İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Millî Eğitim Millî Üretim

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası etkinlikleri kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Kacır,  millî ekonomi ve eğitim ilişkisini anlattı.
Millî Eğitim Millî Üretim

Türkiye, son yıllarda çok ciddi bir millî teknoloji hamlesi gerçekleştirdi. Bu anlamda mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızda son derece önemli bir altyapı kuruldu. Bu altyapı artık somut sonuçlarını vermeye başladı. Tutum Yatırım ve Türk Malları Haftasında konuğumuz Sanayi Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Kacır oldu.  İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Instagram hesabı üzerinden gerçekleşen söyleşiye katılan Kacır, Cumhurbaşkanımızın başlattığı millî teknoloji hamlesi kapsamında yapılan çalışmalar ve gelinen nokta ile ilgili bilgiler verdi.

Yerli ürün olarak ülkemizde üretilen ürünlerin anlaşılması gerektiğini ifade eden Bakan Yardımcısı Kacır, millî ürünler bağlamında mülkiyet ve patent hakkı bir millete ait ürünlerin öneminin anlaşılmasını, fikri ve mülkiyet haklarının Türkiye'ye ye ait olması anlamına geldiğini, bu bakımdan millî üretimin ülke geleceği için değerli olduğunu ifade etti.

Kritik Ürünlerin Önemi

Türkiye'nin otomobili TOGG hakkında da bilgiler veren Bakan Yardımcısı Kacır, yerli otomobilde hedefin 2022 olduğunu, şu an 300'e yakın mühendisin çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Yerli ve millî ekonomide kritik ürünlerin önemine dikkat çeken Bakan Yardımcısı Kacır "Kritik ürün dediğimizde hepimizin aklına savunma sanayi geliyor. Savunma sanayindeki ilerlememize ek olarak ulaşım, sağlık, enerji, gıda, tarım teknolojilerinde de kritik ürünlerimizin artması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Savunma sanayindeki başarının bu alanlarda da sağlamaya çalışıyoruz." açıklamasını yaptı.

AR-GE ve uygulama merkezlerinde son yirmi yılda yapılan yatırımlarla ülkemizin büyük bir atılım gerçekleştirdiğini ifade eden Bakan Yardımcısı Kacır, genç ve meraklı bilim insanlarının artık ülkemizi tercih ettiğini belirterek, Türkiye'nin yükselen bir yıldız ülke konumuna geldiğini belirtti.

Mesleki Eğitimdeki Yenilikler

Salgın döneminde Millî Eğitim Bakanlığının çok hızlı bir şekilde inisiyatif alarak gerekli malzeme üretiminde büyük bir başarıya imza attığını belirten Bakan Yardımcısı Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak en önemli paydaşlarının ve kaynak noktalarının Millî Eğitim Bakanlığı olduğunu belirtti. Meslek liselerimizin salgının ilk günlerinden itibaren salgında ihtiyaç duyulan ürünlerin üretimi konusundaki başarısının takdire şayan olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Kacır, mesleki eğitim müfredatının sanayinin gelişimi doğrultusunda şekillenmesi noktasında iş birliğinin devam ettiğini kaydetti.

Gençlerimize, öğrencilerimize tavsiyesinin, üretme, farklı düşünme, ekip çalışmasına yatkın olarak üretme olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Kacır, takım çalışmasının artık daha önemli noktaya geldiğini, bu konuda daha yatkın olunmasının önemine değinerek " Bu işlerimize bereket getirir, daha başarılı olunmasını sağlar." ifadesini kullandı.

Tarımsal üretiminde çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Kacır "Tarımsal üretim bir ülkenin bağımsızlığı ve gelişmesi için çok önemli bir alan. Tarımsal üretimi de ihmal etmiyoruz." açıklamasını yaptı.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.