İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ ve MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
12 MART İSTİKLAL MARŞI'NIN KABULÜ ve MEHMET AKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ

Aziz milletimizin üstün bir gayret ve kahramanlıkla kazandığı Kurtuluş Savaşı sonrası bayrağımızı ebedileştiren manzumeler dizesi İstiklal Marşımız, bağımsızlığımızın, geleceğimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolüdür.

Türk milletinin acı ve zor günlerden nasıl aydınlığa ulaştığını bize gösteren bu nadide eser, ülkemizin var oluş mücadelesinin ruhunu, birlik ve beraberliğinin dayandığı esasları bizlere her zaman hatırlatır.

 Belleğimizde daima canlı kalması gereken bu eserin kelimelerini öğrencilerimizin belleğinde de canlı ve taze tutmamız gerekiyor. Zira ancak bu sayede zorluklar içinde kaleme alınan millî mutabakat metnimizin hayranlık uyandırıcı, sürükleyici zengin dili daha iyi bir şekilde kavranabilir. Hem unutmamak gerekir ki bir şairi tanımanın en iyi yolu onun şiirini çok iyi okuyup kelime dünyasına nüfuz etmekten geçer.

Millî Mücadelenin manevi kahramanı Mehmet Akif Ersoy, ilham verici İstiklal Marşımız başta olmak üzere eserleriyle ve fikirleriyle her zaman milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Eskimeyen kaynaklarımızdan aldığı ilhamlarla çağı yakalayıp aşmayı ve gelecek için gerekli olanı dile getiren şairimiz hiç unutulmayacak, her zaman saygıyla yâd edilecektir.

İstiklal Marşımızın kabulünün 101. yıldönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.

        

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.