İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ LEVENT YAZICI'NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

 İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı. 
İL MÜDÜRÜMÜZ LEVENT YAZICI'NIN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Türk İstiklal Harbi'nin dönüm noktası olan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Muharebesi, bir milletin yeniden var olmasının, ülkesini hep birlikte işgalcilerden kurtarmasının ve özgür ve bağımsız yaşama isteğinin tezahürüdür. 30 Ağustos günü gerçekleştirilen Türk taarruzu, Türk ordusunun kesin zaferi ile neticelenmiştir. Şüphesiz ki, ulusların tarihlerinde dönüm noktası olan böylesi şanlı zaferlerin gelecek nesillere aktarılması elzemdir.

 

Büyük ve parlak zaferlerle dolu tarihimizde Afyonkarahisar-Dumlupınar Meydan Savaşı ve onun son adımı olan 30 Ağustos'ta kazandığı Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Muharebesi zaferi gibi büyük ve unutulmaz bir zaferin 100. yılını coşku ve heyecanla kutluyor, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve ordumuzun tüm mensuplarını rahmetle ve şükranla anıyorum. Şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

 

Millî Mücadeleyi kesin zaferle neticelendiren Başkumandanlık Meydan Muharebesi'nin bittiği gün olan 30 Ağustos Türk Milleti için paha biçilmez bir gün olarak günümüze kadar süregelmiştir. Bugüne ulaşmak elbette kolay olmamıştır. Malazgirt Zaferi ile başlayan Anadolu'yu kendimize vatan kılma mücadelemizin kalıcı olduğunu en sıkıntılı dönemimizde, sömürgecilere karşı kazandığımız Çanakkale Zaferi ile ilan etmiştik. İşte 30 Ağustos Zaferi, kendi vatanımıza sahip çıkma azim ve kararlılığımızın yeni bir atılıma dönüşmesinin adıdır.

 

30 Ağustos 1922'de Gazi Mustafa Kemal Paşa liderliğinde, Türk ulusunun ve ordusunun üstün çaba ve inancıyla kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi Türk milletinin bağımsızlığına gem vurmaya kalkışan güçlerin topyekûn vatan topraklarından çıkarılması ile sonuçlanan eşsiz bir zafer olarak tarihe geçmiştir.

 

Geleceğe emin adımlarla güven ve ümitle yürürken tarihi birikimimizin çocuklarımız tarafından anlaşılmasının ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Hiç şüphesiz milletimizin vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini her zaman canı pahasına koruyacağının bilinmesi ve nesilden nesile bu mirasın aktarılması sürecinde biz eğitimcilere büyük görevler düşüyor.

 

Tarihimizle ilgili bilgilerini artıran çocuklarımız ve gençlerimiz bugünün büyüklüğünü ta içlerinden okuyarak, özümseyerek, yaşayarak duyabilirler. Bu yüzden edebiyatımızın değerli isimlerinin İstiklal Harbimiz ve diğer zaferlerimizi anlattığı eserlerin mutlaka okutulması gerekiyor. Her alanda yeni ve büyük başarıların eşiğinde bulunduğumuz şu günlerde böylesi okumaların müşterek kültürümüze, tarihî hafızamıza ve millî şuurumuza büyük katkı sunacağına inanıyorum.

 

Bağımsızlığımızı zaferle tarihe yazdığımız bu önemli gün vesilesiyle bir kez daha, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

 

 

                                                                                                                                                                  İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

                                                                                                                                                                              Levent Yazıcı

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.