İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Öğretmen Akademileri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün İstanbul Öğretmen Akademileri  gelişim yolculuğunu sürdürüyor.
İstanbul Öğretmen Akademileri

Güçlü yarınlar için hazırlanan 2023 Eğitim Vizyon Belgesi, nitelikli ve kapsayıcı eğitim hedefi doğrultusunda her öğrencimizin kendini tanımasını öncelemektedir. Bu doğrultuda hayata geçirdiğimiz projelerimiz, eğitimde gerçekleşmesini öngördüğümüz değişimin önünün açılmasına katkı sağlamaya başlamıştır.

Artık bilginin her yerde olduğu bu dönemde esas farkı yaratan, öğrencinin bilgiye eriştiğinde bunu nasıl kullanacağını bilmesidir. Bu süreçte öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerini sağlamak temel hedeflerimiz arasındadır. İstanbul Öğretmen Akademileri kapsamındaki faaliyetlerimiz çeşitlenerek sürmektedir. Zira 2023 Vizyonu doğrultusunda öğretmenlerimizin eğitim ve öğretimde kullanılabilecek özgün uygulamalara, tasarımlara yönelmeleri gerekmektedir. Ancak bu sayede öğretmenlerimiz, disiplinlerarası yaklaşımla, öğrenme yolculuklarını sürekli kılabilirler. Hayata ve eğitime farklı pencerelerden bakabilmeyi başarabilirler.

Kişisel ve Mesleki Gelişim

Çoklu öğrenme ortamlarıyla her an ve daima karşılıklı etkileşim içindeki İstanbul Öğretmen Akademileriöğretmenlerimizin mesleğinde daha nitelikli hâle getirebilmeyi, onların kişisel ve mesleki gelişimlerini sağlayabilmeyi amaçlıyor. Akademilerimiz, 2023 Eğitim Vizyon Belgemiz doğrultusunda erken çocukluk döneminden ortaöğretime tüm öğretmenlerimizin niteliğini artıracak çalışmalarıyla öne çıkıyor.

Eğitim ekosistemimizin temel sütunu öğretmenlerimizin gelişim yolculuğunu hep birlikte yaşama enerjisine dönüştürüyor. Çalışmalarına başladığı ilk günden beri pek çok nitelikli buluşmaya, söyleşi ve seminerlere, panel ve konserlere, kültür sanat çalışmalarına ev sahipliği yapan akademilerde binlerce öğretmenimiz eğitim gördü. 7 Bin 41 katılımcısıyla çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren İstanbul Öğretmen Akademileri öğretmenlerimizin mesleki ve kişisel gelişimlerinin ayrılmaz bir parçası artık.

Öğrenme Yolculuğu Devam Ediyor

İstanbul Öğretmen Akademileri'nde gerçekleştirilen salgın sürecinden dolayı çevrim içi söyleşi, konferans, seminer, konser ve diğer etkinliklerle, öğretmenlerimizin çok yönlü gelişimlerine katkı sunarak onlara yeni ufuklar açıyor. Öğretmen Akademilerinin mesleki gelişime çok boyutlu önemli bir ivme kattığını belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, akademilerin öğretmenlerimizden gelen yorumlar ve talepler doğrultusunda her yıl yenilendiğini kaydetti.  

Akademilerin oluşturduğu koro hareketi sayesinde eğitimin ruhuna katkı sağlayan bir yapıya dönüştüğün ifade eden Yazıcı sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak için zamanın ruhunu iyi okuyarak, var olan değerlerimize yenilerini ekleyip, o değerleri kurum kültürümüze ve uygulamalarımıza dâhil etmemiz gerekiyor. Vurgulamak gerekir ki, bu faaliyetleri geçmişimizin zenginliklerini yitirmeden, yenilikçi bir anlayışla, araştırma ve geliştirmeye açık, sürdürülebilir eğitimler şeklinde tasarlıyoruz.  Bu perspektifle bu eğitim öğretim yılında da planladığımız akademi etkinlikleriyle bu özel atmosferi uzaktan çevrim içi bir tarzda birlikte güzelleştirmeye devam edeceğiz."

İstanbul Öğretmen Akademileri Nedir?

İstanbul Öğretmen Akademileri, öğretmenlerimizi disiplinlerarası bir yaklaşımla farklı alanların birikimleriyle desteklemek amacıyla kuruldu. Öğrenmeyi tek yönlü bir akış olmaktan kurtaran, öğretmenlerimizin potansiyellerinin farkına varmalarını sağlayacak gerekli şartların tümünü oluşturmayı ön planda tutan bir anlayışla şekillendi.

Türkiye ve dünya değişirken öğretmenliğin biraz da ufuk çizmek, hedef ve ideal ittihaz ettirmek olduğunun bilinciyle geniş bir perspektifle şekillenen İstanbul Öğretmen Akademileri;  seminer, toplantı, gezi, konser, panel; çeşitli kursların gerçekleştiği atölyeler; eğitim öğretim yılı boyunca kapsamlı bir gelişim hizmeti sunmaktadır. Ayrıca eğitimde fark yaratacak yaratıcı ve yenilikçi çözümleri üretmek için deneyimlerin öneminin farkında olan akademilerimiz, eğitim ortamlarımızın iyileştirilmesine katkıda bulunmak için öneriler geliştirdi.

İstanbul Öğretmen Akademileri, çeşitli uzmanlık alanlarından kişi, kurum ve kuruluşları eğitim zemininde bir araya getirerek, farklı görüşlerden ortak akıl yaratmayı her zaman ön planda tutar. Bu çerçevede öğretmenlerimizi eğitim, kültür, sanat ve bilim dünyasının önemli aktörleriyle bir araya getirmeyi temel bir prensip kabul eder.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.