İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARLARI

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı kapsamında temel ve ortaöğretimde bilim kültürünün geliştirilmesi doğrultusunda ilimizde toplam 700 bilim fuarı sergisi açılacak.
TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARLARI

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı, 5-12. sınıf öğrencilerinin ilan edilen tematik alanlar arasından kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine bilimsel metodolojiye uygun şekilde çalışmalar yaparak elde ettikleri araştırma sonuçlarını sergileyebilecekleri bilim fuarlarına destek verilmesi amaçlanıyor.

TÜBİTAK Bilim Fuarları ise temel ve ortaöğretimde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak Millî Eğitim Bakanlığımıza bağlı devlet okulları, mesleki eğitim merkezleri, bilim ve sanat merkezlerinde düzenlenen, TÜBİTAK tarafından uygun görülen alt projelerin sergilendiği etkinliklerdir.

Bilim ve Teknoloji Yolculuğu

İlimizde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı çerçevesindeki bilim fuarları sergileri salgın tedbirlerine uyularak açılmaya başladı. Bilim fuarlarının önemine dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, millî teknoloji hamlesi çerçevesinde ülkemizin emin adımlarla ilerlediğini belirtti.

Belirli bir sistematik yolla hazırlanan proje tabanlı çalışmalara her zaman öncelik tanıdıklarını kaydeden Yazıcı "Bilim ve teknoloji yolculuğunda geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde ettikleri bilim fuarları projelerinin sergileri açılmaya başladı. Öğrencilerimiz danışman öğretmenlerimizin rehberliğinde kendi bilgi, beceri ve özgün düşüncelerinden yola çıkarak projelerini hazırladılar. Projeler günlük yaşam problemlerini çözmeye ilişkin basit bir çözüm önerisinden ilgili konu alanında var olan bilgilerin derinlemesine incelenmesine ve yeni bilgiler üretilmesine kadar uzanıyor. Öğrencilerimiz soru sorma, tanımlama, model oluşturma ve kullanma, araştırma planlama ve gerçekleştirme, veri analizi ve yorumlama, matematiksel ve bilgi-işlemsel düşünme kanıtlardan argüman oluşturma ve bilgi iletişimi kurma becerileri kazanıyorlar. Aynı zamanda bilimsel araştırma etik kurallarına uyuyorlar." şeklinde konuştu.

Bilim fuarlarının etkin bir şekilde gerçekleştirildiğini belirten Yazıcı, şunları kaydetti: "Salgın tedbirlerine uyularak düzenlenen bilim fuarları ziyaretlerimde öğrencilerimizin kazandığı becerileri daha iyi fark ettiğimi söyleyebilirim. Bilim tarihinde büyük başarıların birçoğunun küçük adımlarla başladığını ortaya koyan çok sayıda örnek var. Genç bilim insanlarımızın hem bugün hem gelecekte ülkemize ve tüm insanlığa bilimsel projeleriyle büyük katkılar sağlamalarını temenni ediyorum. Sergi sürecinde emek veren tüm okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize ve personelimize canı gönülden teşekkür ediyorum."

38 İlçe 700 Bilim Fuarı

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı öğrencilerimizi bilimsel projeler üretmeye motive eden bir araçtır. Program kapsamında; Arnavutköy 17, Ataşehir 16, Avcılar 26, Bağcılar 31, Bahçelievler 27, Bakırköy 15, Başakşehir 34, Bayrampaşa 13, Beşiktaş 14, Beykoz 22, Beylikdüzü 27, Beyoğlu 7, Büyükçekmece 28, Çatalca 13, Çekmeköy 21, Esenler 19, Esenyurt 10, Eyüpsultan 13, Fatih 19, Gaziosmanpaşa 25, Güngören 9, Kadıköy 20, Kâğıthane 14, Kartal 9, Küçükçekmece 26, Maltepe 18, Pendik 23, Sancaktepe 11, Sarıyer 7, Silivri 29, Sultanbeyli 15, Sultangazi 8, Şile 8, Şişli 12, Tuzla 9, Ümraniye 31, Üsküdar 30, Zeytinburnu 20 olmak üzere 30 farklı tematik alanda toplam 700 bilim fuarı sergisi açılacak.

02-06-202102-06-202102-06-202102-06-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.