İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Trafikte Küçük Hata Yoktur

Trafikte Küçük Hata Yoktur velilere verilecek seminerlerle devam ediyor.
Trafikte Küçük Hata Yoktur

Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ile kurumsal işbirliği anlayışı çok daha somut bir hâle geldi. Bu çerçevede İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Shell Türkiye ile çocuklarımızın trafik alanında bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla Trafikte Küçük Hata Yoktur Projesi hayata geçirildi.

Öğrencilerde trafik bilincinin oluşturmasını hedefleyen Trafikte Küçük Hata Yoktur Projesi kapsamına geçen yılın Ekim ve Aralık aylarını kapsayan zaman diliminde 44 okulda 26 bin 607 öğrenciye ulaşıldı.  Projeyle bir yandan öğrencilere trafik bilinci aşılanırken bir yandan da velilere trafik güvenliğini konu alan seminerler düzenlenecek.

Veli Seminerleri programı İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Millî Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı Trafik ve Sürücü Eğitimleri Daire Başkanı Sayın Abdullah Süslü, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Shell Türkiye Ülke Başkanı Sayın Ahmet Erdem, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Sayın Başkanı Öztürk Oran ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi  Sayın Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'nın katılımı ile tanıtıldı.

Planlı, Güvenli, Bilimsel Yöntemlere Dayanan Çalışmalar

Velilere verilecek seminerlerle ilgili İstanbul Ticaret Üniversitesinde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şunları söyledi: "Trafikteki can kaybı sayısı 2015'de 100 binde 9,6; 2017'de 100 binde 9,2 idi. Bunu önce 2018'de 100 binde 8,1'e; 2019 sonunda da 100 binde 6,5 seviyesine indirdik. Şimdi bir iddiamız var, iddiamızın da bir temeli var. 2023 yılında, yani Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında temel hedefimiz; her alanda olduğu gibi trafik alanında da bilançomuzu bizden sonraki gelecek nesillere mükemmel bir şekilde bırakmaktır."

Trafik eğitimlerini çok önemsediklerini vurgulayan Süleyman Soylu "Bu projenin ismi, projenin anlamı ve önemini ortaya koymaktadır. 'Trafikte küçük hata yoktur'. Aldığımız önlemler ve gerçekleştirdiğimiz uygulamalarla birlikte her yıl trafik kazası sayısını ve dolayısı ile can kaybını azaltıyoruz. Ancak bu işte hedef hiç kaza olmaması. Trafik kazası hayatın olağan seyrine dâhil değildir, olmamalıdır. Hep birlikte bir şeyleri değiştiriyoruz. Benim kırmızı düdük verdiğim ortaklarım, yani çocuklarımız var. Annesini babasını uyaran evlatlarımız var. Denetimle alınabilecek yol belli. Eğitim önemli, strateji oluşturan kampanyalara kulak kabartan, emniyet kemerini takan kırmızı düdük çalan herkesle bu makûs talihi kırmaya çalışıyoruz. Planlı, güvenli, bilimsel yöntemlere dayanan çalışmalar yapıyoruz. Bu anlamda trafikte güvenliğe vurgu yapan 'Trafikte küçük hata yoktur'  programında emeği geçen herkesi kutluyorum." diye konuştu.

Çocukların trafik alanında bilinçlendirilmesini sağlamak amacıyla başlatılan projenin önemine değinen İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, konuşmasında şunları söyledi: "Üniversiteler sadece akademik bilgi üreten, bu alanlarda proje yapan kurumlar değillerdir. Topluma sosyal ve ekonomik anlamda katkı sağlayacak projeler de üretmek üniversiteler için şarttır. Gerçekleştirdiğimiz projelerle hem öğrencilere hem de toplumun geneline fayda sağlamaya çalışıyoruz."

Bilinç Oluşturmak

Projenin ortaklarından İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, böyle önemli bir projeyi güçlü ortaklarla hayata geçirmekten mutlu olduklarını belirterek, şunları söyledi: "Trafik kazalarının minimize edilmesi için, trafik ve yol güvenliği konularında vermiş olduğum 40 yıllık emeğimin neticesinde; bu kanayan yara trafik konusunun çözümü üç maddede özetlenebilir: Birinci madde, insanlarda kalıcı bilincin oluşturulmasına yönelik çalışmaların yapılması ki Trafikte Küçük Hata Yoktur Projesi buna örnek bir çalışmadır. İkinci madde, ileri teknolojilerin trafik denetiminde kullanılmasının yaygınlaştırılması, böylece güçlü trafik denetimi sağlanır, trafik güvenliğine büyük katkı sağlar. Son olarak birinci ve ikinci maddedeki konulara ilişkin yasal düzenlemeler yapılmasıdır.

