İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayı

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, 5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayının “Çocuklar İçin Güvenli İnternet” panelinde sunum yaptı.
5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayı

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı 10-13 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara Kızılcahamam’da 5. Uluslararası Siber Suçlar Çalıştayı düzenlendi. Sanal âlemde işlenen suçların takibi ve faillerinin en hızlı şekilde yakalanması süreçlerinin hızlandırılması, adli makamlar, kolluk birimleri ve bu sektörde faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar arasında eş güdüm sağlanması, dijital delil incelemesine ilişkin ulusal ortak stratejilerin belirlenmesi hedeflenen çalıştayda, ulusal ve uluslararası tüm paydaşlar bir araya geldi.

Sonuçlar Rapor Hâline Getirilecek

Üç gün süren çalıştayın birinci gününde “Sosyal Medya ve Suç”, ikinci gününde “Ülkemizdeki Adli Bilişim Süreçlerinin Hukuki ve Teknik Boyutu”, üçüncü gününde ise “Ülkemizde Siber Suçların Soruşturmaları Süreci” konuları konuşuldu.

Çalıştaya, ülke genelinde siber suçlarla mücadele birimlerinden 150 kişinin yanı sıra Adalet Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri Kurumu, TÜBİTAK, Adli Tıp Kurumu, Jandarma Genel Komutanlığı, Bankalararası Kart Merkezi, ASELSAN, HAVELSAN çalışanları ile banka temsilcileri ve akademisyenlerden oluşan 160 kişi katıldı. Ayrıca Avrupa Konseyi, FBI, NYPD, BKA gibi uluslararası kuruluşlar ve yabancı polis teşkilatı temsilcileriyle Türkiye´de bulunan ABD, Hollanda, Romanya, Bulgaristan, KKTC Polis İrtibat görevlilerinin de aralarında bulunduğu, 10 ülkeden alanlarında uzman 32 katılımcı, çözüm önerileriyle çalıştaya katkıda bulundu.

Çalıştay boyunca görüşülen konular ve elde edilen sonuçlar rapor haline getirilecek. Bu rapor, ilgili kurumlar ve kolluk birimleriyle paylaşılacak.

Çalıştayın ilk gününde;  “Sosyal Medya ve Suç” paneli ile “Sosyal Medya ve Algı Yönetimi”, “Güncel Yargıtay Kararlarında Siber Suçlar”, “Avrupa Konseyi Sanal Ortamda İşlenen Suçlar Sözleşmesi”, “CEO Dolandırıcılığı” sunumları yapıldı. Çalıştayın ikinci gününde “Gelişen Şifreleme Teknolojilerinin Kolluk Kuvvetlerine Etkileri ve Sonrası”, “Siber Suçlarla Topyekûn Mücadele”, “Mali Suç Soruşturma ve Analizleri”, “UID’lerin Güvenliği Kararlılığı ve Dayanıklılığı”, “EDL Çıkarımları” sunumları ile “Ülkemizdeki Adli Bilişim Süreçlerinin Teknik ve Hukuki Boyutu” panelleri yapıldı.  Çalıştayın son gününde;  “Erişim, Yer ve İçerik Sağlayıcıları”, “Çevrimiçi Dolandırıcılık”, “Çocuklar İçin Güvenli İnternet”, “Çevrimiçi Yasadışı Bahis” panelleri yapıldı.

Çocuklar İçin Güvenli İnternet

“Çocuklar İçin Güvenli İnternet” panelinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan gelen uzman ve yöneticiler ile Millî Eğitim Müdürlüğümüz yer aldı.

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz adına çalıştaya katılan  İl Müdür Yardımcımız Murat Altınöz ve Siber Güvenlik Koordinatörü Emil Çay panelde “Çocuklar ve Gençler için Siber Güvenlik İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Çalışmaları” başlığıyla bir sunum yaptı.

Sunumda Siber Güvenlik ve Sosyal Medyanın Doğru Kullanımı Projesine ait çalıştaylar, eğitimler ve yarışmalardan bahsedildi.  

10-13 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalıştayda siber suçlarla mücadelede ulusal ve uluslararası işbirliğinin sağlanması, taşra siber suç birimleriyle olan iletişimin güçlendirilmesi, dijital delil incelemesine ilişkin ulusal ortak stratejinin belirlenmesi ile ilgili konular üzerinde duruldu.

21-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-2018

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.