İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AB Erasmus+ Programı Hibe Destekleri

Proje tabanlı çalışmaya önem veren İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün 238 projesi Erasmus+ Programı kapsamında hibe desteği almaya hak kazandı.
AB Erasmus+ Programı Hibe Destekleri

Hareketlilik için önemli fırsatlar sunan Erasmus+ Programı, kuşkusuz, kişilerin gelişimiyle doğrudan bağlantılı olan sosyal alışkanlıklarının şekillenmesinde en önemli etkenlerden biri. Program, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 eğitim hedeflerine ulaşılmasına katkı sunması,  2053 hedeflerine de zemin teşkil etmesi açısından ayrı bir önem taşıyor.

Proje Tabanlı Çalışmalar

Proje tabanlı çalışmayı önemseyen İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında "Erasmus Projeleri Yılı" ilan ederek 2020 çağrısına damgasını vurdu. Her kategoriden rekorlar elde ederek bir önceki yıla göre proje sayılarında ve hibelerde ciddi artışlar meydana geldi.

Eğitim ortamlarımızdaki her proje öğrenmek ve yeni kültürler tanımak için bulunmaz bir imkân olduğunun altını çizen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Erasmus+ Programı'nın eğitimciler tarafından büyük ilgiyle karşılandığını belirtti. Yazıcı "Bu yıl Erasmus+ Programı doğrultusunda hazırlanan projelerde ciddi bir artış oldu. Mesela KA1'de 62, KA2'de 176 toplamda ise 238 projemiz hibe desteği almaya hak kazandı. Ülke genelinde kabul edilen proje başvuru sayısı bakımından kurumlarımızın öne çıkması proje tabanlı çalışmanın öneminin fark edilmesiyle doğrudan ilişkili. Unutmamak gerekir ki, okul, öğrenci ve öğretmen arasındaki iş birliğinin güçlü olması olumlu bir okul iklimi oluşturulması çok değerlidir. Kültürel yakınlaşmayı sağlayan Erasmus+ Programı kapsamından ileride daha da çok sayıda kurumumuzun yararlanacağını öngörüyoruz." dedi. 

Öğretmen ve öğrencilerimize tecrübe kazanma fırsatı da sunacak olan projelerin çok değerli olduğunu kaydeden Yazıcı "Toplam bütçesi hayli yüksek olan proje hibeleri Erasmus+ Programı'nın önemini eğitim hayatımızda daha anlaşılır hâle getirmektedir.   İlimiz hazırlanan projelerle toplam 10.036.340.50 Euro hibe desteği kazandı. Somut getirisi olan yenilik ve iyi uygulamaların değişimi ile bireylerin öğrenme hareketliliği projelerinin eğitim ortamlarımıza ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Millet ödevimiz eğitimin önemli bir yönünü teşkil eden proje tabanlı çalışmaya önem veren ve bu konuda farkındalık oluşturan herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Erasmus+ Programı kapsamındaki Projeler

Millî Eğitim Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda bireysel ve kurumsal gelişimi sağlamak için çaba harcamak çok önemli. Birlikte çalışma fikri, Erasmus+ Programı kapsamında yapılan projeler ile günlük hayatımızda daha anlaşılır hâle gelmektedir. 

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Okul Eğitimi Personel Hareketliliği (KA101) faaliyeti kapsamında 3 projeyle, Yenilik Geliştirmeye Yönelik Okul Eğitimi Stratejik Ortaklık  (KA 201) projesinde 1 projeye hibe desteği almaya hak kazanarak bir ilke imza attı. İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün hibe desteği almaya hak kazanan projeleri ve miktarları şöyle sıralandı:

Professional Development of Teachers to promote Design Thinking Skills and Academic Success of Students: 178.811,00 Euro

İngilizceyi Yeterli Konuşma ve Çocuklar için Farkındalık: 42.724.00 Euro

Şiddet Yok Masal Var: 36.030.000 Euro

Yenilikçi ve Gelişen Eğitim Modeli: Hârezmî 57.280.00 Euro

İstanbul İl Millî Eğitim Hibe Toplamı: 314.846.00 Euro

Yeni Umutlar Yeni Heyecanlar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, KA1 Okul-Mesleki-Yetişkin Eğitimi Projelerinde Türkiye'de birinci olup toplam hibe miktarı 2.642.386.00 Euro'dur. 

Yine aynı şekilde KA2 Stratejik Ortaklık Projelerinde de Türkiye'de birinci olan İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün toplam hibe miktarı 7.393.954.50 Euro'dur. Bu kapsamda toplam hibe miktarı 10.036.340.50'dur.

KA1'de 62, KA2'de 176 toplamda ise 238 projemiz hibe desteği almaya hak kazandı.  Projelerle öğretmen ve öğrencilerimizin hareketlilikleri desteklenerek uluslararası kapasitelerinin artırılması sağlanacak. Bu sayede Avrupa Birliği ülkelerindeki okullarda yapılan uygulamaları görme imkânı bulunacak.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.