İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Günü Etkinlikleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün Öğretmenler Günü kapsamında hazırladığı etkinlikler başladı.
Öğretmenler Günü Etkinlikleri

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında eğitim sistemimizin temel sütunu öğretmenlerimiz arasındaki saygı ve sevgi bağlarını kuvvetlendirmek, mesleki dayanışmayı ve öğretmenliğin saygınlığını artırmak amacıyla bir haftaya yayılacak şekilde çeşitli etkinlikler hazırladı.

Yürüyüş, Fidan Dikimi ve Kültürel Etkinlikler

Öğretmenler Günü kutlamaları 17 Kasım 2019 Pazar günü başladı. Bu çerçevede Beykoz'da bir yürüyüş düzenlendi. Beykoz Şehit Murat Akdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden Sabancı Öğretmenevi'ne kadar süren yürüyüş kahvaltıyla devam etti. Öğretmenlerimiz kahvaltıdan sonra Anadolufeneri Mahallesi'nde 150 fidan dikti. 

18 Kasım Pazartesi akşamı Cankurtaran Öğretmenevi'nde öğretmen yazarlarımız yemekte bir araya geldiler. Öğretmenler günü kutlamaları kapsamında bir haftaya yayılacak şekilde 3 öğretmen yazar ve 1 yönetici öğretmen ile 4 farklı oturumla Kandilli Kız Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Haydarpaşa Lisesi'nde öğretmen yazarların katılımıyla paneller düzenleniyor. 

Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında Prof. Dr. Fuat Sezgin'in Gülhane'deki kabri, saat 10.00'da; Prof. Dr. İlhan Varank'ın Şehzadebaşı'ndaki kabri ise saat 11.00'de il kutlama kurulu üyeleri tarafından bugün ziyaret edildi.  Ayrıca tüm ilçelerimizde 2019 yılında vefat eden öğretmenlerin kabirleri ziyaret ediliyor; yetim ve öksüzlerine hediyeler ulaştırılıyor. "Öğretmen ve Sağlık" konulu panel ise bugün saat 14.00'te Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde düzenlendi.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı başkanlığındaki il kutlama kurulu üyeleri, bugün İstanbul Valimiz Sayın Ali Yerlikaya'yı 24 Kasım il kutlama töreni davetiyesi bırakmak üzere ziyaret ettiler.

Unutulmaz İsimler, Unutulmaz Eserler

Bu yıl 24 Kasım Öğretmenler gününü kapsayan hafta boyunca öğretmenlerin kültürel, sanatsal ve değerler temalı etkinliklerde buluşacağı özel bir program hazırlandı.  Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde 20 Kasım 2019 saat 12.00'de ilçelerimizdeki okullarda görevli öğretmenler tarafından oluşturulan heykel, hat sanatı, cam işlemeciliği, resim, tezhip, ebru ve kaligrafi gibi eserlerin yer aldığı serginin açılışı yapılacak. Sergi, 24 Kasım 2019 Pazar günü bitimine kadar ziyarete açık kalacak. Ayrıca hafta boyunca İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri bünyesinde ilçe kutlama komisyonunca belirlenecek yerlerde resim sergileri açılacak.

Yine aynı gün Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde saat 14.00'te Alev Alatlı'nın onur konuğu olacağı, İstanbul Öğretmen Akademileri açılış programı gerçekleştirilecek. Program Türk müziğinin asude ismi Erol Sayan'ın unutulmaz eserlerinden oluşan konserle devam edecek.

21 Kasım Perşembe günü ise her okuldan 3'er kişilik bir grup tarafından, yeni emekli olmuş bir öğretmenimiz evinde; varsa hastanede tedavi gören öğretmenimizin tedavi gördüğü hastanede ziyaret edilmesi sağlanacak. Ayrıca emekli öğretmenlerimiz ilçelerde yapılacak kutlama faaliyetlerine davet edilecek.

Huzurevi Ziyareti ve İl Kutlama Töreni

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı başkanlığındaki il kutlama kurulu üyeleri, saat 14.00'te, Üsküdar Validebağ Mustafa Necatibey Öğretmen Huzurevi'ndeki emekli öğretmenlerimizi ziyaret edecekler. Ziyarette hatıralarla dolu geçmişe unutulmaz bir yolculuk yapılacak.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde saat 18.00'de "Öğretmen Şairler Şiir Şöleni" yapılacak. Fatih, Zeytinburnu, Beşiktaş, Ataşehir ilçelerinde, öğretmenlerden oluşan koro saat 18.00'de Türk Sanat Müziği ile Türk Halk Müziği konseri verecek ve öğretmenlere unutulmaz anlar yaşatacak.

22 Kasım Cuma günü Sultanahmet Camisi'nde Cuma namazı öncesinde şehit öğretmenlerimizin ruhuna mevlid okutulacak, mevlid şekerleri dağıtılacak.

23 Kasım Cumartesi günü İstanbul'da birleştirilmiş sınıflarda eğitim yapan öğretmenlerimiz Beyoğlu Öğretmenevi'nde geceden konaklayıp; sabah kahvaltı sonrasında Pera Müze'sindeki drama gösterisinde buluşacak. Öğleden sonra ise Edirnekapı gezisi gerçekleştirilecek.

24 Kasım Pazar günü Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koyma töreni yapılacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle devam edecek olan törende  "bana öğretmenini anlat" konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında birinci olan öğrencilerimiz metinlerini okuyacak. Daha sonra Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda saat 10.30'da ilk kutlama töreni gerçekleştirilecek.

19-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-201919-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.