İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLKÖĞRETİM HAFTASI

İlköğretim Haftası, Güngören Güneşlitepe İlkokulunda kutlandı.
İLKÖĞRETİM HAFTASI

İstanbul'da yeni bir heyecanla başlayan 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılının belirli gün ve haftalar kapsamındaki ilk kutlama programı İlköğretim Haftası münasebetiyle düzenlendi. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün kutlama programı Güngören Güneşlitepe İlkokulunda yapıldı.

Bu kapsamda önce dün Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konuldu.  Tören öncesi halk oyunu gösterisi sunuldu. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sunuldu. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı'mız okundu.

Güngören Güneşlitepe İlkokulundaki il kutlama programına İstanbul Vali yardımcımız Sayın Niyazi Erten, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, eğitim yöneticilerimiz, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı.

Okul Kültürünün Önemi

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Yardımcımız Sayın Niyazi Erten, okula başlangıç yıllarının hiç unutulmadığını belirterek okulların kültürel imkânlarından faydalanmanın önemli olduğunu vurguladı.

Kendi hayatından örnekler vererek okulun toplum hayatındaki işlevine dikkat çeken Erten "Okulları okul yapan öğretmenler ve öğrenciler ve burada oluşan kültür. Devletimiz eğitim öğretimin yüz yüze devam etmesi için her türlü tedbiri almış vaziyette. Aşılamada önemli bir mesafe kat ettik. Bu sayede inşallah eğitim öğretimi bu sene sağlıklı bir şekilde yüz yüze sürdüreceğimizi umut ediyoruz. İlköğretim Haftası'nın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Okuldan Eve, Evden Okula

Eğitim öğretim davası bakımından İlköğretim Haftası'nın önemini hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, okullaşma bakımından ilkokulun temel olmasını günümüzde erken çocukluğu kapsayacak şekilde düşünmek gerektiğini kaydetti. Yazıcı "Okulların açılması sadece öğrencilerimiz için değil ülkemiz için de önemli bir zamandır. Ülkenin kalkınması için eğitimli ve donanımlı bireylerin yetişmesi için nitelikli eğitim hizmetleri ülke için olmazsa olmazlardandır. Bu nedenle her yıl 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu'na göre Eylül ayında İlköğretim Haftası'nı kutluyoruz." ifadelerini kullandı.

Okula iyi başlangıç yapmanın öğrencilerin desteklenmesiyle bağlantısını dile getiren Yazıcı öğrencilerin okuldan yararlanmasının veli iş birliği ile sağlanabileceğini belirtti. Yarınların daha nitelikli olması için yapılması gerekenlere dikkat çeken Yazıcı  "Velilerimiz okula ilişkin beklentilerini, duygu ve düşüncelerini ne oranda pozitif tutarsa öğrencilerin okuldan yararlanma boyutu da o düzeyde yüksek olur.  Okuldan eve, evden okula olumlu mesajların taşınmasını çok önemli buluyorum." şeklinde konuştu.

Çocuklarımızı Desteklemek

Öğrencilerin bilişsel öğrenmeleri kadar sosyal duygusal öğrenmelerinin de önemli olduğunu vurgulayan Yazıcı, duygusal desteklemenin fark yarattığını ifade etti. Eğitim alanında dünya ile yarıştığımızı kaydederek, ülkemizin kültür- medeniyet çevresinin değerleri ve pedagojik birikimi ile kadim insanlık değerleri ve eğitim-öğretimle ilgili evrensel pedagojik deneyime dayalı eğitime dikkat çekti.

Eğitimde fark yaratan hususlara değinen Yazıcı, öğrencinin merak duygusunun teşvik edilmesinin ve sebatkârlığın sağlanmasının önemli olduğunu kaydetti.  Okuldan en üst düzeyde faydalanmanın okul iklimi ile bağlantısının çift kanatlı öğrenciler yetiştirmek süreci bakımından çok değerli olduğunu anımsatan Yazıcı konuşmasını her ne şartta olursa olsun daha iyi öğrenme sürecinde çocuklarımızı desteklemenin önemini vurgulayarak sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından kültürel çerçevedeki etkinlikler sergilendi. Bu çerçevede şiirden halk oyunlarına uzanan etkinlikler izleyenleri büyüledi. İstanbul'da ayrıca ilkokul ve ortaokullarda hafta boyunca ilham verici, düşündürücü, farkındalık yaratıcı kutlama etkinlikleri düzenlenecek.

15-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-202115-09-2021

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.