İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gönüllü Sağlık Elçileri Projesi

Sancaktepe Osmangazi İlkokulu'nun 3. ve 4.sınıflarından 60 öğrencimiz sağlık elçisi gönüllüsü oldu.
Gönüllü Sağlık Elçileri Projesi

Sancaktepe Osmangazi İlkokulu'nun 3. ve 4. sınıflarından 60 öğrenci, Türk Böbrek Vakfı'nın "sağlık elçisi" gönüllüsü oldu. Sağlıklı yaşam konularında eğitim alan öğrenciler, elçilik için özel olarak hazırlanan andı okuyarak, ailelerinin de katıldığı törenle rozetlerini aldılar.

İlk "Gönüllü Sağlık Elçileri" için Sancaktepe Osmangazi İlkokulu'nda Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, vakıf çalışanları, öğrenciler, veliler, okul yönetimi ve öğretmenlerin katılımı ile bir tören düzenlendi.

Halk Sağlığı

Törende çocuklara 'Gönüllü Sağlık Elçisi Andı'nı okutan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Sayın Timur Erk "Verilen eğitimlerde bu konuya özellikli ilgi duyan çocuklar var. Bu çocukları seçerek onların bizim 'Gönüllü Sağlık Elçileri'miz olmasını ve rozetlerini takarak toplum sağlığı yararına çalışmalarını sağlıyoruz. Anne babalarına bu rozetlerini göstererek 'Biz Türk Böbrek Vakfı'nın gönüllü sağlık elçisi olduk.' diyecekler ve bundan da gurur duyacaklar. Siz anne babalar ise elinizden geldiğince bu konuya desteklerinizi göstermelisiniz" dedi.

Projenin önemine değinen Sancaktepe İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hale Bağçe Özbaş "İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün Türk Böbrek Vakfı ile yaptığı iş birliği protokolü 2023 Eğitim Vizyonumuzun ön gördüğü kurumsal iş birliği anlayışının bir neticesiydi. Bu çerçevede hayata geçirilen projeyle öğrencilerimizin gönüllü sağlık elçisi olmaları bizleri sevindirdi. Böylece velilerimizin de halk sağlığına dair farkındalık kazanması mümkün olacak. Farkındalığımızı artıran projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu

Son yıllarda halk sağlığı ile birlikte sıkça gündeme gelen 'koruyucu hekimlik', uzmanlar ve bilim insanları tarafından sağlıklı toplumlar için ilk adım olarak anılıyor. Konu içinde hekimlik adı altında çok geniş alana yayılan farklı başlıklar olsa da temele inildiğinde sağlıklı ve dengeli beslenme ile kişisel temizlik ilk sıralarda yer alıyor.

Gönüllülük Duygusu

Türk Böbrek Vakfı da 2013 yılından bu yana Türkiye'nin farklı illerinde gerçekleştirdiği "Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri" eğitimlerini, öğrencilerin gönüllülük duygusu ve konuya olan ilgileri ile birleştirip "Gönüllü Sağlık Elçileri" projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında, vakfın verdiği eğitimler sonrasında çalışmalara gönül veren öğrenciler 'Gönüllü Sağlık Elçisi Andı'nı okuyarak rozetini takıp sağlıklı bir toplum adına gerek okulunda gerekse aile ve sosyal çevresinde gerekli uyarıları ve özeni gösterecek.

Türk Böbrek Vakfı'nın okullarda "Sağlıklı Bir Yaşam İçin Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri" eğitimleri, 7 yılda 250 binden fazla öğrenciye ulaştı. Son yıllarda İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle yapılan iş birliği protokolü kapsamında verilen 'eğiticinin eğitimi' ile öğretmenleri de çalışmaya dâhil eden Türk Böbrek Vakfı, ulaşılan öğrenci sayısının çok daha fazla olması için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

19-02-202019-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.