İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DEPREMDEN ETKİLENEN ÇOCUKLAR İÇİN PSİKOSOSYAL DESTEK ODALARI KURULDU

Deprem bölgesinden İstanbul'a gelen çocuklara ve vatandaşlara yönelik İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından birçok hizmet ve faaliyet koordine ediliyor. Sancaktepe ilçesinde görev yapan gönüllü öğretmenler tarafından çocukları depremin olumsuz etkilerinden uzaklaştırmak amacıyla Sancaktepe Mahmut Celaleddin Ökten Öğrenci Yurdunda psikosaosyal destek odaları kuruldu.
DEPREMDEN ETKİLENEN ÇOCUKLAR İÇİN PSİKOSOSYAL DESTEK ODALARI KURULDU

Gönüllü psikolojik danışman ve rehber öğretmenleri, oluşturulan psikososyal destek odalarında çocuklarda depremin etkilerini hafifletmek amacıyla etkinlikler yapıyor.

Bu etkinliklerde çocuklarda oluşabilecek olumsuz kaygı ve tutumların önüne geçmek ve onları rehabilite etmek hedefleniyor. Hem depremin etkisinin hem de bulundukları sosyal ortamı değiştirmelerinin çocuklarda uyum sorunları oluşturma olasılığını arttırdığını ifade eden psikolojik danışman ve rehber öğretmenler, psikososyal destek odalarında depremden etkilenen çocuklara uyum ve oryantasyon süreçlerini destekleyici faaliyetler gerçekleştiriyor.

Gönüllü okul öncesi öğretmenleri tarafından 3 ? 6 yaş arası çocuklara oyun odalarında oyun terapileri, masal ve hikâye anlatımı, geleneksel oyunlar, kukla oyunları, boyama etkinlikleri ve çeşitli aktiviteler yapılıyor. Faaliyetlerde kullanılan oyucak ve materyaller de Sancaktepe ilçesinde görev yapan öğretmenler tarafından tasarlanıp üretiliyor.

Sosyal Market uygulamasını hayata geçiren Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü depremzede vatandaşlara giyim ve hijyen malzemelerini ücretsiz hizmet sağlayarak yürütüyor. Ayrıca ilçede bulunan Meslek Liselerinin gönüllü öğretmen ve öğrencileri de Mahmut Celaleddin Ökten Öğrenci Yurdu'nda depremden etkilenen tüm vatandaşlara kuaför hizmetleri sunuyor.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.