İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal Akıcı Okuma ve Anlama Norm Çalışması

İstanbul'u Okuyorum Projemiz kapsamında ulusal akıcı okuma ve anlama norm çalışması uygulayıcı eğitimleri gerçekleştirildi.
Ulusal Akıcı Okuma ve Anlama Norm Çalışması

Eğitim bilimleri alanında yapılan çalışmalar öğrencilerin sınıf düzeyinde beklenen akıcı okumaya ulaşamazsa, doğal olarak okuduğunu anlamada da sorunlar yaşadığını ortaya koyuyor. Akıcı okuma ve okuduğunu anlama odaklı çalışmalarını 2023 Eğitim Vizyonu perspektifiyle iş birliğine dayalı bir şekilde sürdüren İl Millî Müdürlüğümüz İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ile ortak bir çalışma başlattı. İki gün devam eden ulusal akıcı okuma ve anlama norm çalışması uygulayıcı eğitimleri Müdürlüğümüzün İstanbul Salonu ve Üsküdar İcadiye İlkokulunda verildi.

Okuma Haritası Çıkarılacak

Eğitimin açılışındaki konuşmasında 2023 Eğitim Vizyonu'nda dil becerilerinin önemli bir yer tuttuğunu belirten İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Levent Özil "Bilindiği üzere akıcı okuma yazılı sembollerin belirli bir hız ve uygun vurgulama ile doğru bir şekilde okunmasını ifade etmektedir. Çok değerli bir ekiple başlattığımız eğitim ve devamında gerçekleşecek uygulama sayesinde İstanbul'un 'okuma haritası' çıkarılacak. İlkokulda anlamlı, doğru ve uygun hızda okuma konusunda sorunları çözme sürecinde elde ettiğimiz veriler Bakanlığımıza sunulacak ve İstanbul'da yapılacak çalışmalar ülkemiz genelinde uygulanacak çalışmaya zemin teşkil edecektir. Bu değerli ekibe çalışmamıza verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Eğitimlerin başarılı olmasını diliyorum." şeklinde konuştu.

Uygulama Dil Yapımıza Uygun

Öğretmen eğitimlerini veren ve uzun süredir öğrencilerle okuma ve anlama üzerine çalışma yapan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Muhammet Baştuğ ise konuşmasında " Ülkemizde Türkçeye ve Türk öğrencilere uygun olarak hazırlanan bu eğitim sayesinde ulusal akıcı okuma ve anlama normlarını belirlemeyi hedefliyoruz. Bu çalışmayı İstanbul'daki 37 ilçemizin ilkokullarında yapacağız. Uygulama bu çalışmada eğitim alan öğretmenlerimiz tarafından gerçekleştirilecek. Ülkemizde ilk defa uygulanacak olması çalışmamızı önemli kılıyor. Çalışmamızda dünya genelinde geçerli olan PISA standartlarını dikkate aldık, ancak kendi dil yapımıza uygun olmasına özen gösterdik. Çalışmamızın birden fazla ayağı olacak. İlk etapta öğrencilerimizin okuma seviyelerini tespit edeceğiz. Daha sonraki uygulamalarda ise tespit ettiğimiz verilere göre öğrencilerimizin akıcı okuma ve anlama düzeylerinin nasıl geliştirileceği üzerine çalışmalar yürüteceğiz." dedi.

Okullarda uygulama yapacak öğretmenlere verilen eğitimde uygulamanın nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verildi. Okuma ve derin düzeyde anlama becerisi gelişimi odaklı eğitimi alan öğretmenlerimiz şubat ayı içerisinde uygulama yapacak. Daha nitelikli okuma ve anlama çalışmalarına katkı sunacak ilk sonuçlar Millî Eğitim Bakanlığımızla paylaşılacak.

10-02-202010-02-202010-02-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.