İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bir Meslek Alanı Olarak Siber Güvenlik

Bir Meslek Alanı Olarak Siber Güvenlik Çalıştayı düzenlendi.
Bir Meslek Alanı Olarak Siber Güvenlik

Ülkelerin güvenlik stratejileri incelendiğinde, hemen hepsinin ortak vurgusu, toplumun her kesimini siber güvenlik ve ilgili konularda bilinçlendirmek ve eğitmek olduğu görülür. Eğitim, bu stratejilerde anahtar kelimedir.  Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de siber güvenlik alanında ciddi nitelikli insan gücü eksikliği yaşanmaktadır. Siber güvenlik algısı içinde siber etiğin de küçük yaşlardan itibaren bireylere benimsetilmesi ayrı bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çoklu Kurumsal İş Birlikleri

Son yıllarda sıklıkla telaffuz edilen ve yaşanan siber savaşlardan galip çıkmak, toplumu oluşturan bireyleri hem temel hem ileri düzeyde internet okuryazarlığı, sosyal ağ okuryazarlığı, sosyal ağ uzmanlığı, siber güvenlik, ayrıca dijital vatandaşlık gibi önemli kavramlar hakkında bilgi ve becerilerle donatmakla doğrudan bağlantılıdır.

Bu gerçeklerden hareketle birçok ülke, siber güvenlik stratejisi geliştirme konusunda çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmaların odak noktasında, Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonunda olduğu gibi özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarının güç birliği yaparak, liselerde öğrenim görmekte olan öğrenciler başta olmak üzere, toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi ve eğitim almasının sağlanması yer almaktadır. Ayrıca, ileriye dönük olarak siber güvenlik alanında oluşacak uzman açığının kapatılması da bu stratejik hedefler arasında yer almaktadır.

Bu bağlamda İstanbul Valiliği, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ile Üsküdar Belediyesi'nin katkıda bulunduğu Bir Meslek Alanı Olarak Siber Güvenlik Çalıştayı Üsküdar Belediyesi Hizmet Binası'nda düzenlendi.

 Siber güvenliğin önemi, yaşantımızdaki yeri ve siber güvenlik alanında yetişmiş eleman ihtiyacı gibi konuların konu edildiği ve iki  gün boyunca devam eden çalıştayın ilk gününde açılması önerilen Siber Güvenlik Lisesi hakkında da bilgiler verildi.  Katılımın yoğun olduğu çalıştayda, akademisyenler, kamu kuruluşu ve özel sektör temsilcileri ile sivil toplum kuruluşları da yer aldı.

Dijital Suçlar

İstanbul Vali Yardımcısı Sayın Dr. Hasan Hüseyin Can açılışta bir konuşma yaptı. Konuşmasına düzenlenen çalıştayın önemine değinerek başlayan Can, "Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaştı. Bunun yanında sosyal medya da hayatımızda önemli bir konuma geldi. Sosyal medya alanı her ne kadar cezbedici bir mecra gibi görünse de, aynı şekilde çok dikkatli olunması gereken bir mecra. Her hareketimiz kontrol altında. Tabi bu bizi interneti, sosyal medyayı kullanmaktan alıkoymayacaktır; ancak daha dikkatli ve daha bilinçli kullanmamız gerektiği de bir gerçektir. Günümüzde işlenen suçların büyük bölümü artık dijital ortamda gerçekleşmektedir. Kullanıcıların hareketleri dikkate alınarak, verilen bilgiler suça konu olabiliyor. Dolayısıyla siber güvenlik kavramı günümüzde oldukça önem kazanan bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Düzenlenen bu çalıştay sayesinde bu alanla ilgili daha bilinçleneceğimizi düşünüyorum ve Millî Eğitim Bakanlığımıza, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğümüze, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze, Belediye Başkanlığımıza ve bu çalıştaya paydaş olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kişisel Verilerin Korunması

