İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gelenekten Geleceğe

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz ile Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonu arasında iş birliği protokolü imzalandı.
Gelenekten Geleceğe

Geleneğimizin önemli bir parçasını oluşturan okçuluğun millî, tarihi, sportif, sanatsal, kültürel ve eğitim nitelikleriyle kavranması için çeşitli çalışmalar yapılıyor.  Bu bağlamda geleneksel Türk okçuluğu, son yıllarda hobi olmanın ötesine gitmeye başladı.  Bir dizi organizasyonun da katkısıyla geleneksel Türk okçuluğu, çok ciddi bir disiplin hâline geldi. 

Gelenek ve Temsil

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz okçuluğun kültürel bir miras olarak benimsenmesi, ata sporunu bugünün ve geleceğin nesillerine sevdirilmesi, sporcuları eğitmek, desteklemek için başta beden eğitimi öğretmenlerimiz olmak üzere öğretmenlerin formatörlük eğitimleri almalarını sağlamak amacıyla Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyonu ile bir iş birliği protokolü imzaladı.  Çok boyutlu olan protokol, hem yeni nesilleri geleneklerimizle geleceğe taşıma hem de eskiden beri güçlü olduğumuz branşı daha güçlü bir şekilde temsil etmek adına önemli bir adım, önemli bir başlangıç.

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzdeki imza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Türkiye Geleneksel Türk Okçuluğu Federasyon Başkanı Sayın Cengiz Toksöz, Strateji Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, Federasyon Başkanvekili Sayın Emrullah Akbulut ile Proje Koordinatörü Büşra Saygın katıldı. Türk toplumunun kültürel kodları bakımından geleneksel okçuluğa dikkat çekilentörendeki konuşmalarda, okçuluk için yapılacak her çalışmanın sadece spora değil, kültürümüze, geleneğimize, geleceğimize hizmet olacağı vurgulandı.

Eğitimler ve Kültürel Boyut

Müsabakalarıyla, eğitimleriyle, kurslarıyla ve kültürel boyutuyla beraber Türkiye'de geleneksel okçuluğun gelişmesine de katkı sağlayacak bir dizi çalışmayı içeren protokol kapsamında eğitim alan formatör öğretmenlerimiz aracılığıyla geleneksel okçuluk gelecek nesillere aktarılıp yaygınlaştırılacak. Bu eğitim öğretim yılındaki öğretmen eğitimleri, 39 ilçemizdeki pilot ilkokullardan birer öğretmen seçilerek yapılacak.

Eğitim alan öğretmenlerimiz, okul idaresi koordinatörlüğünde öğrencilere eğitim verecek. Planlanan eğitim faaliyetlerinin içeriği federasyon tarafından görevlendirilen antrenörlerce iş birliği içinde uygulanacak.

Okçuluk eğitimi, pilot olarak seçilmiş okullarda verilecek ve müsabakalar düzenlenecek.  Sporun birleştirici, dönüştürücü gücüyle çok daha güçlü bir şekilde geleceğe taşınacak olan okçuluk eğitimlerinin yanında il genelinde bazı etkinlikler de yapılacak. Bu kapsamda ortaokullarda resim, liselerde kısa film olmak üzere geleneksel okçuluğunun tarihimizdeki boyutunu ele alan kültürel boyutu öne çıkan yarışmalarla okçuluğun çeşitli  yönlerinin  gündeme gelmesi sağlanacak. 

14-11-201914-11-201914-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.