İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mevlid-i Nebi Haftası

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün Mevlid-i Nebi  Programı,  Büyük Çamlıca Camisi'nde yapıldı.
Mevlid-i Nebi Haftası

Bu yıl "Peygamberimiz ve Aile" temasıyla düzenlenen "2019 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası" etkinlikleri kapsamında, hafta boyunca İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müze bağlı kurumlarda bir dizi etkinlik düzenlendi. Kültür ve medeniyetimizin ayrılmaz parçası Süleyman Çelebi'nin Mevlid'i başta olmak üzere naatlar ve ilahiler okundu, seminerler verildi. 

Bugün de devam eden etkinlikler kapsamında Büyük Çamlıca Camisinin konferans salonunda bir kutlama programı düzenlendi. 1071 kişinin katıldığı programa Üsküdar Kaymakamı Sayın Murat Sefa Demiryürek, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Üsküdar İlçe Müftüsü Sayın Ali Çakmak,  İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Sayın Faik Kaptan, Üsküdar İlçe Millî Eğitim Müdürü Sayın Sinan Aydın,  eğitim yöneticileri öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı 

Güzel Ülkemizin Yarınları

İçeriği Üsküdar Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi,  Üsküdar İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi, öğrenci ve öğretmenlerince oluşturulan program Kurra Hafız Kerim Öztürk'ün Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.  Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, 8 Kasım Cuma günü Hz. Muhammed'in doğum günü olan Mevlit Kandili'nin idrak edildiğini ve din öğretimi kurumlarımız başta olmak üzere hafta boyunca önemli etkinlikler düzenlendiğini belirtti.

Mevlid-i Nebi'nin, Müslümanların zihin ve gönül dünyasının şekillendirdiği medeniyetimizde çok güçlü ve köklü bir yere sahip olduğuna işaret eden Yazıcı, Peygamberimizin ahlakı ile ahlaklanmanın dünyevi ve uhrevi saadet için tek çıkar yol olduğunu kaydetti. Peygamberlerin eğitime katkılarına dikkat çeken Yazıcı, "Bizler eğitimciler olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Hem örgün hem yaygın eğitimde bize düşenleri yerine getirebilmek için çalışmaya devam ediyoruz. Hem Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz hem de Diyanet İşleri Başkanlığımızın çizdiği çerçevede İmam Hatip Okullarımızda ve diğer okullarımızdaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerimizin katkılarıyla Bakanlığımızın genel amaçları ve vizyonu doğrultusunda çalışıyoruz. Bunları ihmal etmediğimizde güzel ülkemizin yarınlarına çocuklarımızı daha iyi hazırlayacağız." şeklinde konuştu. 

Bilime Sevdalı, Kültüre Meraklı ve Ahlaklı Çocuklar Yetiştirmek

Bireysel, sosyal ya da küresel boyutta yaşanan bütün güzelliklerin ya da sıkıntıların ahlakla güçlü bir ilişkisi bulunduğunu belirten Yazıcı, bu kapsamda 2023 Eğitim Vizyon Belgesinde de belirtildiği gibi çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli özellikle de ahlaklı çocuklar yetiştirmek için çalıştıklarını vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlattığı "Kum Saati" sinevizyon gösterisiyle devam eden programda İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Mevlid Kandili konulu sokak röportajı da yer aldı. Üç öğrencimiz ikişer ayet okudu. Barkovizyonda ayetlerle ilgili görseller ve meal gösterildi.  Son ayetle birlikte ilahi korosunca salavat-ı şerife ve akabinde bir ilahi seslendirildi. Öğrencilerimiz ayrıca Nurullah Genç'in "Yağmur" adlı naatını okudu. Hz. Muhammed'in aile hayatına dair bir anekdotu ise İTO Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mücahit Kıbrıs anlattı.  İlahi naatlarla devam eden program dua ile sona erdi.

15-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-201915-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.