İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İMAM HATİP OKULLARI BAŞARILI ÖRNEKLER SERGİSİ

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı imam hatip okullarımızın geliştirdiği 9 proje İmam Hatip Okulları Başarılı Örnekler Sergisi'ne seçildi.
İMAM HATİP OKULLARI BAŞARILI ÖRNEKLER SERGİSİ

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce, imam hatip okullarındaki başarılı örneklerin ve model uygulamaların tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla İmam Hatip Okulları Başarılı Örnekler Sergisi açılacak. Sergi Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu'ndaki imam hatip okullarındaki başarılı örneklerin yaygınlaştırılması ve toplumsal sorumluluk ve gönüllülük programları ile model uygulamalar imam hatip okulları tarafından hayata geçirilmesini hedefliyor.

5 Tematik Alan 381 Başvuru 

Sergiye başvurular, akademik gelişim ve bilimsel faaliyet,  sosyal-kültür-sanat-spor, değerler eğitimi, kurumsal kapasite ve fiziki ortam, AR-GE ve proje uygulamaları olmak üzere 5 tematik alanda yapıldı. Belirlenen tematik alanlardan Akademik gelişim ve bilimsel faaliyet alanına 101, sosyal-kültür-sanat-spor alanına 117, değerler eğitimi alanına 90, kurumsal kapasite ve fiziki ortam alanına 28, AR-GE ve proje uygulamaları alanına ise 45 olmak üzere toplam 381 başvuru yapıldı.  Başvurular ise 20 Mayıs-11 Haziran 2021 tarihleri arasında alındı. Başvuruların ardından birinci ve ikinci değerlendirme aşamasını geçen ve son aşamada Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan 50 okul belirlendi. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı imam hatip okullarımızın geliştirdiği 9 proje İmam Hatip Okulları Başarılı Örnekler Sergisi'ne seçildi.

Çok Farklı Alanlara Yayılan Başarılar

İmam hatip okullarının toplumsal sorumluluk ve gönüllülük programlarının yanında model uygulamalarıyla da öne çıktığını kaydeden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı "Mesleki, akademik, sosyal, kültürel, sportif ve değerler eğitimi alanları açısından imam hatip okulları bir modeldir. Öğretim programlarının yapısı bunu açıkça ortaya koymaktadır. Okullarımız, program çeşitliliği çerçevesinde oldukça geniş bir yelpaze ortaya koymaktadır. Musiki, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlardan fen ve sosyal bilimlere, çeşitli dillerden İslami ilimlere kadar hayatın her alanını içeren bir yaklaşımla şekilleniyor okullarımızın programları. Bilim, kültür ve teknoloji odaklı etkinliklerin ve projelerin öne çıkması da bununla bağlantılı. İmam hatip okullarımız, fiziki bakımdan da gelişmektedir. Bu okullarımızın iç tasarımına yöneticilerimizin kattıkları yenilikçi boyutlar okullarımızın niteliğini her geçen yıl artırmaktadır. İmam hatip okulları bilimle, manevi atmosferi, maddeyle manayı birlikte ele alan bir atmosferi, ortamı ve iklimi sunuyor. Sanattan spora, din öğretiminden diğer alanlara kadar okullarımızı şekillendiren eğitim yöneticilerimizdir. Öğrencilerimizin gerek Türkiye gerekse uluslararası yarışmalarda çok farklı alanlara yayılan başarıları da bunun bir göstergesi. Bu vesile ile İmam Hatip Okulları Başarılı Örnekler Sergisi'ne seçilen okullarımızı, yönetici, öğretmen ve öğrencilerini tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum." şeklinde konuştu. 

Program Çeşitliliği ve Proje Tabanlı Eğitim

21. yüzyıl becerileri bağlamında öğrencilerin ilgi, kabiliyet ve kariyer hedeflerine göre program çeşitliliği uygulayan imam hatip okullarımız ve geliştirdiği projeler şu şekilde sıralandı:

Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Birlikte Öğreniyoruz Projesi, AR-GE ve Proje Uygulamaları teması rehberlik hizmetleri kategorisi.

Esatpaşa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Denizyıldızı Projesi, Değerler Eğitimi teması rehberlik hizmetleri kategorisi.

Güngören İstanbul Ticaret Odası Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Gito Techno Team/Gito Tekno Takımı Projesi, AR-GE ve Proje Uygulamaları teması yazılım, kodlama, yenilikçi fikirler, teknolojik üretim kategorisi

Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Usta-Çırak Projesi,  Sosyal-Kültür-Sanat Spor  teması kültür sanat kategorisi.

Şehit Mehmet Güder Anadolu İmam Hatip Lisesi, Veliaht Şehzade Projesi,  Sosyal-Kültür-Sanat teması spor edebiyat ve sosyal bilimler kategorisi.  

Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Vizyoner Hedefler Projesi,  AR-GE ve Proje Uygulamaları teması öğrenme ortamları kategorisi.  

Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi Aşere (İlm-i Kıraat) Eğitimi Projesi Değerler Eğitimi teması mesleki çalışmalar kategorisi. 

Ümraniye Şehit Erol Olçok Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Pardon Projesi,  Akademik Gelişim ve Bilimsel Faaliyet teması yazılım, kodlama, yenilikçi fikirler, teknolojik üretim kategorisi.

Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi, Çizgilerde Hadisler Yarışması Projesi, Değerler Eğitimi teması, millî ve manevi değerler kategorisi.

Söz konusu okullarımızın başvurularına ilişkin video çekimleri ilerleyen günlerde yapılacak.

 

21-07-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.