İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Öncelikle ulvi olduğu kadar mesuliyeti de ağır bir mesleği icra eden bütün meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum. 

Gelecekle ilgili öngörüde bulunan düşünürler, uzun zamandır çağın yeni becerileri doğrultusunda çok yeni eğitim tasarımlarının gündeme geleceğini ifade ediyorlardı. Aslında salgın süreci bir yönüyle bizlere bunu tekrar hatırlattı. Hiç şüphesiz hayatın, öğretmenin, öğrenmenin, çocukluğun ve dilin dönüştüğü bu süreci doğru okumak, bugünün eğitimcileri olarak bizlerin en büyük sorumluluklarından biri. 

Ülkemizin eğitim öğretimdeki atılım stratejisinin yol haritasını oluşturan 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, ahlaklı bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Bu durumda, el birliği ile çalışma sorumluluğumuz daha çok artmıştır. 

İstanbul'umuzda eğitim süreçlerini ve yolculuğunu sürdürdüğümüz öğretmenlerimizle birlikte bizler, öğrencilerimizin daima yanlarındayız.  Zira eğitimin, değerlerimizi ve kültürümüzü yeni kuşaklara aktarmak; iyi ve erdemli insanlar yetiştirmek için elimizdeki imkânlardan biri olduğunu biliyoruz. Güçlü yarınlarımızın teminatı çocuklarımız için gösterdikleri üstün gayretten dolayı tüm öğretmenlerimizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Hiç duraksamayan öğrenme ve öğretme yolculuklarında üstün başarılar diliyorum. 

Hep beraber dayanışma içerisinde gerek yüz yüze gerekse koronavirüs tedbirleri kapsamındaki uzaktan eğitim sürecinde, eğitimin niteliğini arttırarak adım adım daha iyiye ve güzele ulaşmayı hedefliyoruz. Öğretmenlerimizin salgın sürecindeki çabalarına herhâlde imrenerek bakılabilir. Tıpkı oda müziği icracılarının beraber çalma ve ortaya ahenkli bir müzik çıkarma tecrübelerinde olduğu gibi uzaktan eğitimde hem bireyselliğini ortaya koyup hem de hep birlikte çok büyük işler yapmayı başarmaktı bu.  Sorumluluk duygusuyla, azimle, kararlılıkla ve iyi uygulamaların doğuşuna kaynaklık eden heyecanımızla birlikte ilham vermeye devam edeceğimize inanıyorum.

Öğretmenin sadece öğreten değil; yetiştiren, eğiten, terbiye eden; öğrencisinin içindeki cevheri sabırla açığa çıkaran ve işleyen bir zanaatkâr olduğunu biliyoruz. Bu vesileyle şunları da vurgulamak istiyorum: Yetişme çağındaki çocuklarımızın kendi yollarını bulmalarına yardımcı olmalı, onların yeniliklerle dolu dünyasını anlamaya çalışırken onları bilimle ve kültürle tanıştırmayı ihmal etmemeliyiz. Öğrencilerimizin akademik gelişimleri yanında duyusal-sosyal gelişimlerini de önemsemeliyiz.

Unutmamak gerekir ki, eğitim hayatın kendisi, bir hayat sahnesidir. Bakanlığımızın Öğretmenler Günü'nde öğretmenlerimize hediye ettiği Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı eser bir bakıma tek başına bir öğretmenin neler başarabileceğinin hikâyesidir.  

Eğer karmaşık ilişkiler ağı haline gelmiş dünyamızda çocuklarımızın özsaygılarını geliştirmek istiyorsak, iş birliği yapma, ortak çalışma becerisi kazanmamız ve geliştirmemiz gerekir.  Salgın sürecinde hem ülkemiz hem dünya eğitim gündemini takip ederken eğitim tarihimizde ve kültür hafızamızda çalışmalarıyla iz bırakan entelektüel ufku geniş öğretmenlerimizin deneyimlerine dönüp yeniden bakmalıyız. Zira bizi hayata, öğrenmeye ve öğretmeye ilişkin hakikate en çok yaklaştıran, deneyimlerin ta kendisidir.

Bu düşüncelerle, Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, bütün meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Başöğretmen Atatürk'e, başta görevi başında şehit düşen eğitimcilerimiz olmak üzere, ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Cenabı Allah'tan rahmet diliyorum. Uzun yıllar boyunca öğrencilerini hassasiyetle, büyük bir fedakârlıkla yetiştirmiş, bugün artık emekli olmuş öğretmenlerimize de, sağlıklı, hayırlı ve uzun ömürler niyaz ediyorum.

Eğitimin dönüştürücü gücü olan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü tebrik ediyorum, hepinizi canı gönülden selamlıyorum.

                                                                                                                                                                                                           Levent YAZICI

                                                                                   İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.