İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Eğitim İçin Yenilikçi Eğitim Metotlar ve Materyaller Projesi

Kartal Bilim ve Sanat Merkezinin Özel Eğitim İçin Yenilikçi Eğitim Metotlar ve Materyaller Projesi kabul edildi.
Özel Eğitim İçin Yenilikçi Eğitim Metotlar ve Materyaller Projesi

Özel yetenekli öğrenciler için ilave eğitim programları uygulayanKartal Bilim ve Sanat Merkezinin Özel Eğitim İçin Yenilikçi Eğitim Metotlar ve Materyaller Projesi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca desteklenecek.  İlimizde 14 ay boyunca uygulanacak olan projeye 162.800 Euro hibe desteği verilecek.

Bilim ve Sanat Merkezinin öğrenme ortamını geliştirecek proje öncelikleİstanbul'da özel eğitim hizmetlerinin kalitesinin artmasına katkı sağlamak için özel yetenekli öğrencilerin, kaynaştırma eğitimi öğrencilerinin ve özel gereksinimli öğrencilerin eğitiminde kaliteyi artırmayı amaçlıyor. Yanı sıra özel eğitim alanında çalışan 120 öğretmene özel yeteneklilerin eğitimi, kaynaştırma eğitimi ve engelli eğitimi konusunda eğitimler vermek, 140 öğretmene yeni beceriler kazandırıcı hizmet içi eğitimler verilecek.

Avrupa'dan özel eğitim alanında uluslararası bilgi transferi sağlanmasıyla özel eğitim, kaynaştırma eğitimi ve engelli bireylerin eğitimi için hizmet içi eğitimlerde ve çalıştayda eğitim materyalleri hazırlanması hedefleniyor.  Özel eğitimdeki en iyi uygulamaları üniversite ve okullarla iş birliği yaparak geliştirmeyi de içeren projeyle özel eğitim hakkında öğretmenlerde ve ailelerde seminerler aracılığıyla farkındalık artırılacak.

Çok farklı etkinlikler içeren projenin odağında İstanbul'daki Bilim ve Sanat Merkezlerinde çalışan 265 öğretmen, Kartal ilçesinde destek eğitim odasında eğitim veren 60 öğretmen, engelli öğrencilere eğitim veren özel eğitim okullarında çalışan 30 öğretmen, Kartal ilçesindeki özel yetenekli öğrencilerin 80 aile bireyi yer alıyor. Özel eğitim hizmetlerinin kapasite ve kalitesinde sürekli iyileştirmeyi içeren projenin nihai faydalanıcıları ise 2 bin 274 özel eğitim öğrencisi ve 6 bin 822 aile üyesi.

30-11-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.