İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİN ENSTRÜMAN BİN UMUT PROJESİNDEN DEV KONSER

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Gönüllü Hizmet Vakfı ile imzalanan protokol kapsamında gerçekleşen Bin Enstrüman Bin Umut Projesinin ilk konseri 1000 kisilik dev bir orkestra eşliğinde Bahçelievler Mustafa Özel Spor Salonunda yapıldı. 
  BİN ENSTRÜMAN BİN UMUT PROJESİNDEN DEV KONSER

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini kapsayan 1000 kişilik dev orkestra salgın döneminde uzaktan ve bu yıl yüz yüze çalışarak hem çalıp hem de söyledikleri toplam bir saatlik muhteşem bir konser verdi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ve Gönüllü Hizmet Vakfı'nın başlattığı, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan 1150 öğrenciyi enstrümanla tanıştıran "Bin Enstrüman Bin Umut" projesi hedefine ulaştı. 750 kişilik "Gençlik Orkestrası", Bahçelievler Şehit Mustafa Özel Spor Kompleksi'nde ilk konserini gerçekleştirdi. Toplam 20 okul ve 17 öğretmenin katıldığı konser organizasyonu izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Umutları büyüten proje

Programa katılan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, "Çok güzel bir emek var bu çalışmada. Gerçekten hepimizin umutlarını büyüten çocuklarımızla ilgili onların gelecekleriyle ilgili çok daha güzel baktığımız yarınlarımıza çok anlamlı, çok yerinde bir çalışma oldu. Bin Enstrüman Bin Umut adıyla çok uyumlu bir şekilde hepimizin umutlarını büyüttü." dedi. Projeye destek veren Gönüllü Hizmet Vakfı kurucusu İnal Aydınoğlu'na teşekkür eden Yazıcı "Bu umutları büyütürken yanımızda olan bu çalışmaya inanan, katkı sağlayan İnal Aydınoğlu Bey, gerçekten eğitime ömrünü adamış bir isim. Yaptırdığı okullarla, yurtlarla ülkemizin birçok yerinde eğitime olan inancını ortaya koymuş bir insan. Ben kendisine ve değerli ailesine ve bu çalışmada sizlerin yanında olan, destek olan çok değerli meslektaşlarıma, öğretmenlerime, değerli okul müdürlerimize, ilçe yöneticilerimize, bu işe inanan anne babalarımıza çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Çocuklarımızı çok yönlü yetiştirmenin Millî Eğitim Bakanlığımızın öncelikli hedefleri arasında olduğunu aktaran Yazıcı, "Çocuklarımıza akademik olarak donatırken onları kültür, sanat, ilim, irfan ve hikmetle de yoğurmaya çalışıyoruz" dedi. Tüm bu değerlerin arasından müziğin çok önemli bir yeri olduğuna vurgu yapan Yazıcı, enstrüman çalma becerisi edinmenin çok önemli olduğunu ifade etti ve "Bu bağlamda Bin Enstrüman Bin Umut Projemiz umarım her geçen gün hem İstanbul'umuzda hem ülkemizin her köşesinde büyüyerek devam eder."dedi.

Programda konuşan Gönüllü Hizmet Vakfı Başkanı İnal Aydınoğlu, "Çok heyecan duyduğumuz bu projeye, 2019-2020 eğitim döneminde bin enstrümanla başladık. Projemiz başarılı yürüyünce sayıyı 1150'ye çıkardık. Amacımız 2020 yılında öğrencilerimizle ilk konserimizi vermekti. Ancak tüm dünyanın beklemediği salgın nedeniyle ilk konserimizi gerçekleştiriyoruz. Bu müzik aletlerinin öğrencilerle buluşması için İstanbul'da 30'u aşkın okul belirlendi. Biz bu okullarda okuyan öğrencilere keman, gitar ve az miktarda da farklı müzik aletleri hediye ettik. Şimdi onlar ilk konserlerinde, ulusal ve uluslararası olmak üzere 12 şarkıyı icra edecekler. Çocuklarımızı müzik aletleriyle tanıştırmak ve onların bugün bu müzik aletlerini çalan sanatçılara dönüşmeleri muazzam bir mutluluk. Önümüzdeki eğitim döneminde öğrenci sayımızı 3 bine çıkarmayı hedefliyoruz" açıklamalarında bulundu.

Bin Enstrüman Bin Umut Projesi

Öğrencilerin enstrüman çalma becerilerinin gelişmesi, müziğin akademik ve bilişsel gelişimdeki iyileştirici gücü hedef alınarak, "İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Gönüllü Hizmet Vakfı" arasında bir protokol imzalandı. Bu protokol kapsamında müzik akademisine katılan ve okullarında orkestra çalışması yapan öğretmenlerimizden bir ekip oluşturularak vakfın verdiği enstrüman desteği ile bin kişilik bir orkestra kuruldu. Orkestranın salgın dönemine denk gelmesi sebebi ile çalışmalar uzaktan devam etti ve ortalama 1000 kişi bu yıl canlı performanslarını sergiledi.

İstanbul Anadolu yakasından 12 okul, Avrupa yakasından 8 okul olmak üzere toplam 20 okul projede görev aldı. Konserde çocuklara öğretmen orkestrası da eşlik etti. 

11-06-202211-06-202211-06-202211-06-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.