İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YIL SONU MESAJI

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı 2020- 2021 Eğitim Öğretim Yılının sona ermesi nedeniyle bir mesaj yayımladı.    
YIL SONU MESAJI

Sevgili öğrenciler,

Bir kısmını salgınla mücadele tedbirleri kapsamında uzaktan eğitime geçerek sürdürmek zorunda kaldığımız bir eğitim öğretim yılının daha sonuna geldik.  Bu eğitim yılına TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla başladık ve kimi zaman yüz yüze eğitimle sürdürdük. Zaman zaman okullarınızdan uzak kaldınız ama öğrenmekten vazgeçmediniz. Bu süreçte evlerinizde pek çok bilgi ve beceri edindiniz. Hiç şüphesiz önceliğimiz daima sizlerin sağlığı oldu. 

Sizlerin sesleriyle yankılanan okullarımızın bir süre sessizliğe bürünmesinden dolayı sizler gibi biz de hüzünlendik. Bir yıllık çabalarınızın sonuçlarını aldığınız karneleriniz e-Okul'dan erişime açıldı. İstediğiniz takdirde basılı karnenizi ve başarı belgelerinizi bugün aldınız. Unutmayınız ki aldığınız karne sizlerin kişiliğinizin fotoğrafı değildir, onu yansıtmaz, sadece araçtır. Önemli olan, yarınlara hazırlandığınız bugünlerde eksiklerinizi görmeniz ve çalışmaya devam etmenizdir. Biliyorsunuz hiçbir başarı tesadüfi değildir. Bu bakımdan okulda öğrendiklerinizin üstüne tatilde öğrenme kaybı yaşamamak için yeni bilgi ve beceriler ekleyerek öğrenme yolculuğunuzu çeşitlendirerek sürdürmeniz gerekiyor.

Şunun farkındayım elbet; çok çalıştınız, yoruldunuz ve güzel bir tatili hak ettiniz. Tatilinizi dinlenerek geçiriniz ancak sağlınız için belirlenen kurallara hassasiyetle uyunuz. Ayrıca dinlenmenin, hiç bir şey yapmamak demek olmadığını unutmayınız.  Sizler, ülkemizin yarınlarısınız, geleceğe sizler yön vereceksiniz. Güçlü yarınlarımızın teminatı olmanız için kitap ve diğer kaynaklarla kendinizi geliştirmeniz büyük önem taşıyor. Bu yüzden tatilde daha çok kitap okuyun,  "Telafide Ben de Varım" programı kapsamında geniş bir çerçevede ve çeşitlilikte planlanan ve olduğunuz her yerde ulaşabileceğiniz sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklere katılın. Burada sizlere yönelik kültür, sanat, spor, müzik ve yaşam becerileri ile ilgili pek çok faaliyet olduğunu hatırlatmak isterim. Severek öğrenmeyi ilke edinerek ilgi alanlarınızın kapısını çalın, buna göre kendinizi geliştirin. Kişisel ve sosyal gelişim ancak bunlar sayesinde tamamlanır. Ayrıca not kaygısı olmadan sanatın, edebiyatın ve sporun zevkine varmak çok değerlidir.

Değerli meslektaşlarım,

Bir kısmını uzaktan eğitim programlarıyla tamamlamak zorunda kaldığımız eğitim ve öğretim yılı boyunca yarınlarımızın teminatı çocuklarımız için gösterdiğiniz özverili çalışmalarınızdan dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Salgın günlerinde çocuklarımız için sergilediğiniz fedakârlık her türlü takdirin üzerindedir. Bu süreçte EBA'nın eğitim alanında dünyada en çok tıklanan site konumuna gelmesinde görüldüğü üzere uzaktan eğitimden beklediğimizin ötesinde faydalar sağlandı.

