İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSLARARASI MATEMATİK OLİMPİYATI

İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımımızdan 4 öğrencimizin de yer aldığı 6 kişilik Millî Takımımız, 62. Uluslararası Matematik Olimpiyatlarından madalyalarla döndü.
ULUSLARARASI MATEMATİK OLİMPİYATI

Uluslararası Matematik Olimpiyatı (IMO), lise öğrencileri için Matematik Dünya Şampiyonası'dır ve her yıl farklı bir ülkede düzenlenmektedir. Bu yıl 62'ncisi düzenlenen olimpiyat, çevrim içi platformda Rusya merkezli olarak 107 farklı ülkeden 619 öğrencinin katılımıyla 19-20 Temmuz 2021 tarihlerinde gerçekleşti. Olimpiyat sınavı, her biri 4,5 saat süren üçer sorudan oluşan iki sınavdan oluştu. 

TÜBİTAK 2202-Bilim Olimpiyatları Programı ortaokul ve lise öğrencilerinin temel bilimler ve bilgisayar alanlarına ilgilerini artırmayı, öğrencileri Ulusal Bilim Olimpiyatlarına hazırlamayı ve Uluslararası/Bölgesel Bilim Olimpiyatlarına katılımlarını sağlamayı amaçlıyor. Bu program kapsamında Uluslararası Matematik Olimpiyatında ülkemizi temsil etmek üzere seçilip yetiştirilen 6 genç bilim insanımız, 62. Uluslararası Matematik Olimpiyatı'ndan madalyalarla döndüler. 

Öğrencilerimizden Ömer Faruk Erzurumluoğlu gümüş madalya; Burak Buğra Önder, Yusuf Kağan Çiçekdağ, Barış Koyuncu, Hayrettin Eren Yıldız ve Şevket Onur Yılmaz bronz madalya kazandı. Ayrıca Türkiye, 107 ülke arasında 35'inci oldu.

Bilim olimpiyatlarına önem ve değer verdiklerini belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstanbul Bilim Olimpiyatları Takımımızdan dört öğrencimizin ülkemizi uluslararası arenada temsil ederek madalyalarla dönmesinin gurur verici olduğunu kaydetti.  Yazıcı, "Uluslararası Matematik Olimpiyatına katılan 6 genç bilim insanımızı tebrik ediyorum. Öğrencilerimizin bu alanlardaki çalışmalarını yönlendirmek, gelişmelerini desteklemek, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemelerine yardımcı olmak büyük önem taşıyor. Olimpiyatlara katılan öğrencilerimize, ailelerine, öğretmenlerine, başta Bilim Olimpiyatları Takımımıza büyük emek veren Murat Yoğurtçu olmak üzere eğitimlerde görev alan tüm öğretmen ve akademisyenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.