İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müzik Sohbetleri

Bir Ses İki Hareket Projesi kapsamındaki "Müzik Sohbetleri" öğrencileri müziği hayatının ayrılmaz bir parçası kabul eden sanatçılarla buluşturuyor.
Müzik Sohbetleri

Bir Ses İki Hareket Projesi kapsamında, eğitime ve başarıya olan katkıları da göz önünde bulundurularak öğrencileri müziğe, halkoyunlarına ve spor aktivitelerine teşvik etmek amacıyla bir dizi çevrim içi etkinlik düzenleniyor.

Bu çerçevedeki "Müzik Sohbetleri" öğrencileri alanında uzman sanatçılarla çevrim içi olarak buluşturmayı ve onları enstrüman çalmaya, korolarda yer almaya teşvik ederek müziğin hayatları içerisinde yer edinmesini sağlamayı hedefliyor.

Yorum Gücü ve Repertuvar Zenginliği

Müzik Sohbetleri programının ilk konuğu "duyarlı bir kesinliğe ve zekice bir parıltıya, en hassas şeyleri bile maharetli parmaklarına neredeyse gülümsercesine emanet etme yeteneğine sahip" piyanist Gülsin Onay oldu. Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul edilmektedir.  

Yurtiçinde ve yurtdışında Türk bestecilerinin eserlerini seslendiren Onay, Hocası Ahmet Adnan Saygun'un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanır. Gerek konser programlarından gerekse kayıtlarından eksik etmediği bestecinin eserlerini önemli orkestralar eşliğinde pek çok ülkede seslendirdi. Onay'ın çok sayıda albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuvar zenginliğini de yansıtır. 

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Instagram sayfasından yayımlanan sohbetinde Onay, müziğin hayatınızdaki yerine dair çok değerli açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı programa konuk olmaktan mutluluk duyduğunun altını çizdi. 

Müzik ve Eğitim

Gülsin Onay, piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı'nda eğitim gördü. Onay "Küçük yaşta müzik eğitimi, öğrencinin zihin gelişiminde büyük önemi var." şeklinde konuştu. Her yaşta, her enstrümanın çalınmasının öğrenilebileceğini belirten Onay "Hafızamda hiç ara vermeden 33 saat çalabileceğim nota ve eser var."  dedi.

Hayatından kesitler de sunan piyanist müzik ve gençler ilişkisine dair söyledikleriyle müzik otoritelerinin kendisini sadece teknik ustalığıyla değil "sınırsız enerji" ve duyarlı yorumlarıyla olağandışı bir piyanist olarak değerlendirmelerinin ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Onay sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gençlerin pırlanta gibi ortaya çıkması beni çok mutlu ediyor. En güzel şeylerden biri yeni yetişen gençlerin coşkusunu hissetmek... Onların öğrenme hevesi beni çok etkiliyor ve onlarla çalışmaktan büyük zevk duyuyorum."

Hoş sohbetiyle dikkati çeken sanatçı aynı zamanda inanılmaz yoğun bir tempoyla  seçkin eserlerden oluşan bir dinleti sundu. Çevrim içi olarak programı takip edenler büyük  bestecilerin eserlerini iyi bir piyanistten dinleme fırsatını yakaladılar.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.