İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleneksel Türk Okçuluğu

Formatör öğretmen eğitimleri Türkiye'de geleneksel okçuluğun gelişmesine katkı sağlayacak bir dizi çalışmayı içeriyor.
Geleneksel Türk Okçuluğu

Geleneğimizin önemli bir parçasını oluşturan okçuluğun millî, tarihi, sportif, sanatsal, kültürel ve eğitim nitelikleriyle kavranması için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu bağlamda geleneksel Türk okçuluğu, son yıllarda hobi olmanın ötesine gitmeye başladı. Bir dizi organizasyonun da katkısıyla geleneksel Türk okçuluğu, çok ciddi bir disiplin hâline geldi. 

Kültürel Mirasımız

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz okçuluğun kültürel bir miras olarak benimsenmesi, ata sporunu bugünün ve geleceğin nesillerine sevdirilmesi, sporcuları eğitmek, desteklemek için başta beden eğitimi öğretmenlerimiz olmak üzere öğretmenlerin formatörlük eğitimleri almalarını sağlamak amacıyla Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonu ile bir iş birliği protokolü imzaladı. Bu protokolle 39 ilçemizden birer ilkokul belirlenen öğretmenlerimize yönelik formatör eğitimleri ile geleneksel Türk okçuluğu alanındaki çalışmalarımız başladı.

Bu çerçevede düzenlenen okçuluk eğitimlerinin ilki Okçular Vakfında verildi. Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonu Başkanı Sayın Cengiz Toksöz ve İl Millî Eğitim Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral'ın da katıldığı eğitimler hem yeni nesilleri geleneklerimizle geleceğe taşıma hem de eskiden beri güçlü olduğumuz branşı daha güçlü bir şekilde temsil etmek adına önemli bir adım, önemli bir başlangıç.

Geleneksel Sporumuzun İhyası

Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonu Başkanı Cengiz Toksöz, geleneksel sporumuzun ihyasını hedefleyen eğitimlere katılan tüm öğretmenlerimize başarılar diledi. Toksöz, okçuluk için yapılacak her çalışmanın sadece spora değil, kültürümüze, geleneğimize, geleceğimize hizmet olacağını vurguladı.

İl Millî Eğitim Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Timur Tuğral ise hedeflerimize giden okların, kendi tuttuğumuz yaydan çıkacağını kaydetti. Tuğral "Türk okçuluğu, kadim geleneğimizin ve bu toprakların sahibi milletimizin bizlere yaşatılmak ve gelecek nesillere aktarılmak üzere bıraktığı tarihi ve kültürel bir mirastır. Bu çerçevede projede yer alan tüm öğretmenlerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyor başarılar diliyorum." şeklinde konuştu.

Formatör Öğretmen Eğitimleri

Türkiye'de geleneksel okçuluğun gelişmesine katkı sağlayacak bir dizi çalışmayı içeren formatör öğretmen eğitimleri sayesinde geleneksel okçuluk gelecek nesillere aktarılıp yaygınlaştırılacak. Eğitim alan öğretmenlerimiz, okul idaresi koordinatörlüğünde öğrencilere eğitim verecek. Planlanan eğitim faaliyetlerinin içeriği federasyon tarafından görevlendirilen antrenörlerce iş birliği içinde uygulanacak.

Okçuluk eğitimi, pilot olarak seçilmiş okullarda verilecek ve müsabakalar düzenlenecek. Sporun birleştirici, dönüştürücü gücüyle çok daha güçlü bir şekilde geleceğe taşınacak olan okçuluk eğitimlerinin yanında il genelinde bazı etkinlikler de yapılacak. Bu kapsamda ortaokullarda resim, liselerde kısa film olmak üzere geleneksel okçuluğunun tarihimizdeki boyutunu ele alan kültürel boyutu öne çıkan yarışmalarla okçuluğun çeşitli  yönlerinin  gündeme gelmesi sağlanacak. 

18-02-202018-02-202018-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.