İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için bir mesaj yayımladı.
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Mesajı

18 Mart Çanakkale Zaferi, bizim için azim ve kararlılıkla fedakârlığın birleştiği olağanüstü bir mücadele demektir. İstiklal mücadelemizin işaret fişeği Çanakkale Zaferimizin 105. Yıl dönümünü idrak ettiğimiz tarihi günde tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.

Şunu biliyoruz ki, aradan yıllar geçse bile milletlerin tarihinde unutulmayan, kuşaktan kuşağa aktarılan önemli günler vardır. Dar vakitlere koca bir tarihi sığdıran ilham kaynağımız kişilikler vardır. İşte Çanakkale Zaferi hem böyle bir günü, hem de böyle müstesna kişilikleri içinde barındırır. Şüphesiz milletimiz, Birinci Dünya Savaşında Çanakkale'de yürütülen mücadelenin ne anlama geldiğini çok iyi biliyordu. Bunun için varını, yoğunu ortaya koyarak Çanakkale'yi geçilmez kılmayı başardı. 

Tarihimizin çok önemli zaferlerinden birine sahne olan Çanakkale'de dönemin en güçlü ordularıyla üzerimize saldırmışlardı. Peki, sonra? Çanakkale geçilmez oldu. Çanakkale'yi yalnızca rakamlarla; şu kadar subay, şu kadar asker şehit oldu diye anlatmak, meselenin önemini vurgulamakta yetersiz kalır. Çanakkale'de, rütbeleri küçük olduğu hâlde yaptıkları büyük işlerle her biri birer abide olan nice isim var. Bu kahramanlardan kimi gözlerini kırpmadan düşman kurşunlarının üzerine atılıyordu, kimi düşmanın denizdeki zırhlıların üzerine yürümeye kalkıyordu. Özetle insan havsalasının alamayacağı her türlü fedakârlığı yapıyorlardı. 

Bilindiği üzere Çanakkale bir seferberlik savaşıydı, ülkede eli silah tutan herkes Çanakkale'ye koşmuştu. Muharebelerin devam ettiği o dönemde ülkemizde pek çok lise mezun vermemiştir. Bunun sebebi gencecik fidanların; son sınıf öğrencilerinin tamamının Çanakkale'ye gitmesi ve genellikle de geri dönememiş olmasıdır. Fakülte öğrencilerinin hepsi savaşa gittiği için üniversiteler öğrencisizlikten adeta kapanma noktasına gelmiştir. Özellikle hekim ihtiyacı sebebiyle tıp fakültesi öğrencileri zorla cepheden okullarına geri gönderilmişlerdir.  

İşte bizi dirilten Çanakkale Zaferi bunlar gibi daha nice kahramanlık hikâyeleri sayesinde kazanılmıştır. Bizler böyle olduğu için 105. yılında yine Çanakkale Zaferini kutluyoruz.  Unutmamalıyız ki, Çanakkale'nin mesajını ruhumuza sindirmeden milletimizin zor günlerdeki var oluş mücadelesini doğru bir şekilde ifade edemeyiz. 

Hiçbir cephede, hiçbir savaşta görülmemiş unutulmaz insan hikâyelerini kavramak için sanatın, edebiyatın ve tarihin kapsayıcılığı büyük bir şans... Denizin üstünün bile tutuştuğu Çanakkale'yi unutulmaz kılan öyle hikâyeler, öyle fotoğraflar, öyle ismi bilinen, bilinmeyen kahramanlar var ki, bunları görüp de duygulanmamak mümkün değil. Savaşı anlatan, mektupları bir araya getiren ve bugün yolumuzu aydınlatan mühim kitaplar var.  "Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı" türkümüz var. Yıllar geçse eskimeyen, her okuduğumuzda içimizi ısıtan şiirler var. Bunlardan biri biliyorsunuz istiklal ve istikbal şairimiz Mehmet Akif Ersoy'a ait. Tüm bunları unutmadan her çağ ve her zamanda Çanakkale'yi yeni nesillere, gençlerimize azalmayan bir heyecanla aktarmak için daha çok çalışmamız gerekiyor. Çocuklarımızın evde olduğu bu süreçte Eğitim Bilişim Ağı,  Çanakkale Zaferimiz başta olmak üzere tarihimizi anlatmanın müstesna örneklerini sunuyor. Millet olmanın anlamını kavramak için hepimizin tarihimizi hatırlamaya ihtiyacı var.

Bize düşen, bizi biz kılan değerlerin taşıyıcısı olmak, geçmişten alınan güçle yeniliklerin izini sürmek, kendi birikimlerimizin değerini bilmektir. Birlikte başarmanın ne demek olduğunu gösteren 18 Mart Çanakkale Zaferimizin 105. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, gazilerimize sağlık diliyorum. Çanakkale'yi destan kılan milletimizin tüm zaferleri kutlu olsun. 

                                                                                                                 Levent YAZICI

                                                                                              İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.