Gelecek nesillerimize binlerce yıllık birikimimizi, kültürümüzü,  tarihimizi, bizi biz yapan değerlerimizi, bilimsel ve sanatsal çalışmaları sizlerin öncülüğünde aktarabileceğimizin farkındayız. Bu süreçte, öğrencilerimizi bilgili ve kültürlü kılmanın yanında, onları duygudaşlık, açık fikirlilik ve kardeşlik değerleriyle donanımlı kılmaya yönelik çabanız bizlerin en büyük sermayesidir. Ülkemizin bütüncül kalkınması ancak sizlerin gayreti ile mümkün olabilir. Sizlerle birlikte 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda kurumlarımızın niteliğini arttırarak adım adım daha iyiye ve güzele ulaşmayı hedefliyoruz. Mesuliyet duygusuyla, azimle, kararlılıkla ve iyi uygulamaların doğuşuna kaynaklık eden heyecanımızla birlikte ilham vermeye devam edeceğiz.

Hayat her anlamda hızla değişiyor.  Bunun için yaz tatilimizin bir kısmını değişen çocukluk kozasını, sosyal-duygusal gelişimin değerini, dönüşen eğitim anlayışını, dijital mecraların sunduğu imkânları, daha da önemlisi öğrenme yolculuğumuzu gözden geçirmeye hatta yeniden öğrenmeye imkân veren keyifli öğrenme sürecine dönüştürmeliyiz.  Bu açıdan gönüllülük esasına göre uygulanacak "Telafide Ben de Varım" çerçevesindeki fiziksel, sosyal-duygusal, akademik gelişim ve özel eğitim alanındaki eğitim faaliyetleri önem taşıyor. 

Saygıdeğer veliler,

Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları ve en iyi şekilde yetişmeleri hepimizin ortak hedefi. Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımız; onlar için ne kadar çok çalışsak da azdır. Sizlerin de bu bilinçle her zaman olduğu gibi salgın sürecinde çocuklarınızın eğitimi için bizlerle birlikte çalıştığınızı yakından biliyoruz. Doğrusu bundan dolayı mutlu olduk.

Yaz tatili, çocukların zorunlu öğretim programları yerine kendi istek ve tercihleri doğrultusunda öğrenmeyi yeniden keşfedeceği eğlenceli bir dönem olabilir. Bu çerçevede yaz tatilinin çocuğumuzun günlük hayatını nasıl etkilediğine dikkat etmek zorundayız. Millî Eğitim Bakanlığımız çocuklarımızın yaz aylarını daha keyifli ve motivasyon içerisinde geçirmeleri için "Telafide Ben de Varım" programını hayata geçirdi.  Öğrencilerimiz, veli izin belgeleriyle eğitim faaliyetinin açıldığı okullarımıza başvurabilecek. Program kapsamında düzenlenecek tüm eğitim faaliyetlerimiz Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tedbirler alınarak gerçekleştirilecek. Ayrıca programdaki yetişkinlere yönelik etkinlik önerilerini dikkate almanızı tavsiye ederim.

Bunun yanında çocuklarımızı hayata hazırlamak, daha da önemlisi tatilden kaynaklanan öğrenme kaybını azaltmak gerekiyor. Unutmayalım ki, çocuklarınızla birlikte geçireceğiniz nitelikli serbest zamanlar, onlara göstereceğiniz ilgi çok değerli. Onların kendi ilgileri doğrultusunda sanatsal ve bedensel becerilerini geliştirmeleri diğer akademik alanlara daha yoğun bir ilgiyle bağlanmalarını beraberinde getirmektedir. Sizlerin, bu süreçte daima yanımızda olacağınız inancıyla bu tatil döneminde yüzünden gülücükler eksik olmayan çocuklarınızla, sağlıklı, mutlu ve huzurlu günler dilerim.

Bu eğitim öğretim yılında kaybettiğimiz çocuklarımızı, meslektaşlarımızı, eğitim çalışanlarımızı ve velilerimizi rahmetle anıyorum. 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılını tamamladığımız bugünde, sevgili öğrencilerimizi, değerli meslektaşlarımı ve saygıdeğer velilerimizi kutluyor, tüm eğitim camiamıza iyi tatiller diliyorum.

 

Levent YAZICI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.