İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuldan Hastaneye Mektup ve Resim Yarışması

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında düzenlediği "Okuldan Hastaneye Mektup ve Resim Yarışması"nın sonuçları açıklandı.
Okuldan Hastaneye Mektup ve Resim Yarışması

Lösemili  Çocuklar Haftası,  lösemiden önce çocuk olanları gündeme  getirebilmek, löseminin tedavi edilebilir olduğunu vurgulamak ve aileler arasındaki dayanışmayı arttırmak  bakımından oldukça önemli.Türkiye'de her yıl 2-8 Kasım'da Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında lösemiye dair farkındalık çalışmaları yapılıyor.

Yazarım, Çizerim Farkındalık Yaratırım

Bu düşünceden hareketle İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında "Okuldan Hastaneye Mektup ve Resim Yarışması" düzenledi. Lösemi konusunda farkındalığı artırmayı da öngören yarışmanın amacı, çocukluk çağında sıklıkla görünen lösemi hastalığı ile ilgili bilgi düzeyini arttırmak ve duygu paylaşımını mümkün kılmaktı.

Ayrıca çocukların lösemi tedavisi gören akranlarına duygusal destek olmaları, onların tedavi süreçlerinde yaşadıklarının toplum tarafından fark edilmesinin sağlanması hedeflendi. Önümüzdeki haftalarda löseminin ne olduğu hakkında öğrencilerimiz bilgilendirilecek, bu hastalıktan nasıl korunmak gerektiği de anlatılacak.

Duygudaşlık ve Farkındalık

Farkındalık odaklı yarışmaya öğrencilerin katılmasının çok anlamlı bulduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, çocukların yarının geleceği olduğunu kaydetti.  Duyarlı davranışlarından dolayı öğrencilerimize teşekkür eden Yazıcı,  lösemiyle mücadelede farkındalığın artırılması gerektiğine dikkati çekerek,  bu hastalığın sebebi, bulguları, tedavisi ve korunmak için neler yapılması gerektiğinin anlatılmasının önemini vurguladı.

Çocukları sanata teşvik ederek duygu ve düşüncelerini resim veya mektupla yansıtabilmelerini de amaçlayan yarışmaya 1.538 öğrencimiz katıldı. Değerlendirme sonrasında resim kategorisinde 7. Sınıf öğrencimiz Naz Peri İrem Kurt ,  mektup kategorisinde ise 5. Sınıf öğrencimiz Mina Arslan birinci oldu.

Lösemili çocukların hastalığına empati ile yaklaşmak ve farkındalık sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmada ödül almaya hak kazananöğrencilerimize ödülleri okulları aracılığı ile teslim edilecek.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında sergilemeye hak kazanan tüm resim ve mektuplara https://padlet.com/ogretmenimelimitut/kv9as9big8r50ti2 adresinden ulaşılabiliyor.

17-11-202017-11-202018-11-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.