İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Deneyim Paylaşım Toplantıları

Hârezmî Eğitim Modeli Deneyim Paylaşım Toplantıları uygulama öğretmenlerini bir araya getirdi.
Deneyim Paylaşım Toplantıları

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Hârezmî Eğitim Modeli uygulama okullarımız süreçlerini ve deneyimlerini paylaşmak üzere Hârezmî Eğitim Modeli Deneyim Paylaşım Toplantılarında bir araya geldiler. Anaokulları, ilkokul, ortaokul ve liselerde uygulanan Hârezmî Eğitim Modeli Deneyim Paylaşım Toplantıları öğretmenlerimizin eğitim verdikleri okullar göz önünde bulundurularak planlandı.

İlimizde 39 ilçemizden uygulama öğretmenleri on beş farklı mekânda düzenlenen Deneyim Paylaşım Toplantılarına katıldılar. Öğretmenlerimiz öğrencilerinin Hayatın İçinden Sorunlarını (HİS): problem belirleme ve problemde derinleşme basamak ve süreçlerini, birlikte öğretim yöntem ve tekniklerini birbirleri ile paylaştılar.

Bir Keşif Yolculuğu

Hârezmî Eğitim Modeli, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında Bakanlığımız Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğümüzün işbirliği ile İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hayata geçirildi. Model, çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerine katkı sağlamanın yanında; güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirip güncelleyen bir yapıya sahip. Hârezmî Eğitim Modelini uygulayan öğretmenlerimiz, öğrencilerle birlikte bilimsel araştırma yöntemlerini kullanarak Hayatın İçinden Sorun (HİS) belirliyor.

Hârezmî Eğitim Modeli ile çevrelerinde gördükleri sorunlara her yaş dönemindeki öğrencilerin yeni fikirler ile çözüm yolları geliştirmenin önemini fark etmeleri ve bulunan çözüm yollarını fen bilimleri, sosyal bilimler, güzel sanatlar ve matematik disiplinleri bakış açısıyla üretmeleri beklenir. Ayrıca girişimci, yenilikçi, yaratıcı, dil becerileri yüksek, iletişime ve öğrenmeye açık, özgüven ve sorumluluk sahibi, sağlıklı ve mutlu bireylerin yetişmesine imkân sağlamak hedefleniyor. Bu sayede planlama ve problem çözme yetisine, eleştirel, yaratıcı düşünme ve etkili iletişim becerilerine sahip, kendini geliştirebilen birey olmaları sağlanıyor. Onlara ulusal ve uluslararası ölçütlerde bilgi, beceri, tutum ve davranışlar kazandırılıyor. 

Temel Prensipler

Hârezmî Eğitim Modeli'nin temel prensipleri: birlikte tasarlama, birlikte öğrenme, birlikte öğretme ve birlikte üretmedir. Hârezmî Eğitim Modeli uygulama sürecinde öğrenciler hayatın içinden gerçek sorunlarına çözüm arayarak, duyularını ve duygularını kullanıp çeşitli uygulamaların desteğiyle bir öğrenme süreci gerçekleştirirler. Süreç boyunca öğretmenler, disiplinler arası anlayışla birlikte çalışma ve üretme, aynı sınıfta birden fazla öğretmenin öğrenme sürecine katılması, farklı yöntem ve teknikler kullanma gibi durumları deneyimleme imkânı buldular.

27-12-201927-12-201927-12-201927-12-201927-12-201927-12-201927-12-201927-12-201927-12-201927-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.