İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

4. Deneyim Paylaşım Günleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projesi kapsamında Deneyim Paylaşım Günleri uzaktan eğitim sürecinde de devam ediyor.
4. Deneyim Paylaşım Günleri

Öğretmeniyle Güzel İstanbul Projemiz kapsamında öğretmenler arasındaki öğrenme ve öğretme etkileşimini güçlendirmeyi öngören Deneyim Paylaşım Günleri, uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerimizin dijital okuryazarlıklarını artıran çalışmalarla sürüyor.

Çok Çeşitli Konular

Deneyim Paylaşım Günleri'nde öğretmenlerimiz, mesleki gelişim için gerekli olan sunumları meslektaşlarıyla paylaşıyorlar. Öğretmenlerin ilgili alanlardaki yetkinliğini gösteren paylaşım günlerinde uzaktan eğitimde dersleri interaktif hâle getirebilmekten erken çocukluk döneminde web2.0 araçları ile eğitime, masalların temel eğitimdeki yerinden artırılmış gerçeklik uygulamalarına sosyal bilimlerde bilimsel araştırmadan hızlı okuma tekniklerini küçük yaş grupları ile buluşturmaya, uzaktan eğitim ile akıl ve zeka oyunlarıyla, sanal gerçeklik uygulama örneklerinden "Türkiye'm kadar okuyorum, Türkiye'mi Tanıyorum. Dünya kadar okuyorum, dünyayı tanıyorum."a kadar çok çeşitli konular ele alınarak öğretmenlerimizin mesleki gelişim sürecine katkı sunuluyor. Böylece geleceğin şaşırtıcı, meraklı ve heyecanlı öğrenmelerinin nasıl yeşertilebileceği ortaya konuluyor.

Aynı zamanda öğretmenler arasında kalıcı bağların oluşumuna katkı sunmayı amaçlayan Deneyim Paylaşım Günlerinde eğitimde iyi örneklerin peşine düşen birçok özgün öğretim, yöntem ve teknik paylaşılıyor. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, koronavirüs tedbirleri çerçevesinde okullardaki eğitime ara verilerek başlatılan uzaktan eğitim sürecinde gerçekleştirilen paylaşımların çok önemli olduğunu belirtti. 

Mesleki gelişim açısından birikim ve deneyimlerden her zaman yararlanılması gerektiğini hatırlatan Yazıcı "Online eğitimi hep birlikte tecrübe ettiğimiz zor günlerde, 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine ulaşmak ve öğrencilerimizi 21. yüzyıl becerilerine sahip birey olarak yetiştirmek için bu süreçteki deneyimler kritik bir öneme sahiptir." ifadelerini kullandı.

Uzaktan Eğitimde Gerekli Olan Yeterlikler

Öğretim programlarımızın daha iyi nasıl uygulanabileceğinin yollarını ararken, öğretmenlerimizin deneyimlerini göz ardı etmemek gerektiğini belirten Yazıcı, ihtiyaçlardan yola çıkarak, öğretmenlerin deneyimlerini paylaşması amacıyla başlatılan Deneyim Paylaşım Günleri'nin uzaktan eğitim sürecinde gerekli olan yeterliklere katkı sunduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Sahici bir varoluş, öncelikle bir mirasın aktarılmasını şart koşar. Deneyimler bir süreklilik içinde aktarılırsa öğretme pratiklerimiz kurucu bir şekilde yeniden tesis edilebilir. Etkinlikte öğretmenlerimiz, yaptıkları sunumlarıyla öğretme konusundaki bilgi ve tecrübelerini paylaşıyorlar. Böylece paylaşım, şimdiki zamanı geçici bir zaman olmaktan çıkarmayı başardı. Çünkü hedeflerimizi, öğrenme, öğretme mirasımızı bugüne taşıyoruz. Deneyimleri paylaşırken, yeni deneyimleri beslemek gerçekten çok öğretici. Öğrenmek ve merak etmek birlikte güzeldir. Şurası açık ki, tecrübeyi aktarmanın önemine inanıyoruz. Etkinliğimize gönüllü olarak katkı sunan öğretmenlerimize teşekkür ederiz. Umuyoruz ki, paylaşımların sunduğu yeni deneyimler hepimizi geliştirecek." "

Yazıcı, tıpkı deneyim gibi bilginin de gücünü hem olmuş olandan hem de gelecekte vuku bulacak olandan aldığını ifade ederek, farklı zaman ufuklarını birleştiren deneyimlerin, paylaşıldığı takdirde bilgiye dönüşebileceğinin altını çizdi.

Paylaşım günlerinin ilgiyle karşılandığını ifade eden Yazıcı, ilerleyen süreçte okulların ve öğretmenlerin bilgi ve deneyim alışverişinde bulunmalarının önünün açılması ve süreklilik kazanması hedefiyle çalışmaya devam edecekleri bilgisini paylaştı.

29-04-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.