İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Evde Kal Günlükleri

Evde Kal Günlükleri Yarışması'na katılan günlükler derlenerek e-kitap şeklinde yayımlandı.  
Evde Kal Günlükleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz geçen eğitim öğretim yılında koronavirüs tedbirleri çerçevesinde okullardaki eğitime ara verilerek başlatılan uzaktan eğitim sürecinde bir dizi yarışma ve etkinlik düzenledi. Öğrencilerimizin 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda bütünlüklü gelişimini amaçlayan çalışmalardan biri hiç kuşkusuz İstanbul'u Okuyorum Projesi tarafından hazırlanan "Evde Kal Günlükleri" idi.  

Kültürel Etkinliklerin Önemi

Yarışma evde kaldığımız salgın günlerinde çocuklarımızın hem yazı kabiliyetlerini güçlendirmek hem de bugünleri kalemin gücüyle geleceğe aktarmak amacıyla düzenlendi.  Öğrencilerimizin dil becerilerine katkı sunan dahası geleceğin güçlü kalemlerini şimdiden tanımak için önemli bir fırsat sunan yarışmaya yüzlerce öğrencimiz duygu dolu metinleriyle katıldı. Birbirinden güzel olan bu günlüklerden 66'sı derlenerek e-kitap şeklinde yayımlandı. Günlükler, çocuklarımız için sevgiyle yürütülen uzaktan eğitimle ilgili etkinliklerin ne kadar önemli olduğunu da anlamaya imkân sunuyor.

Eğitim hayat boyu, her şart altında devam eden bir süreç olduğuna dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı derlemede yer alan sunuş yazısında salgın döneminde kültürel faaliyetleri sürdürerek öğrencilerle irtibatın diri tutulduğunu belirtti.

İtinayla Tutulmuş Günlükler 

Hepimiz yaşadığımız çağa şahitlik ettiğini kaydeden Yazıcı şu ifadeleri kullandı:  "Günümüzde yaşanılanları yarınlara taşımak için kültürel kayıtlar tutmanın ne kadar önemli olduğu hepimizin malumu. Geçmişin acılarını, sevinçlerini bizler edebiyatın aracılığıyla öğreniyoruz. Bazen bir romanda bazen bir hikâyede bazen bir şiirde bazense itinayla tutulmuş günlükler sayesinde dünden haberdar olup insanlığın ortak tecrübelerinden istifade ediyoruz."  

Düzenlenen günlük yazma çağrısına katılan öğrencilerimizi tebrik eden Yazıcı şunları kaydetti:  "Edebiyatın türleri arasında günlüklerin gerçekten de ayrı bir önemi vardır. Yaşanılan günler bütün yalınlığıyla geleceğe armağan edilir. Usta yazarların çoğu yazıya meraklı gençlere günlük tutmalarını öğütlemişlerdir. Günlükler, edebiyat yürüyüşüne başlamak isteyenlere özgüven kazandırmak için önemli bir adımdır."

Yazıcı, günlüklerin çocukların dikkati, meseleye yaklaşım tarzları ve duygularını ifade ediş biçimleri açısından önem arz ettiğini de sözlerine ekledi. 

Evde Kal Günlükleri'nin e-kitapçığı için  tıklayınız

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.