İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes

"Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes" programı kapsamında İstanbul'da gerçekleştirilen fidan dikim etkinliklerinde 105 hektar alanda 160 bin 771 fidan toprakla buluştu.
Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes

"Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes" kampanyası kapsamında Türkiye'nin 81 ili ve 922 ilçesinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlendi. 11 Kasım'da saat 11.11'de düzenlenen etkinliklerde 11 milyon fidan dikildi.

İstanbul'da Adalar, Arnavutköy, Şile, Sarıyer, Çatalca, Beykoz, Çekmeköy, Pendik ve Silivri ilçelerinde gerçekleştirilen fidan dikim etkinliklerinde ise 105 hektar alanda 160 bin 771 fidan toprakla buluştu.

Çevre Bilinci

Arnavutköy Tayakadın Mahallesi'ndeki fidan dikim etkinliğine İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, yöneticiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğrencileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, Orman Genel Müdürlüğü tanıtım filminin gösterimiyle devam etti. Törende Valimiz Ali Yerlikaya ve Orman Bölge Müdürü Sayın Yusuf Şahin birer konuşma yaptılar.

Kampanyanın çocukların çevre bilinciyle yetiştirilmesi için başlatıldığını belirten Vali Yerlikaya, "Gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi için başlatılan kampanyamız, bu yıl 30'u aşkın ülkede sahiplenilen küresel bir seferberliğe dönüştü." ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde 1922'de 20 milyon 200 bin hektar orman alanının bulunduğunu dile getiren Vali Yerlikaya, "Geçtiğimiz yılsonu itibariyle 22 milyon 600 bin hektara ulaştık. Orman varlığımızı, 2.4 milyon hektar artırmayı başardık. Geçen sene Milli Ağaçlandırma Günü'nde Türkiye, 13 milyon 700 bin fidan dikti." dedi.

Türkiye genelinde hedefin her vatandaşa 1 ağaç düşecek şekilde 83 milyon fidanı sahiplendirmek olduğunu ifade eden Vali Yerlikaya, "Bugüne kadar hedeflenen miktarın yüzde 28'i olan 23 milyon 537 bin fidan sayısına ulaşıldı. İstanbul olarak, 1 milyon 589 bin fidanı sahiplendirme hedefimizin yüzde 59'u olan 940 bin sayısını geçtik. Biz, bu seferberliğe İstanbul'umuzda hız kesmeden devam ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

Yeşil Seferberliği

Geçen yıl İstanbul'da 11 Kasım'da 177 bin fidanı toprakla buluşturulduğunu söyleyen Vali Yerlikaya"Yeşil seferberliğimizi hep birlikte devam ettireceğiz." dedi.

Vali Yerlikaya "11 Kasım'ı Millî Ağaçlandırma Günü ilan eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Fidan seferberliğine el veren; Tarım ve Orman Bakanlığımıza, Orman Genel Müdürlüğü'müze, tüm kurum ve kuruluşlarımıza ve aramızda bulunan herkese, 7'den 70'e herkese teşekkür ediyorum." sözleriyle projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin ise, projede emeği geçenlere teşekkür ederek Millî Ağaçlandırma Günü'nü kutladı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından fidanlar dikildi. Fidanların sulanması ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından etkinlik sona erdi.

12-11-202012-11-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.