İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Asya Bölgesi Sergisi

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Asya Bölge Sergisi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi AltunizadeYerleşkesinde yapıldı.
TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Asya Bölgesi Sergisi

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 51. kez düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ön değerlendirmeyi geçen ve bölge yarışlarına katılmaya hak kazanan projelerin bölge sergileri ve ödül törenleri yapıldı. Törenler Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezindeydi.  Projeler biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, matematik, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile yazılım alanlarında hazırlandı.

Yenilikçi ve Özgün Çözümler       

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Avrupa Bölge Sergisinde liseli öğrenciler projeleriyle yarıştı. Avrupa Bölge SergisiMarmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi AltunizadeYerleşkesinde düzenlendi. Organizasyona Sakarya, Düzce, Kocaeli ve İstanbul'dan toplam 100 proje davet edildi. Sergilenen projelerin 54'ü İstanbul'da hazırlananlardan seçildi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Altunizade Yerleşkesindedüzenlenen sergi, gençleri düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettikleri konuları araştırmaya teşvik ederek gelecekte karşılaşacakları problemlere yenilikçi ve özgün çözümler üretebilmelerine katkıda bulunmayı amaçladı. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına bu yıl 12 bin 697 kız ve 10 bin 831 erkek olmak üzere toplamda 23 bin 528 öğrencinin hazırladığı 15 bin 273 proje başvurusu alındı.

Alanında uzman jüriler tarafından yapılan bilimsel ön değerlendirme sonucunda başarılı bulunan bin 205 proje, 9-11 Mart 2020 tarihlerinde Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezindeki yarışmalara davet edildi.

Projeler; özgünlük, yenilikçilik, yararlılık, uygulanabilirlik, özümseme ve hâkimiyet, kullanılan bilimsel yöntem gibi ölçütlerine göre jüri tarafından değerlendirildi ve bölge yarışmasında birincilik alan projeler final yarışmasına katılmaya hak kazandı. Bölge sergisinin kapanış törenine Marmara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mustafa Kurt,  İlahiyat Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Ali Köse,  TÜBİTAK Proje Yarışmaları Asya Bölge Koordinatörü Sayın Doç. Dr. Oğuzhan Gündüz,Bilim, Sanayi ve Teknoloji Eski Bakanı Sayın Faruk Özlü, İl Millî Eğitim Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral,  Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Sinan Aydın, yanı sıra çok sayıda akademisyen, öğretmen ve öğrenci katıldı.

Ödüller ve Final Yarışması

Sergide farklı illerden gelen öğrenciler biyoloji, coğrafya, matematik, fizik, kimya, değerler eğitimi, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile yazılım alanındaki projelerini sergiledi.Asya Bölge Sergisinde başarılı bulunan projelere bölge birinciliği, ikinciliği ve üçüncülüğü ödülleri verildi. Avrupa Bölge sergisinde en çok dikkat çeken hususların başında İstanbul'a ait projeler geldi. İlimiz sergiye büyük ilgi gösterdi.

Toplam 42 projenin ödül aldığı Asya Bölge Sergisinde İstanbul'dan ödüle değer görülen proje sayısı 16'dır. Bunların dağılımı 8 birincilik, 4 ikincilikve 4 üçüncülük şeklindedir.

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projelerindeki toplam ödül sayımız;  23 birincilik, 15 ikincilik, 13 üçüncülük şeklindedir. İlimizden 23 projemiz Ankara'ya finale gitmeye hak kazanmıştır. Asya ve Avrupa Bölge Sergilerinde ilimizin 51 projesi ödüle değer bulundu.

Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 1-5 Haziran 2020 tarihleri arasında Diyarbakır'da düzenlenecek final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

14-03-202014-03-202014-03-202014-03-202014-03-202014-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.