İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aziz İstanbul'un Aziz Şairi Yahya Kemal

İstanbul'u Okuyorum Projesi kapsamında "Aziz İstanbul"un şairi Yahya Kemal Beyatlı, vefatının 61. Yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı. 
Aziz İstanbul'un Aziz Şairi Yahya Kemal

Vefatından sonra yayımlanan şiirleriyle tanınan Yahya Kemal Beyatlı'yıanma etkinlikleri çerçevesinde Bakırköy -Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'ndeki programa katılan şair Zafer Acar,  "Yahya Kemal ve İstanbul" başlıklı bir sunum yaptı. Öğrencilerimiz de şairin en çok bilinen şiirlerini okudular."Akıncılar", "Süleymaniye'de Bayram Sabahı", "Mohaç Türküsü", "Sessiz Gemi" ve "Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul!" mısraıyla başlayan "Aziz İstanbul" Yahya Kemal Beyatlı'nın en çok bilinen, ezberlenen ve bestelenen şiirleri arasında yer alıyor.

Anma programları kapsamında Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Öğrenci Yurdu'nda kalan yatılı öğrencilerle "Yahya Kemal Beyatlı Anısına Şiir Dinletisi" yapıldı. Programa yazar Zekeriya Yılmaz da katıldı. Programda öğretmen ve öğrencilerimiz Yahya Kemal şiirlerini okudular. 

İstanbul'u Okuyorum Projesi kapsamında 39 ilçemizdeki okuma grubu koordinatör öğretmenlerimizin katılımıyla düzenlenen "Aziz İstanbul'un Aziz Şairi" etkinliği ise Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'ndeydi. Proje koordinatörlerinden Mahmut Bıyıklı proje hakkında bilgi verdikten sonra Türk edebiyatının müşterek birikimini yansıtan şairleri okumanın ve eğitim ortamlarına taşımanın önemine değindi. Bıyıklı, Yahya Kemal'in İstanbul'u, şiirleri ve yaşamı üzerinde de mufassal bir sunum yaptı. Programda ayrıca yazar Elif Sönmezışık "Yahya Kemal'in Edebiyat Yolculuğu"  çerçevesinde konuştu. 

İstanbul İl Kültür ve Turizm müdürlüğünün düzenlediği "Vefatının 61. Yıl Dönümünde Yahya Kemal'i Anma" programına İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün AR-GE Kültür Birimi tarafından katkı sağlandı. Programa, Sarıyer Behçet Kemal Çağlar Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

01-11-201901-11-201901-11-201901-11-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.