İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜZE İLE KEŞFEDİYORUM PROJESİ KAPANIŞ PROGRAMI

2019'da başlayan Müze ile Keşfediyorum Projesi'nin kapanış programı yapıldı.
MÜZE İLE KEŞFEDİYORUM PROJESİ KAPANIŞ PROGRAMI

Müzeler, kültür ve bilim tarihine ait eserleri toplayıp, koruma, sergileme işlevini yerine getirirken; yayınları, hazırladıkları eğitim programları, sanatsal ve kültürel etkinlikleri ile toplumun eğitimine katkıda bulunmaktadır. Bilgi edinmenin en zevkli yollarından biri olan müzeler, çocuklarda yaratıcı ve yorumlayıcı düşünceyi geliştiren yeni bir alan olarak bugün birçok ülkede okul eğitiminin ayrılmaz bir parçası kabul ediliyor.

Müzede eğitim eserleri gözlemleme, keşfetme ortamı yaratıyor. Ayrıca eleştirel düşünme ve tartışmaya imkân veren soru-cevap, yazı, çizim, drama, serbest resim ve ebru çalışmaları gibi etkinliklerle çok renkli hâle gelebiliyor.

Bu bağlamda Okul Öncesi Eğitim Kurumları Derneğinin (OKED), İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü desteğiyle, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığında ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün eğitimde iş birliği protokolü kapsamında yürüttüğü Müze ile Keşfediyorum Projesi'nin kapanış toplantısı, Türk-İslam Eserleri Müzesinde gerçekleştirildi.

Kapanış programına Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Ahmet Emre Bilgili, Üsküdar Kaymakamı Sayın, Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Sayın Hilmi Türkmen, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Coşkun Yılmaz, OKED Başkanı Sayın Sevgi Şahbaz, Sayın Doç. Dr. Osman Sezgin, öğrenciler, öğretmenler ve sanatçılar katıldı.

Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği

Toplantıya konuk olan Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Ahmet Emre Bilgili, OKED'in faaliyetlerinin bugün Türkiye'deki eğitim gündeminin baş maddelerinde yer aldığına dikkati çekerek, "20. Millî Eğitim Şûra'mızın temel amaçlarından birisi eğitimde fırsat eşitliğini yakalamak olarak belirlendi. Temel eğitimde, ortaöğretimde, mesleki ve özel eğitimde fırsat eşitliğini yakalamaktı. Bildiğiniz gibi şûra 1-3 Aralık tarihlerinde Ankara'da toplanacak ve bu konuları müzakere edecek. Okul öncesi eğitim, Bakanlığımızın oldukça yoğun olarak gündeminde. Çünkü eğitimde eşitsizliğin, okul öncesi eğitimden başladığını, burayı düzeltmeden ileriki aşamaları da düzeltemeyeceğimizi düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcımız Bilgili, Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından İstanbul'da yakın zamanda 750 anaokulun açılacağını aktararak, "Eğer biz fırsat eşitliğini temel eğitimde yakalayamazsak, bu daha sonra okullar arasındaki fark olarak tezahür ediyor. Bu yüzden işi temelinden almamız gerektiğini ortaya koymuş olalım. Dolayısıyla OKED'in bu etkinliğiyle beraber, kendi öz etkinliklerini, faaliyet alanlarını son derece önemsiyoruz." dedi.

Keşfederek Öğrenme ve Müze Kültürü

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı keşfederek öğrenmenin eğitimde çok önemli bir strateji olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Öğrencinin sınıf dışı ortamlarda belki de en etkili şekilde öğrenmesini gerçekleştirebileceği mekânlar müzelerdir. Müzeler, öğrencinin tarihiyle, geçmişiyle bütünleşmesi ve geleceğe ilişkin bir projeksiyon tutmasında, yaş grupları itibariyle adım adım gelişimini sağlayabilecek çok önemli mekanlardır. Bu anlamda bizim OKED'le birlikte İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün iş birliği çerçevesinde beraber hareket etmemiz, kurulan 12 atölyenin kendi içerisinde işlevsel olarak çalışması bu nedenle bizler için çok önemli deneyimlerdir. Ben projenin yine OKED'le beraber tekrar büyütülmesi gerektiğine inanıyorum."

OKED Başkanı Sevgi Şahbaz, toplantıda yaptığı sunum eşliğindeki konuşmasında derneğin çalışmaları ve projenin ayrıntılarıyla ilgili bilgi verdi. Şahbaz, Müze ile Keşfediyorum Projesi'nin, İçişleri Bakanlığının Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü 2019 yılı proje teklif çağrısı kapsamında, destek almaya hak kazandığını belirterek, "Proje ile amacımız müze kültürünün çocukları ve gençleri kapsayacak şekilde gelişmesine katkı sağlayabilmektir. Kültürel varlıkları tanıtmak, korumak ve yaşatma bilinci aşılamak, aktif kültür aktarımı için ortamlar yapılandırmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmaktır." dedi.

Proje kapsamında İstanbul il Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile belirlenen müzelerde çocuklara yönelik atölye çalışmalarının gerçekleştirilmesi için altyapı oluşturduklarına işaret eden Şahbaz, 6-18 yaş arasındaki çocukların ve gençlerin müze kültürünü içselleştirebilmeleri ve tarihleri ile bağ kurmalarını sağlamak için içerik ürettiklerini söyledi.

Müze Bilinci ve Kültürel Birikim

Sevgi Şahbaz, müzelerin kültür aktarımındaki payını ve toplum hafızasındaki yerini hak ettiği şekilde bulabilmesi, müze bilincinin çocukluk çağından başlayarak yerleşmesiyle doğru orantılı olmasına binaen, çocukları müzeye çekecek, hafızalarında iz bırakacak kültür aktarımının oluşması için, çocuğun müzede kendine özel bir alan bulmasını ve aidiyet duygusunun beslenmesini sağlamak istediklerine dikkati çekti.

Müze ile Keşfediyorum Projesi kapsamında Şahbaz, ayrıca müzelerde seramik, tezhip, minyatür, hat, ahşap, bilim, masal, resim, cilt yapımı, ebru, drama ve oyun atölyeleri gerçekleştirdiklerinden bahsederek, katılımcıların atölye öncesi müze kültürü, kuralları hakkında eğitim aldıklarını anlattı.

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz da "Müzeler, bizim asırlarca geçmişimizi, farklı millet ve medeniyete mensup birikimi ortaya koyan en önemli mekânlardır. Buradaki objeler sadece seyirlik malzeme değildir ve olmamalıdır. Bu mekânlar yaşanmış bir hayatın, tecrübenin ortaya bırakılmış bir izin, birikimin merkezidir. Bugün kadar canlı canlıdır ve yarın kadar önemlidir. Eğer bu gözle, ibretle bakar, tanırsak. Biz de amaçla her türlü kamu kurumuna, sivil toplum örgütüne desteğe hazırız." diye konuştu.

Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek de konuşmasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi'yle birlikte gerçekleştirdikleri "Tanpınar ile İstanbul'a Yolculuk" projesinden bahsederek, çalışmanın bu yıl lise öğrencilerine yönelik tarihi yarımadada yapılacağını aktardı.

Programa konuk olan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise sivil ortamlarda verilen eğitimlerin çok daha kalıcı olduğu değerlendirmesini yaptı. Doç. Dr. Osman Sezgin'in de bir konuşma yaptığı program, Ender Doğan ve grubunun gerçekleştirdiği mini konserle sona erdi.

25-10-202125-10-202125-10-202125-10-202125-10-202125-10-202125-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.