İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LGS Bina Sorumluları Toplantısı

İstanbul'da LGS kapsamındaki merkezî sınavın sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla Vefa Lisesi ile Haydarpaşa Lisesi'nde bina sorumlusu okul yöneticilerimizle iki ayrı toplantı yapıldı.
LGS Bina Sorumluları Toplantısı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz LGS kapsamındaki merkezî sınav için hassas davranıyor ve gerekli tüm tedbirleri alıyor. Bu yıl toplamda 281 bin 856 öğrencimiz 1.731 binada sınava girecek. 56 bin 73 sınav görevlisinin bulunduğu ilimizde LGS'nin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla Avrupa ve Asya yakasında iki ayrı toplantı yapıldı.Toplantılara İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü sınav yürütme komisyon üyeleri, görevli şube müdürleri, maarif müfettişleri ile LGS bina sınav sorumluları katıldı.

Toplantılar, Merkezî Sistem Sınav Yönergesi LGS Kılavuzu ve Bakanlığımızın konu ile ilgili yayımladığı yazıların gözden geçirilmesi, pandemi döneminde gerçekleşecek LGS öncesinde alınan özel önlemler ve detayların aktarılması ile bina sınav sorumlularının pandemi dolayısıyla dikkat etmeleri gereken hususların ele alınması amacıyla gerçekleştirildi.

Hassasiyet, Tedbir ve Çocuklarımızın Sağlığı

Gerekli tedbirleri almak için hassas davrandıklarının altını çizen İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı toplantılardaki konuşmalarında "Bu süreçten önce birçok sınavı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Ancak pandemi nedeniyle 2020 LGS için daha titiz olmamız gerekiyor. Bu yıl salon sayılarımız artırıldı. Ayrıca çocuklarımız kendi okullarında sınava giriyorlar. Böylece adres aramak, geç kalmak veya bilmediği bir yere gitmek gibi bir durum söz konusu olmayacak. Çocuklarımızın sağlığı için gereken tüm tedbirleri alıyoruz. Onları yönlendirirken, onlara birtakım açıklamalar yaparken kendilerinin moral ve motivasyonunu daima göz önünde bulundurmalısınız. İşimizde hassas davranırken önceliğimiz her bir öğrencimizin kendini iyi hissetmesi olmalıdır." değerlendirmesini yaptı.

Binalarda ve sınav salonlarında dikkat edilecek hususların son derece açık ve net olduğunu belirten Yazıcı, bina sınav sorumlusunun görevlendirildiği sınav binasında/binalarında sınavın yönetmelik ve yönergelerde belirtildiği şekilde yapılmasından sorumlu olduğunu hatırlattı.  Sınav sürecinin hepimizin sağlığı açısından da önem taşıdığını kaydeden Yazıcı "Bina sınav görevlisi, bina sınav komisyonu üyelerinin, sınav salon görevlilerinin ve öğrencilerin sınav sürecinde sorabilecekleri sorulara ve karşılaşılması muhtemel sorunlara çözüm üretecek ilk kişidir.  Sizlerden ricam öğrenci, öğretmen ve velilerimizle diğer görevli personelimizin sağlığı için gerekli kuralları hassasiyetle uygulamanızdır."  şeklinde konuştu.

Nelere Dikkat Edilecek?

Toplantılarda LGS kapsamında 20 Haziran'da yapılacak merkezi sınav için alınan koronavirüs önlemlerini anlatan sunumlar yapıldı. Böylece her iki toplantıda İstanbul'da sınavın uygulanması süreci detaylı bir şekilde ele alındı. 

Buna göre öğrenci velilerinin sınav binası bahçelerine girmeyeceği, sınav binasında kaymakamlıkça onayı alınmış görevli personel haricinde kimsenin bulunmayacağı ve sınav yapılacak binanın girişinde hijyen koridoru oluşturulduğu kaydedildi. Kovid-19 tanılı öğrencilere ilişkin velilerin başvurularının olması hâlinde gerekli tedbirler alınacak. 

Öğrencilerin, üst araması yapılmadan, ateş ölçümü yapılmadan, resimli olmak zorunda olmayan geçerli kimlik belgelerine uzaktan bakılarak, ellerine dezenfektan sıkılıp yüz maskesi verilerek sınav binalarına alınacağı belirtildi.

Sınav salonlarında yedek maske ve el dezenfektanı bulundurulacağı, salon görevlilerinin sınav süresince tıbbi maskelerini usulüne uygun olarak takacağı hatırlatıldı. Sınav başladıktan sonra maske takma konusunda güçlük çeken çocukların da maskelerini çıkarabileceklerini hatırlatarak, çocuklar arasındaki sosyal mesafeye dikkat edileceği belirtildi. Soru kitapçığı vb. temas gerektiren tüm işlemlerde cerrahi eldiven kullanılacağının altı çizildi.

Öğrencilerin 45 dakikalık arada, öğretmenler gözetiminde okulun bahçe, kütüphane, spor salonu vb. diğer donatılarında sosyal mesafeye uygun olarak vakit geçireceği ifade edildi.

17-06-202017-06-202017-06-202017-06-202017-06-202017-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.