İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ergenlik Dönemi Sorunları ve Başa Çıkma Yolları

Umudum Öğretmenim Projesi kapsamında ergenlik dönemi sorunları ve başa çıkma yolları konulu çevrim içi bir söyleşi gerçekleştirildi. 
Ergenlik Dönemi Sorunları ve Başa Çıkma Yolları

Ergenlik dönemi, gençlerin yeni yetenekler edindiği ve birçok yeni durumla karşı karşıya kaldığı hızlı bir gelişme dönemidir. Bu dönem sadece ilerleme için fırsatlar sunmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık ve iyilik konusundaki riskleri de beraberinde getirir.

Daha Fazla Desteğe İhtiyaç Duyuluyor 

Bu bağlamda Umudum Öğretmenim Projesi kapsamında ergenlik dönemi sorunları ve başa çıkma yolları konulu çevrim içi bir söyleşi gerçekleştirildi. Uzman klinik psikolog Necla Taşpınar ergenlik dönemi ile ilgili bilinen olumsuzlukların ötesinde ergenliğin, belli imkânları barındırmasına dikkat çekti. Göveç "Ergenlik aslında o sürece kadar yapılmış yanlışların telafi sürecidir. Bu dönem bir anlamda köprüden önceki son çıkıştır. Ergen kendisini bulmaya çalışıyordur bu nedenle daha taşkın görünen davranışlar olabilir. Bu süreçte ebeveynlerin sakin ama kararlı olması gerekmektedir. Ebeveynlerin bu konudaki davranışları hassas bir çizgidedir. Bu nedenle çok dikkat etmelidirler. Ne sınırsızlık ne de tamamen sert bir yaklaşım değil kararlı ama yumuşak ifadelerle ergenlere destek olmaları gerekir. Özellikle salgın süreciyle beraber ergenliklerini ev sınırları içinde yaşayan ergenler, enerjilerini atamamakta, sosyalleşme ve bunla ilgili sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu nedenle her zamankinden daha fazla desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Bir yandan dersleri bir yandan yaklaşan sınavları onların kaygı düzeyini artırmaktadır. Aile içerisinde ortak yapılabilecek etkinliklerle ve onun duygularını anladığınızı belirten cümlelerle desteklenmelidirler." ifadelerini kullandı.

Akademik Anlamda Kritik Bir Süreç

Ergenlik sorunlarının akademik anlamda başarının önüne engel olmaması amacını da güden söyleşide gelen sorular cevaplandırıldı. Programa katılan İstanbul İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil programın bu süreçte yapılmasının önemli olduğunu vurguladı. Özil "Ergenlik konusunda toplumumuz eskiye nazaran daha bilinçli ve duyarlıdır ancak akademik anlamda kritik bir sürece denk gelmesi nedeniyle gündemi doğru bilgi ile yönlendirmek önemli. Konuğumuzun aktardığı bilgiler hassasiyetle düşünülmeyi hak ediyor zira bizim ergenlik dönemindeki öğrencilerimizle kuracağımız ilişki geleceklerine uzanan yolu belirleme imkânı taşır. Bu süreç bazen zor gibi görünebilir ama aslında doğru bilgileri birlikte paylaştıkça bu zorluğun da ortadan kalktığını düşünüyorum. Bu nedenle de konuğumuza tekrar teşekkür ediyorum." dedi.

Program sorulara verilen cevaplarla sona erdi.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.