İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 100. Yıl Dönümü

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
İstiklal Marşı'mızın Kabulünün 100. Yıl Dönümü

Ülkemizin en zor şartlar altında bulunduğu dönemde kaleme alınan İstiklal Marşı'mız, bağımsızlığımızın, geleceğimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolüdür. Bu yüzden Marşı'mız aynı zamanda İstiklal Harbi'mizin manifestosudur. Bizi hedef alan ve yok etmeye çalışan emperyalizme karşı bir haykırıştır. Millî Mücadele'nin fikir zeminini özlü bir şekilde ortaya koyan marşımız zorlukların ve sıkıntıların hep beraber nasıl aşılacağını canlı bir dille gözler önüne serer. 

İstiklal Marşı'mız, her zaman diri, her zaman tazedir; onda şiirle tarih, duyguyla düşünce bir aradadır. Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un mısralarında en öz biçimde ortaya konan vasıflarımız, değerlerimiz ve ideallerimiz geleceğimizi şekillendirecek temel unsurlardır.

Milletimiz için bir bağımsızlık bildirisi olan İstiklal Marşı'mız, ülkemizin var oluş mücadelesinin ruhunu, birlik ve beraberliğinin dayandığı esasları hepimize daima hatırlatır. İstiklal Marşı'mıza milletimizin ilgisinin hiçbir zaman azalmaması bununla bağlantılıdır. Bayrakla başlayıp bayrakla biten İstiklal Marşı'mız da bayrağımız gibi sembolümüzdür. 

Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy, heyecan verici İstiklal Marşı'mız başta olmak üzere eserleriyle ve fikirleriyle her zaman milletimizin gönlünde müstesna bir yere sahiptir. Eskimeyen kaynaklarımızdan aldığı ilhamlarla çağı yakalayıp aşmayı ve gelecek için gerekli olanı dile getiren şairimiz hiç unutulmayacak, her zaman saygıyla yâd edilecektir. Zaten şu ana kadar hayata geçirilmiş bütün faaliyetlerde bunu görebiliyoruz.

Bizler de öğrencilerimizin öğrenme yolculuklarında millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u tanımalarını çok önemsiyoruz. Bilhassa ortaöğretim kurumlarımızda İstiklal Marşı'mızın kelimelerinin dünyasına öğrencilerimizle yolculuk yapmak gerekiyor. Zira ancak bu sayede zorluklar içinde kaleme alınan millî mutabakat metnimizin hayranlık uyandırıcı, sürükleyici zengin dili daha iyi bir şekilde kavranabilir. Hem unutmamak gerekir ki bir şairi tanımanın en iyi yolu onun şiirini çok iyi okuyup kelime dünyasına nüfuz etmekten geçer. Hepimizin birlik ve dirlik içinde buluştuğunun resmi olan İstiklal Marşı Yılı dolayısıyla itina ile hazırladığımız etkinliklerimiz de bu sürece destek sunuyor. 

İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal ve istikbal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyorum.

Levent YAZICI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.