İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİNDE KALİTE VE ERİŞİMİN ARTTIRILMASI PROJESİ

Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Projesi kapsamında Esenyurt Yusuf Özvatan Ortaokulu ziyaret edildi.
ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİNDE KALİTE VE ERİŞİMİN ARTTIRILMASI PROJESİ

Çocuğun kimlik ve kişiliğinin inşasının temelleri erken çocukluk döneminde atılır.  Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Projesi, tüm çocuklar için erken çocukluk eğitim hizmetlerine erişimin artırılmasını ve okul öncesi eğitimin kalitesinin iyileştirilmesini amaçlıyor.

Erken Çocukluk Eğitimi Hizmetlerine Erişim

Proje özellikle erken çocukluk eğitimi hizmetlerine erişimi sınırlı olan veya hiç olmayan elverişsiz koşullarda yaşayan altı yaşın altındaki çocuklara ve ailelerine odaklanıyor. Projenin ana hedef grupları arasında öğretmenler, okul müdürleri, aileler ve diğer erken çocukluk eğitimi hizmet sağlayıcıları yer alıyor; onların kaliteli erken çocukluk hizmetlerinin sağlanmasına yönelik kapasitelerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ortak finansmanı UNICEF teknik desteğiyle Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüzün uhdesinde uygulanıyor. Bu çerçevede Esenyurt Yusuf Özvatan Ortaokulu ziyaret edildi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçi Müsteşar Sayın Angel Gutierrez-Hidalgo,  UNICEF Bölge Direktörü Sayın Afshan Khan, UNICEF Türkiye Temsilcisi Regina De Dominics, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın İrfan Zeki Er, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Proje Koordinatörü Sayın Nihal Gözüyaşlı ve beraberindeki heyet okulumuzda incelemelerde bulundu.

Benim Oyun Sandığım Eğitim Seti

Ziyaret kapsamında Türkiye'de erken çocukluk eğitimi alanında yapılan çalışmalara ilişkin bilgi edinen heyet çocukların bilişsel, duygu ve motor gelişimini destekleyen ve yaşam boyu iyi olma hâline katkı sağlayan bir eğitim kademesi olmasından dolayı erken çocukluk eğitiminin önemini vurguladı. Ziyarette  toplum temelli erken çocukluk bakımı ve eğitimi hizmet modeli kapsamında geliştirilen "Benim Oyun Sandığım Eğitim Seti" erken çocukluk eğitimi hizmetlerine erişimi olmayan ailelere ulaştırıldı.

Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği ve UNICEF iş birliğinde yapılan çalışmalar yerinde incelenirken erken çocukluk eğitiminde; aile, okul ve çocuğun yakın çevresinin etkileşiminin sağlanması çerçevesinde gelecekte düzenlenecek faaliyetlere ilişkin de görüş alışverişinde bulunuldu.

 

12-10-202112-10-202112-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.