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Sayın Prof. Dr. Nuri Aydın çalıştayda yaptığı konuşmada, siber güvenliğin kişisel yaşantımızdaki yerine değinerek; "Siber güvenlik gündelik yaşantımızı fazlasıyla etkileyen bir konu. Evimizde bulunan tüm ürünler artık internete bağlı durumda. Cep telefonlarımız zaten sürekli internete bağlı. Belki farkındayız ya da değiliz ama mahremiyetimiz risk altında. Belki televizyon izlerken, özellikle internete bağlı bir televizyonda izliyorsak, ne izlediğimizden tutun da, neleri beğendiğimize kadar her türlü bilgi başkaları tarafından alınıyor. Mobil telefonlarımızı açarken kullandığımız parmak izimiz artık başkaları tarafından bilinebiliyor. Dolayısıyla kişisel verilerimizin korunması hususunda, siber güvenlik günümüzde çok önemli bir meseledir. Biz üniversite olarak bunun farkındayız. Bu bağlamda, Mühendislik Fakültemiz bünyesinde Türkiye'deki ilk Siber Güvenlik Anabilim Dalı'nı kurduk. Üniversite olarak bu konuda yoğun çalışma sarf ediyoruz." dedi.

Siber Güvenlik Lisesi 

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, siber güvenlik alanında iyi yetişmiş insan gücüne olan ihtiyacı vurguladığı konuşmasında  sektörle işbirliklerini önemine dikkati çekti.Dünyadaki gelişmelere de değinen Yazıcı, "Günümüzde var olan sıcak savaşların yerini siber savaşların almaya başlamasıyla; veri güvenliğinin, maddi kaynak güvenliğinin ve genel olarak şirket sırlarının, bilgilerinin, kişisel verilerin çok önemli olduğu bir dönem içerisine giriyoruz. Biz de meslek liseleri içerisinde bir siber güvenlik alanı oluşturmak, hatta buradaki çalıştay sonuçlarına göre bir Siber Güvenlik Lisesi açılması çabası içerisindeyiz. Bu bizzat Milli Eğitim Bakanlığı'nın yön verdiği bir çalışma." şeklinde konuştu.

Yazıcı çalıştayda ele alınan konuların 2023 Eğitim Vizyon Belgesiyle  bağlantılı olduğunu belirtti. İlkokuldan başlayarak iletişim ve dijital dönemin bulgularını doğru kullanıp doğru yönlendirebileceğimiz bir çalışma yapmak istediklerini kaydeden Yazıcı, "Bu konunun özellikle temel çıktısı, siber güvenlik alanına sahip bir lise oluşturulması olacak. Umarım sonuçları çok yönlü olarak değerlendirilir. Savunma Sanayimizin, Emniyet Müdürlüğümüzün, MillîSavunma Üniversitemizin katkıları çok büyüktür burada. Bu kapsamda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın destekleri ile bu yöndeki çalışmalar devam edecek. Ben bu çalıştayın sonuçlarının ülkemiz için, eğitim sistemimiz için çok önemli neticeler doğuracağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Çalıştayda Ele Alınan Konular

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında müfredatta yapılacak değişiklikle, güvenli internet, siber güvenlik, siber zorbalık ve veri güvenliği gibi kavramlar okul derslerinin kazanımları hâline getirilecek. Bu çalışmalar da göstermektedir ki İstanbul Valiliğinin himayeleriyle gerçekleştirilen çalıştay ve sonrası yapılacak uygulamalar Millî Eğitim Bakanlığının da hedef gösterdiği gibi gerçekçi, amaca yönelik ve uzun vadeli uygulamaların ilk adımı niteliğinde.

Bu çerçevede iki gün süren çalıştayda; siber güvenlik alanı/okullarının öğrenci kabul koşulları, lisede okutulacak dersler ve öğretim programları, işletmelerde siber güvenlik mesleki eğitim durumu, siber güvenlik liselerinin fiziki yapısı, bu tür okulların öğretmen ve yönetici seçme kriterleri, siber güvenlik okullarının öğretmen ve yönetici gelişim politikaları, mezuniyet sonrası kariyer planlaması, mesleki ve akademik gelişim konuları ele alındı.

Eğitimde İş Birliği Protokolü

Çalıştayda ayrıca İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörü Prof. Dr. Nuri Aydın, İstanbul Vali Yardımcısı Dr. Hasan Hüseyin Can ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı'nın katılımıyla eğitimde iş birliği protokolü imzalandı.

Açılması planlanan Siber Güvenlik Lisesi konusunda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Siber Güvenlik Anabilim Dalı'nın, Millî Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapmasını da içeren protokol kapsamında; eğitim-öğretim faaliyetleri ve eğitim yönetimi gibi konularda işbirliğine gidilecek.

05-12-201905-12-201905-12-201905-12-201905-12-201905-12-201905-12-201905-12-201905-12-201905-12-201905-12-201905-12-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.