İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Eğitim Programları

İstanbul'da görev yapan aday öğretmenler için düzenlenen aday öğretmen eğitim programları devam ediyor.
Aday Öğretmen Eğitim Programları

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz öğretmenliğin zamanla ve deneyimle olgunlaşan bir meslek olduğu anlayışıyla aday öğretmenlerimizin gereksinim duyduğu mesleki eğitimleri için bütüncül bir program hazırladı.

Yetiştirme programı 16 eğitim merkezinde ve toplam 4 bin 40 aday öğretmenimizin katılımı ile gerçekleştiriliyor. 180 saatlik hizmetiçi yetiştirme programı kapsamında aday öğretmenlerimizin; öğretmenlik mesleğinin gayesini bilmeleri, mesleki aidiyetlerini geliştirmeleri, kültür ve medeniyetimizin özündeki eğitim anlayışın farkında olmaları hedefleniyor.

Bilgi ve Beceri Temelli Program

Bu çerçevede öğretmenlerimizin 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu'nda belirtilen millî, ahlaki, insani manevi ve kültürel değerlerimizi benimsemeleri, kültürel mirasımızın eğitimle ilişkisini fark etmeleri, öğretmenlik uygulamalarına yönelik bilgi ve becerilerini geliştirmeleri, millî eğitimin genel politikalarını, güncel önceliklerini bilmeleri öğrenme süreçleri ve eğitim etkinlik ve model uygulamalarını kavramaları amaçlanmaktadır.

Yetiştirme programında ayrıca aday öğretmenlerimizin ulusal ve uluslararası gelişmeler ışığında ülkemizin eğitim perspektifi hakkında bilgi sahibi olmaları, eğitim ve öğretimle ilgili mevzuattaki temel konuları bilmeleri, kaynaştırma ve bütünleştirme eğitim konusunda bilgi kazanmaları, afet konusundaki bilgilerini artırmalarını sağlayacak içerikler yer alıyor. Bunun yanında öğretmenlerimizin Türkiye'nin demokrasi serüveniyle ilgili bilgi sahibi olmaları ve mesleklerini etkili bir şekilde yapmaları amaçlanıyor.

İlgili amaç ve hedefler doğrultusunda mesleki konularda çeşitli eğitimler veriliyor. Eğitimlerde dünden bugüne öğretmenlik mesleği, etik ilkeleri, millî eğitim sistemindeki güncel uygulamalar, diğer ülkelerin eğitim sistemleri, Anadolu'da çok kültürlülük ve eğitime yansımaları, medeniyetimizdeki eğitim anlayışının temelleri, etkili iletişim ve sınıf yönetimi üzerinde duruluyor.

Okul Dışı Öğrenme Mekânları

Bu ayın sonuna kadar devam edecek olan aday öğretmenler yetiştirme programında il ve ilçe eğitim yöneticilerimiz, maarif müfettişlerimizle okul yöneticilerimizin yanında alanında uzman isimler görev yapıyor. Yetiştirme programında bilgi içerikli sunumların yanında uygulamalı etkinliklere yer veriliyor. Ayrıca öğretmenlerimizin İstanbul'un tarihi ve kültürel özelliklerini, okul dışındaki öğrenme ortamlarını daha yakından tanımaları için geziler düzenleniyor.  Bu sayede öğretmenlerimiz şehrimizin kültürünü, sanatını ve tarihi mirasını yerinde görerek birikimlerini artırıyorlar.

05-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-202005-03-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.