İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Tarihî yürüyüşünü sürdüren milletlerin hayatında çok önemli başlangıçlar vardır. Göklerimizin ağardığı 19 Mayıs 1919, bir büyük şahlanış hikâyesinin başlangıcıdır. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk, emperyalizme direnen, milletini istiklaline kavuşturarak mazlum milletlere ilham veren bir lider olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş tarihini anlattığı Nutuk'a "19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktım." diyerek başlar.

Birlik ve beraberlik günü 19 Mayıs, hürriyetine düşkün, esarete boyun eğmeyen milletimizin varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımı ve Millî Mücadelemizin fiilen başladığı tarihtir. Bu süreçte hâkimiyet-i milliye, istiklâl-i millî, misak-ı millî, kuvayı milliye, müdafaa-i vatan gibi kavramların öne çıkması sebepsiz değildir. Bu nokta çok önemlidir. Zira Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 19 Mayıs 1919'da Samsun'da göndere çekilen istiklal bayrağı, Amasya, Erzurum ve Sivas'tan geçerek yurdumuzun dört bir yanında dalgalanmıştır.

Cumhuriyetimizin kuruluş, yediden yetmişe milletimizin kurtuluş müjdesi olan 19 Mayıs, hepimiz için gurur kaynağı, gençlerimiz için ise hem bir armağan hem de geleceğin ufkuna kanatlanmaktır. Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması bu açıdan son derece anlamlıdır.

Millî Mücadele'nin hangi şartlarda yapıldığını, bütün açıklığıyla ortaya koyan Mustafa Kemal Atatürk, nutkunun sonunda gençliğe seslenir. Gençliği, bağımsız Cumhuriyet'i korumak ve savunmakla görevlendirir. Bizler de geleceğimizin teminatı gençlerimizin Samsun ufkundan yeni bir güneş gibi doğan 19 Mayıs ruhunu anlamalarına, özümsemelerine ve bu ruha sahip çıkmalarına büyük önem veriyoruz.

Bir noktayı daha açıklamak isterim: 19 Mayıs'ı anlamak, yalnız bugünde olanları listelemekle biten bir iş değildir. Cumhuriyetimizin 100. yılına özgüveni yüksek, millî şuur ve karakter sahibi, nitelikli nesiller yetiştirmek için 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda 2053 ufkuna doğru yoğun çaba sarf ediyoruz. Gençlerimizin önünü açmanın, onları hayata ve geleceğe daha iyi hazırlamanın yolunun kendilerini bugüne uyandırmaktan geçtiğinin farkındayız.

Her ne kadar salgının yol açtığı sıkıntılar sebebiyle bayramı gençlerimizle bir arada kutlayamamanın burukluğunu yaşıyor olsak da inşallah güzel günler bizi bekliyor. Salgın sürecinde alınan tedbirlere uyarak da kutlamanın ve öğrenmenin mümkün olduğunu ortaya koyuyoruz. Bu duyarlılıkla 19 Mayıs'ın ruhunu idrak eden gençlerimizin, bizi biz yapan değer, ilke ve hasletlere sonuna kadar sahip çıkacaklarına inanıyorum.

Salgın sürecinde öğrencilerimize ve diğer paydaşlarımıza erişmek ve onları 19 Mayıs etkinliklerine dâhil etmek için el birliği ile çalışmanın nasıl bir güzellik olduğunu anlatamam. Unutmayalım ki, bir ve beraber olduğumuzda doğacak kudretle elde edeceklerimiz hepimize yeni ufuklar açacaktır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için mücadele eden tüm kahramanlarımızı rahmetle yâd ediyor, hepinizi canı gönülden selamlıyorum.

 

Levent YAZICI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.