ki öğretmenler, başkalarının övgüsüne mazhar olmak, takdir edilmek için fedakârlık yapmıyor. Öğretmenlerin gayreti ve fedakârlığı, yaptıkları işin kutsallığına inandıklarındandır. Hz. Ali’ye izafi edilen  “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü her zaman güncelliğini korumuş, mesleğin yüceliğini ifade etmiştir.

“Öğretmen, bir zekâyı hazır bilgilerle dolduran öğretici değil, öğrencilerini kendi kendilerini fikirlerini geliştirmek için teşvik eden bir insan olmalıdır.” diyen Alexis Carrel, bir bakıma çağdaş eğitimin başrol oyuncusu öğretmeni tarif etmektedir. Bu öğretmen; stratejik öğretim liderleri olarak, eğitim alanındaki çağdaş yaklaşımlara, değişimlere ve bağlı yeniliklere tam anlamıyla ayak uydurma becerisine sahip, başta bilişim teknolojileri olmak üzere, çağdaş eğitim yöntemlerini, bilim ve teknolojiyi yakından takip eden entelektüeldir.

Dünyanın en kutsal ve kadim mesleklerinden olan öğretmenlik, bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve yarınlara aktarılması sürecinde her zaman çok önemli bir role sahip olmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerimiz, dün olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, yenilenmenin daha ileri hedeflere taşınmasında öncü durumundadır.

Bu duygularla, başta şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyor; genç nesillere modern bilim ve teknolojinin ışığında eğitim ve öğretim veren, ülkemizi uluslararası alanda hak ettiği yere taşımak için üstün gayret gösteren; sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden; bıkmadan, bıktırmadan, ümitsizliğe düşmeden, İstanbul gibi bir metropolde görev yapmanın yüklediği sorumlulukların da bilinciyle vazifesini yerine getiren tüm öğretmenlerimizi saygıyla selamlar, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarım.

 

                                                                                                                                Dr. Muammer YILDIZ

                                                                                                                                İl Milli Eğitim Müdürü

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.