İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleğin Güçlü Temsiliyeti

Yeniden tasarlanan öğretmen önlükleri, Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi'nde düzenlenen program ile tanıtıldı.
Mesleğin Güçlü Temsiliyeti

Öğretmenlerden gelen yoğun talep üzerine bugüne uyarlanarak yeniden tasarlanan öğretmen önlükleri, Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi'nde düzenlenen program ile tanıtıldı. Programa Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ve çeşitli okullardan öğretmenler katıldı. 

Türk modacılar Ayşe ve Ece Ege,  bir erkek modeli, iki farklı kesimde kadın modeli olmak üzere öğretmenler için yeni önlükler tasarladı. Önlükler, İstanbul'daki birçok okulda görev yapan öğretmenler tarafından birinci dönem denecek ve alınan geri dönüşlere göre tasarım üzerinde revizyonlar yapılarak ikinci döneme hazır hâle getirilecek. 

Olumlu Hissiyat

Yeni tasarlanan önlüklerin tanıtım programında konuşan Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, şunları söyledi: "Bir yıl önce Türkiye'nin eğitim vizyonunu ortaya koyduğumuzda, 'yenilikten' bahsetmiştik. Biz bakanlık olarak, eğitimde, bilimde, sanatta, teknolojide yeniliği üzerimize aldık, vazife olarak giyindik. Şimdi de yeni öğretmen önlüklerimizle, sınıfta, okulda, tasarım beceri atölyelerindeyiz. Öğretmen önlüklerimizin üzerinde çalışırken bir meslektaşımız şöyle bir anısını anlattı: 'Ben çocukken, babam mandıracıydı, sokakta süt satardık. Bir pazar günü kadının biri camdan seslendi, ben de yukarıya süt götürdüm. Meğer öğretmenimizin eviymiş. Kapıyı öğretmenim açtı. Normal pantolonu, gömleği var üstünde ama önlüğü yok ya, ben onu işi bıraktı sandım, ertesi sabah okulda görene kadar ağladım evde.'  Öğrenci için öğretmenin okuldaki duruşu, giyim kuşam tarzı, konuşması, hitabı çok öğretmeni, çocuğun gözünde arşa taşıyan detaylar. Esasen sadece çocuk için değil hepimiz için önlüğün yarattığı bir olumlu hissiyat var" dedi.

Ustalığın Simgesi

Geçen yıldan bu yana 1 Milyon Öğretmen 1 Milyon Fikir Projesi ile öğretmenlerin fikirlerini aldıklarını vurgulayan Bakanımız Selçuk, "Önlük sadece bir kıyafet değildir. Ustalığın simgesidir. Olmuşluğun, muktedirliğin, muvaffakiyetin simgesidir. İşe başlamış olmanın, çalışıyor olmanın, kolları sıvamanın, karşıdan görüldüğünde sorunları çözecek kişinin geliyor olduğunun, ben buradayım, bilgimle, tecrübemle, deneyim ve yeteneklerimle buradayım demenin temsilidir. Mesleğin güçlü temsiliyetidir. Biz bir yıldır '1 milyon öğretmen 1 milyon fikir' projesiyle öğretmenlerimizin her konuda fikirlerini alıyoruz. Buraya gelen fikirlerden şaşırtıcı bir şekilde ağırlıklı olanlarından biri de öğretmenlerin, öğretmen giyim kuşamına bir düzenleme getirilmesi, önlük giyme talepleri oldu" ifadelerini kullandı.

Tasarım Süreci

Önlüklerin tasarım sürecinde öğretmenler ile fikir alışverişinde bulunduklarını dile getiren Bakanımız Selçuk, şöyle devam etti: "Biliyorsunuz okullarımızda kurulan Tasarım -Beceri Atölyelerinde öğretmenlerimiz artık çok daha aktif ve deneyime yönelik eğitimin içerisinde olacaklar. Yeri gelecek çocukların çamurlu elleriyle, yeri gelecek ahşap atölyesindeki talaş tozuyla, boyayla, renkle, sanatla hemhal olacaklar. Atölyelerin daha da yaygınlaşacağını düşünürsek bu zaten öğretmenlerimizin ihtiyacı olarak önümüze gelecekti. Buradan hareketle, öğretmenlerimizin ve öğretmen kuruluşlarının da görüşlerini alarak bir önlük tasarımı üzerinde çalıştık. Gerek kumaş içerikleri gerek kesimi, modeli, rengi konusunda öğretmenlerimizle hazırlık sürecinde sürekli fikir alışverişinde bulunduğumuzu belirtmek isterim. Önlüğün üzerinizdeki son formunu alması için yaklaşık 5 aylık bir hazırlık yapılmıştır."

Önlüklerin tasarım ve üretim süreçlerinde destekte bulunan herkese teşekkür eden Bakanımız Selçuk, "Bu hazırlıklarda bizlere gönüllü desteğini esirgemeyen dünyaca ünlü modacılarımız Ayşe ve Ece Ege'ye detaylı çalışmaları ve bu konuda harcadıkları yüksek mesaileri için teşekkür ediyorum. Üretimleri gerçekleştiren LC Waikiki firmasının tüm yöneticilerine ve ustalarına da müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim. Ben biliyorum ki, pek çok öğretmenimiz bu önlükler; okulun tozunu, öğretmenliğin izini üzerinde taşıyacak olmanın, gün gelip okuluna veda ettiğinde önlüğünü gururla çıkartacak olmanın karşılığı olacak" dedi.

Pilot Uygulama İstanbul'da

Tüm öğretmenlerin kullanımına yönelik bir zorunluğun olmadığını da sözlerine ekleyen Selçuk, "Sadece isteyen, ihtiyaç duyan, giymek isterim, diyen öğretmenlerimiz için bir seçenek sunduk. İstanbul ilk pilotlamayı gerçekleştireceğimiz ilimiz, birinci dönem bitimine kadar bu pilot çalışma devam edecek,  numune önlüklerimizin denemeleri pilot okullarımızda yapılacak, kendilerinden talep gelmesi durumunda önlüklerimizde revizyonlar yapılıp ikinci döneme hazır hale getirilecek" ifadelerini kullandı.

Edebiyat öğretmeni Ebru Pişkin, "Kullandım. İki model yapılmış. Gayet iyi okulda daha rahat hareket edebilmemiz için tasarlanmış. Ben beğendim." şeklinde konuştu. Kocasinan İlkokulu'nun müdürü Erdoğan Karahan ise, "Çok beğendik. Öğretmenlik mesleğine yakışır bir şekilde olmuş. Çok  hoşumuza gitti. Hem rahat hem kullanışlı. Modern çağa uygun olarak tasarlanmış." dedi.

31-10-201931-10-201931-10-201931-10-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.