İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası Zhautykov Olimpiyatları

İstanbul Bilim Olimpiyatları takımlarımız bu yıl 17'ncisi düzenlenen Uluslararası Zhautykov Bilim Olimpiyatları'nda 10 madalya kazandı.
Uluslararası Zhautykov Olimpiyatları

Kazakistan Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal Fizik ve Matematik Okulu (NSPhM) ve Kazakistan Cumhuriyeti Bilim-Uygulama Merkezi "Daryn", Uluslararası Zhautykov Olimpiyatı'nı düzenliyor.  Bu olimpiyat yarışması uluslararası ilişkileri geliştirmeyi, bilimsel bilginin önemini teşvik etmeyi ve dünyadaki fizik-matematik okulları arasındaki iş birliğini geliştirmeyi amaçlamasıyla öne çıkmakta.

Yarışmaya Hazırlık

Takım yarışması şeklindeki olimpiyatta her takım 3 Matematik, 2 Fizik ve 2 Bilgisayar Bilimleri ve 1 takım lideri (Matematik, Fizik ve Bilgisayar Bilimleri öğretmeni) olmak üzere 7 katılımcıdan oluşuyor.

Her yıl Zhautykov şehrinde düzenlenen olimpiyatlar, yarışma yetkilileri tarafından bu yıl salgın sebebiyle katılımcı tüm ülkelerle aynı anda çevrim içi bağlantılar aracılığıyla gerçekleştirildi.  

Takım liderleri tarafından yarışma için bilim olimpiyatları ekibimiz tarafından çevrim içi seçme sınavları düzenlendi. Bunun sonucunda başarılı olan 15 öğrenci ile 7 ve 8 kişilik olmak üzere iki şehir takımı oluşturuldu. 

  Matematik Fizik Bilgisayar Bilimleri
Takım 1 3 öğrenci 2 öğrenci 2 öğrenci
Takım 2 3 öğrenci 2 öğrenci 3 öğrenci

 

Takım liderleri, seçilen öğrencilerle Uluslararası Zhautykov Bilim Olimpiyatları için yarışma gününe kadar yoğun bir tempo ile çalıştı.  

Bu yıl 17'ncisi düzenlenen Uluslararası Zhautykov Bilim Olimpiyatları'na 25 ülkeden 1200'den fazla öğrenci katıldı. Türkiye'den ise İstanbul Bilim Olimpiyatları ekibi, İstanbul Valiliği adına iki şehir takımı hâlinde toplam 15 öğrenciyle yarıştı. Öğrencilerden 6'sı matematik, 5'i bilgisayar bilimleri, 4'ü ise fizik dalında üstün yeteneklerini sergilediler. Yarışma çevrim içi olarak Fatih ilçesindeki İstanbul Erkek Lisesi'nin ev sahipliğinde düzenlendi. 

Yarışmanın ilk gününde Vali Yardımcımız Sayın Hasan Hüseyin Can ve İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil öğrencilere başarılar dilemek için İstanbul Erkek Lisesi'nde yarışma kadrosunu ziyaret ettiler. 

Yarışma Süreci

Bilim olimpiyatları arasında en itibarlı yarışmalarından biri olan Uluslararası Zhautykov Olimpiyatları'nda, öğrenciler iki gün boyunca olimpiyat sorularıyla uğraşırken, takım liderleri ve Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesindeki görevli öğretmenler de onlara bu zorlu süreçte büyük bir özveri ile eşlik ettiler. 

Sınavların ardından yarışma jürisi tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda puanlar takım liderlerimize gönderildi. Takım liderlerimiz yarışma jürisinin de katılımıyla gerçekleşen puanlama koordinasyonu toplantılarına katıldılar. Matematik ve Fizik alanlarında gerekli hazırlıkları yapma ve koordinasyon toplantılarında jüriye çözümleri açıklama işini özveriyle gerçekleştiren takım liderimiz İlker Can Çiçek ve İstanbul Bilim Olimpiyatları Fizik Komite Başkanımız Sayın Prof. Dr. Recep Dimitrov'un puanlamaya son şekli vermesiyle öğrencilerimizin kazandığı madalyalar belirlendi.

Madalyalar

Şehir Olimpiyat Takımlarımız, Uluslararası Zyhautykov Bilim Olimpiyatları'nı toplamda 1 altın, 3 gümüş ve 6 bronz madalya ile tamamlayarak bizleri gururlandırdı. 

Matematik alanında, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün düzenlediği Temel Fikirlerden Temel Bilimlere Projesi kapsamında, bilim olimpiyatları sınıflarında eğitim alan Barış Koyuncu altın madalya alarak büyük bir başarıya imza attı. 

Fizik alanında öğrencimiz Alper Tezcan, Matematik ve Bilgisayar alanlarında TFTB öğrencilerinden Ahmet Çağdaş Girit ve Cengiz Eray Aslan Gümüş madalya kazandılar.

 

Öğrencinin Adı Soyadı Branş Madalya
Barış Koyuncu Matematik Altın
Ahmet Çağdaş Girit Matematik Gümüş
Alper Tezcan Fizik Gümüş
Cengiz Eray Aslan Bilgisayar Gümüş
Ömer Faruk Erzurumluoğlu Matematik Bronz
Burak Buğra Önder Matematik Bronz
Şevket Onur Yılmaz Matematik Bronz
İbrahim Fırat Yoğurtçu Matematik Bronz
Emir Akdağ Fizik Bronz
Mehmet Anıl İşkesen Fizik Bronz

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.