Trafik kazalarının azaltılması için trafik kurallarına uyulması ve son on yılda yapılan devlet politikaları ile ölümlü kazalarda yüzde 40'a yakın düşüş sağlandı. Trafik ve yol güvenliği konusunda üç önerim bulunuyor. Bunlardan ilki, trafik ve yol güvenliği dersinin üniversitenin tüm bölümlerinde verilmesi ve zorunlu hale getirilmesi, ikincisi İstanbul'da deprem ve trafik ilişkisini düşünerek Valilik Acil Trafik Birimi kurulması, üçüncüsü ise Teknolojik çözümler; İnteraktif Uyarı Sistemleri (IUS) ve İnteraktif Denetleme Sistemleri (IDT) ve Yerli ve milli navinin uygulanmasıdır."

Yediden Yetmişe Herkes İçin

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu da üniversitelerin akademik üretimin yanında topluma fayda sağlayan sosyal yatırım projelerine de eğilmesi gerektiğini belirterek üniversite olarak hayata geçirdikleri Trafikte Küçük Hata Yoktur Projesini de bu gerçekten hareketle hazırladıklarını söyledi. Prof. Dr. Oğurlu "Proje kapsamında kısa bir zamanda on binlerce öğrenciye ulaşılarak seminerler verildi ve çocuklarımızın trafik bilincine sahip olması için çaba gösterildi. Projenin ikinci etabında benzer eğitimler öğrenci velilerine de verilecek ve yediden yetmişe toplumun her ferdinin her sene binlerce insanımızı kurban verdiğimiz trafik konusunda bilincin artması sağlanacak." ifadelerini kullandı.

Yaya ve Sürücülerin Eğitimi

İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran da istatistiki bilgiler vererek şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'de, karayollarında, 23 milyon 157 bin araç var. Bu araçlar gece ? gündüz şehirlerarası ya da şehir içinde can taşıyor, mal taşıyor, yük transfer ediyor. Bunun ekonomik büyüklüğü bir yana... Bir can meselesi olduğunu biliyoruz. Çünkü yanlışların bedelini yeri geliyor. Canımızla, sağlımızla ödüyoruz. Dünya çapında yılda ortalama 1 milyon 300 bin kişi trafik kazalarından dolayı hayatını kaybediyor."

Trafik kazalarının sebepleri arasında ilk sırada sürücü hatalarının geldiğine değinen Oran, bunların engellenebileceğini, bunun için trafikte yaya ve sürücülerin eğitimi ile trafikteki tehlikelere karşı kamuoyunda farkındalık oluşturmak gerektiğini kaydetti.

Sosyal Sorumluluk

Hayata geçirdiği sosyal yatırım programlarıyla toplumda değer yaratmayı ilke edindiklerini belirten Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Trafikte Küçük Hata Yoktur Projesiyle çocukları bilinçlendirme konusunda önemli bir adım attıklarını vurguladı. Erdem konuşmasını şu şekilde tamamladı: "Shell Türkiye olarak en büyük önceliklerimizden biri olan "yol emniyeti" konusuna odaklandığımız bu önemli etkinlikte sizlerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyorum. 97 yıldır ülkemizin kalkınmasının destekçisi olmaya, müşterilerimize, hissedarlarımıza ve ülkemize değer yaratmaya gayret ediyoruz. Sosyal sorumluluk da tabii ki bu katkının bir parçası. Türkiye'deki operasyonlarımızda yılda 30 milyon kilometreye yakın yol kat ediyoruz ve 7,5 milyon saat çalışıyoruz. Tüm faaliyetlerimizi herhangi bir kazaya sebebiyet vermeden yapmayı hedefliyoruz ve buna 'Hedef Sıfır' diyoruz."

24-02-202024-02-202024-02-202024-02-202024-02-202024-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.