İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sosyal Bilimler Akademisi

Salgın sürecinde çalışmalarına çevrimiçi platformlarda devam eden Sosyal Bilimler Akademisi birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.
Sosyal Bilimler Akademisi

Hayatın her alanında yapısal dönüşümün yaşandığı günümüzde çağın ihtiyaçlarına göre kendini yenilemek, kurumlar arası iletişim ve etkileşime önem vermek, disiplinlerarası çalışmaları öncelemek gerekiyor.

Sosyal Bilimler Akademisi, eğitim ve öğretimde uzmanlığa giden yolu ısrarla arayan, proje üreten, sosyal bilimler alanındaki gelişmeleri takip eden, yeni ve teknolojik atılımları önemseyen öğretmenlerimizle yeni yöntem ve teknikleri öğrenip paylaşmayı hedefliyor.  Sosyal bilimlerin evrenselle yereli kesiştiren ufkuna şahitlik eden Sosyal Bilimler Akademisi,  eleştirel düşünmeye, yapıcı ve yaratıcı olmaya, iş birlikleri ile sosyal bilimlerin yeni ufuklarının farkına varmaya önem veriyor.

Salgın sürecinde çalışmalarına çevrimiçi platformlarda devam Sosyal Bilimler Akademisi birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı. Sosyal Bilimler Akademisi, Kuzey Makedonya Devlet Bakanı Dr. Elvir Hasan'ı konuk etti. Doktorasını eğitim üzerine yapmış olan Bakan Elvir Hasan "Türkiye ve Kuzey Makedonya Eğitim Sistemlerinin Karşılaştırılması" üzerine öğretmenlerle bir e-seminer gerçekleştirdi. Soru-cevap bölümünün de yer aldığı çalışmaya öğretmenler yoğun ilgi gösterdi.

Salgın sürecinin olumlu sayılabilecek tek tarafı "sınırları" kaldırmış olmasıdır. Herkese açık olan e-seminerlere yurtiçinden ve yurtdışından ciddi bir katılımın olduğunu görmek, çalışmaların amacına ulaştığını gösteriyor. Bu bağlamda Belçika Gent Üniversitesi Türkoloji Bölümü'nde görev yapan Doç. Dr. Feyza Altınkamış ile Dr. Ebru Acer Sosyal Bilimler Akademisi'ne konuk oldular. Özellikle Flaman bölgesindeki akademik Türkçe öğretimiyle iki dilli Türk çocuklarına yönelik Türkçenin öğretimi, yerel yönetimlerin ve Türk topluluğunun bakış açıları detaylı olarak müzakere edildi. Yine Londra Üniversitesi Türkoloji Kürsüsü'nde görev yapan Doç. Dr. Nihal Çalışkan ile "Birleşik Krallıkta Ders Kitabı ve Materyal Kullanımı" üzerine bir webinar gerçekleştirildi.

Sosyal Bilimler Akademisi, öğretmenlerimizin gelişimini desteklemek amaçlı faaliyetlerinde eğitim hikâyemize katkı sunan her kurum ve kuruluşla ilişki kurmayı, öğretmenlerimizin ilham veren öğrenme yolculuğuna katkı sunacak çoklu iş birliklerini önemsiyor. SETA Eğitim ve Sosyal Politika Araştırmaları Direktörü Prof. Dr. Atilla Arkan, salgınla değişen parametreler ışığında sanal eğitimin getirdiği fırsat ve risklere dikkat çekti. Kosova'dan Uzman Tarihçi Fetnan Derviş ise "Osmanlı'dan Bugüne Kosova'da Eğitim ve Dr. Durmiş Celina'nın Salgın Hastalıklarla Mücadelesi" başlıklı sunumunda, tarihsel bir bakış açısıyla meseleyi aldı. Çevrimiçi çalışmaya çok sayıda öğretmen katıldı. Dr. Zeynep Büyükünal yönetiminde Ramazan boyunca Mesnevî okumaları yapıldı. Atölyeye katılan öğretmenler, her platformda memnuniyetlerini dile getirdiler.

Uzaktan eğitimimin başladığı dönemde öğretmenlerin e-içerik hazırlama konusunda yaşadıkları teknik sorunları ele almak üzere Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Benzer akademiye konuk oldu. Benzer, "Dijital Ders Materyali Hazırlama"  konusunda detaylı bir çalışma sundu.

Türkiye Üstün Zekâlı ve Dahi Çocukların Eğitimi Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Dr. Kemal Tekden "Bilgelik Eğitimi ve Sağlık" konusunu anlattı.  Kastamonu Üniversitesinden Doç. Dr. S. Tunay Kamer "Eğitimde Dönüşüm ve Gelecek Tartışmaları Bağlamında Eğitim Sosyolojisi" üzerinde durdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Oruç ise İstanbul'un Fethi'ni anlattı.

Güçlü bir ülke olmanın yolunun sosyal bilimlerden geçtiğine inanan Sosyal Bilimler Akademisi,  araştırma yöntem ve teknikleri, veri analizi,  makale yazımı, anabilim dallarıyla tanışma ve içerik paylaşımı gibi konularda çalışmalar yürütecek.

30-06-202030-06-202030-06-202030-06-202030-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.