İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'da 10 Kasım Törenleri

İstanbul'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 81. yıl dönümü dolayısıyla anma programları düzenlendi.
İstanbul'da 10 Kasım Törenleri

İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen törene İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya, Birinci Ordu Komutanı Sayın Musa Avsever, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ile askeri ve devlet erkânı katıldı. Tören için aynı zamanda siyasi parti temsilcilikleri, çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve gaziler de meydandaki yerlerini aldılar. 

Anıta çelenk bırakılmasından sonra,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal etmiş silah arkadaşları için iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı okunurken, bayraklar yarıya indirildi. 

Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat 09.05'te 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile İstanbul'daki birçok güzergâhta vatandaşlar, durdurdukları araçlarından inerek ya da bulundukları yerde saygı duruşunda bulundu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 81 yıl önce ebediyete intikal ettiği Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında törenle anıldı.

CRR Konser Salonu'ndaki Program 

Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Programa İstanbul Valiliği tarafından düzenlenen törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Birinci Ordu Komutanı Musa Avsever,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, çeşitli sivil toplum kurum temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, günün anlam ve önemini ifade eden konuşmalarla devam etti. Kemerburgaz Halis Kutmangil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih öğretmeni Tuğçe Altunlu Kalem ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına 1. Ordu Komutanlığından Personel Albay Cemil Güngören birer konuşma yaptı.  Konuşmaların ardından anma haftası çerçevesinde düzenlenen yarışmalardan şiir dalı birincisi İhsan Zakiroğlu Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi İpek Oğuz şiirini, Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi 11. sınıf öğrencisi Zeynep Alara Karagöz ise yazdığı mektubu okudu. Karagöz mektubunu okuduğu sırada, salonda duygu dolu anlar yaşandı. 

Atatürk Haftası Yarışması Ödülleri

10 Kasım Atatürk'ü Anma Haftası etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen  resim yarışmasında  Kadıköy Özel Erenköy Işık İlkokulu  Öğrencisi Melis Selçuk birinci,   Tuzla İhsan Hayriye Hürdoğan İlkokulu  Öğrencisi Elif Su Ornay ikinci, Küçükçekmece Mustafa Pars  İlkokulu   Öğrencisi Elif  Karadeniz ise üçüncü oldu.

Şiir dalında ise Kartal İhsan Zakiroğlu Ortaokulu Öğrencisi  İpek Oğuz birinci, Gaziosmanpaşa  Havuzbaşı Atilla Baykal  Ortaokulu  Öğrencisi Adnan Yiğit Alkan ikinci,  Üsküdar Özel Çamlıca Doğa  Ortaokulu Öğrencisi  Yağmur Aktepe  ise üçüncü oldu.

Bir diğer yarışma olan mektup dalında ise Özel Galileo Galilei İtalyan Lisesi öğrencisi Zeynep Alara Karagöz birinci, Beylikdüzü Büyükşehir Hüseyin Yıldız Anadolu    Lisesi Öğrencisi  Öykü Yılmaz ikinci, Esenler İbrahim Turhan Anadolu Lisesi  öğrencisi Ebru Kabak ise üçüncü oldu. Birincilerin ödüllerini Vali Yerlikaya, ikincilerin ödüllerini Orgeneral Avsever, üçüncülerin ödüllerini ise İBB Başkanı İmamoğlu verdi.

Programın sonunda Beylikdüzü Âşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi Korosu, "Ezgiler Işığında Atatürk" dinletisini sundu.

10-11-201910-11-201910-11-201910-11-201910-11-201910-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.