İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yarıyıl Tatili Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı birinci döneminin sona ermesi vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
Yarıyıl Tatili Mesajı

Sevgili öğrencilerimiz, değerli meslektaşlarım ve kıymetli velilerimiz,

Salgından dolayı uzaktan eğitim bileşenleriyle sürdürdüğümüz 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı birinci dönemini bugün tamamladık. Her ne kadar karne heyecanı yaşayamasak da öğrencilerimizin heyecanını paylaşıyor, onları güçlü yarınlara hazırlayan öğretmen ve velilerimizi özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Sevgili öğrencilerimiz,

Sizler ülkemizin geleceği, evimizin neşesi, milletimizin saygın birer ferdisiniz.  Büyük çoğunluğunuz dönem boyunca yaptığınız çalışmaların ve sergilediğiniz çabanın sonucunda notlarınızı aldınız. Önemli olan yarınlara hazırlandığınız bu günlerde eksiklerinizi görmeniz ve çalışmaya devam etmenizdir. Tatil heyecanınızı ben de paylaşıyor, sizlerle birlikte aynı sevinci yaşıyorum.

Ülkemizin güçlü yarınları adına sizlere güvenimiz tamdır. Sizleri; çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler olarak yetişiyor görmek bizleri her zaman sevindiriyor.

Okullar hayat sahnesidir. Hayat okulu içerisinde başarılar da başarısızlıklar da vardır. Eğitim ortamlarında kazandığınız akademik gelişim, alınan notlar, sınav sonuçları kadar duygusal gelişim, kazanılan sosyal beceriler ve sahip olunan insani değerler de son derece önemlidir.  Çalışmak ve hayata ümitle bakmak, insanın en büyük hazinesidir. Sizlerin de bu anlayış doğrultusunda merak ve yaratıcılığınızla geleceğe hazırlanacağınızı ümit ediyorum.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılının bu dönemi içindeki çalışmalarını güzel bir sonuçla taçlandıran öğrencilerimizi de yürekten kutluyor; başarılarını devam ettirecekleri düşüncesiyle onlara da hayat boyu başarılar diliyorum.

Hayatın çok güzel bir kitap olduğunu göz ardı etmeden tatilinizi dinlenerek, çok kitap okuyarak, oyunlar oynayarak, çevrim içi kültürel çalışmalara katılarak, salgın tedbirlerine uyarak sporla uğraşarak geçirmenizi arzu ediyorum. Unutmayın ki söz konusu becerilerin bir hobi gibi yaşam alışkanlığı hâline getirilmesi çok değerlidir. Hepinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu tatiller diliyorum.

Değerli meslektaşlarım,

Eğitimin, değerleri ve kültürü kuşaklara aktarmak, diğer yandan geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda değişimi başlatmak ya da değişimi başlatacak insanları yetiştirmek olduğunu biliyoruz. Eğitim ve öğretim dönemi boyunca 2023 Eğitim Vizyonu perspektifiyle güçlü yarınlarımızın teminatı öğrencilerimiz için uzaktan eğitim sürecinde gösterdiğiniz üstün gayretten dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ve teşekkür ediyorum. Bu süreçte EBA'nın eğitim alanında dünyada en çok tıklanan eğitim sitesi konumuna gelmesinde görüldüğü üzere uzaktan eğitimden beklediğimizin ötesinde faydalar sağlandı.  

Öğrencilerimizi yarınlara hazırlarken ortaya koyduğunuz özveri her türlü takdirin üzerindedir. Onların yaşamlarını sürdürmeleri için ihtiyaç duydukları beceriler kazandırmanın yanında, onları değerlerimizle donanımlı kılmak için gösterdiğiniz çaba bizlerin en büyük sermayesidir. Sizlerle birlikte eğitim süreçlerimizin niteliğini arttırarak her geçen gün daha iyiye ulaşmayı hedefliyoruz. Sürekli değişen, değişim hızı katlanarak artan bir dünyada çocuklarımızın bütünlüklü gelişimini ve tam öğrenmelerini sağlamak için onları bugüne, şimdiye uyandırmak gerekiyor. Burada en büyük sorumluluk, hiç şüphesiz, bizlere düşüyor. Şunu anlamalıyız ki, bireysel olarak yapamadıklarımızı başkalarıyla iş birliği yaparak tamamlayabiliriz. Sorumluluk duygusuyla,  kararlılıkla ve iyi fikirlerin doğuşuna kaynaklık eden heyecanımızla öğrencilerimizin kültürle, bilimle, sanatla, başkalarıyla daha da önemlisi benlikleriyle aralarında sağlıklı bağlar kurmaları için hep beraber çalışmaya devam edeceğiz.

Hayat her anlamda hızla değişiyor.  Bunun için yarıyıl tatilini değişen çocukluk kozasını, dönüşen eğitim anlayışını, dijital mecraların sunduğu imkânları daha da önemlisi öğrenme yolculuğumuzu gözden geçirmeye hatta yeniden öğrenmeye imkân veren keyifli öğrenme sürecine dönüştürmeliyiz.

Kıymetli velilerimiz,

Çocuklarımız, bizim en değerli varlıklarımızdır. Onlar için ne kadar çok çalışsak azdır. Sizlerin de bu bilinçle her zaman olduğu gibi salgın tedbirleri kapsamında büyük bölümünü uzaktan eğitimle tamamladığımız bu eğitim ve öğretim döneminde de çocuklarınızın yanında olduğunuzu biliyoruz. Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları hepimizin ortak hedefidir.

Tatil döneminin sağlıklı bir şekilde planlanması ve değerlendirilebilmesi açısından sizler de dikkatli olmalı, tatilin nitelikli bir şekilde değerlendirilmesi sağlanmalıdır. Onların kendi ilgileri doğrultusunda sanatsal ve bedensel becerilerini geliştirmeleri diğer akademik alanlara daha yoğun bir ilgiyle bağlanmalarını beraberinde getirmektedir.  Alışageldiğimiz, bize rahat ve kolay gelen yerleşik dünyanın malumat ve alışkanlıklarını çocuklarımıza dayatmak yerine, onların kendi yollarını bulmalarına yardımcı olmalı, kendilerinin yeniliklerle dolu dünyasını anlamaya çalışmalıyız. Bu süreçte şunu daima göz önünde bulundurmalıyız: Öğrencilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda geçirilecek bir tatil aile içi ilişkiyi geliştirme, duygusal birlikteliklerin artması ve beraber geçirilen nitelikli vakitler açısından da bir fırsat oluşturacaktır. Onlara doğru rehberlik ederek yanlarında olduğumuzu hissettirdiğimiz zaman inanın çocuklarımız hayallerini gerçekleştirip ülkemizin güzel ve güçlü yarınlarında yerlerini alacaklardır.

İlimizin eğitim sorumluluğunu paylaştığımız yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve destek personelimizle birlikte bizler, öğrencilerimizin dengeli ve sağlıklı kişilikler olarak yetişmesinde, bilgiye en doğru ve güvenli biçimde erişmelerinde daima yanlarında olacağız. Sizlerle bir ve beraber olacağımız inancıyla çocuklarınızla birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir tatil geçirmenizi temenni ediyorum.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı birinci dönemini tamamladığımız bugünde, sevgili öğrencilerimizi, değerli meslektaşlarımı ve kıymetli velilerimizi kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.  Sağlıklı ve huzurlu bir şekilde dinlenmiş olarak 15 Şubat'ta tekrar buluşmak ve umutlu yarınlarımız için yepyeni cümleler kurmak ümidiyle.  İyi tatiller olsun.

                                                                                                                                                                        Levent YAZICI

                                                                                                                                                         İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.