Adınız ve Soyadınız*
 
E-posta Adresiniz*
  Başlık*
 
  Soru Kategorisi*
 
  Mesajınız*
 
   
  Soru-Cevap Bölümü Kullanım Kurallarını Okudum, Kabul Ediyorum
   
 
*
(Büyük harf kullanın)
 
   
 
 
 
 
   
 
  Sitemizde Toplam Cevaplanan Soru Sayısı: 2620  
     
YUNUS / 2015-10-05
Ek ders

Sayın hocam. Görev yaptığım okulda rehberlik dahil 29 saat derse gidiyorum. Ozel bir lisede 12 saat ders teklifi aldım. Bu derse girebilme durumunu öğrenebilir miyim. Girme durumunda ek dersi kim yapar. Ayrıca fahri olarak girmemde bir sakınca olur mu.teşekkürler.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

            16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Diğer okul ve kurumlarda ders görevi" başlıklı 26. Maddesi “Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez. 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun8. maddesinde ise “İhtiyaç halinde, resmî okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir.(Mülga ikinci cümle: 1/3/2014-6528/14 md.)” şeklindedir. Dolayısıyla resmi kurumdaki ders ve ek derslerinizi aksatmamak kaydıyla özel okulda aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğunuz haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ders görevi alabilirsiniz.

İyi çalışmalar…

 
MUSTAFA YAZKAN / 2015-10-05
Ek ders ücreti

Selamlar, Hocam ek ders ücreti karşılığı derse giren bir öğretmene nöbet yazılmışsa haftada iki saat nöbet ücreti ödenir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

Toplu sözleşmenin“Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti” başlıklı 22. maddesi “Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir.” Dikkat ederseniz burada nöbet görevi ek ders ücretinin sadece müdür yardımcıları ile öğretmenlere ödeneceğini görmekteyiz. Ücretli öğretmenlere ödenmez. İyi çalışmalar...

 
ÖMER HOCA / 2015-10-05
yetiştirme kursu (ilçe komisyonu)

Sayın Denetmenim,ben beden eğitimi öğretmeniyim.yetiştirme kursu ilçe komisyonu; resim,mizk ve beden eğitimi dersinden kurs açılmasına onay vermedi.(ilçemiz imkan ve tesis olarak ileri düzeydedir).şu an biz başvuru yapamıyoruz.yetiştirme kursu ilçe komisyonu böyle karar alabilirmi. yetkisi varmı.şimdiden tşk

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

        Sayın Öğretmenim,

   Millî Eğitim Bakanlığı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi’nin Yönerge ile ilgili soru cevap bölümünde “Kurslar hangi derslerden açılacak?” sorusuna  “Ortaokul/imam hatip ortaokulu ve ortaöğretim kurumlan haftalık ders çizelgesinde bulunan derslerden veli ve öğrenci talebine göre açılacaktır.” cevabı verilmektedir.

     MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliğine hitaben yazdığı 18/11/2014 tarih ve 5431468 sayılı görüş yazısında “… gerçek ihtiyacın tespit edilmesi, öğrenci ve velilerden yeteri kadar talebin olması durumunda özel yetenek sınavlarına yönelik olarak diğer derslerden de kurslar açılabilir. Kursların açılması ve kapatılması kararı ise il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin sorumluluğuna bırakılmıştır…” denilmektedir. Özel yetenek sınavlarına yönelik kurs açmak istiyorsanız ve gerekli şartlar sağlanmış ise başvuruda bulunabileceğiniz değerlendirilmektedir. Yazıda da gördüğünüz gibi kararın sorumluluğu il/ilçe MEM’e bırakılmıştır. 

 
MUHAMMET GüLDEN / 2015-10-05
yetiştirme kursu

okulda hafta içi 24 saat ders alan bir öğretmen yetiştirme kursundan 16 saat ders alabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları” başlıklı 8. maddesi şu şekildedir: “Kurslarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar, ek ders görevi verilebilir.” Denmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları” açıkladı. Burada “Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir” denmektedir.

1. Öğretmenler haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?

Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dâhil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir.

Örnek:

a) Öğretmen okulda haftada 21 saat derse giriyorsa + 19 saat,

b) Öğretmen okulda haftada 30 saat derse giriyorsa + 10 saat kurs verebilecektir.

 

Bu iki düzenlemeye bakıldığında iki farklı durumun ortaya çıktığı görülmektedir.

Öğretmen sayısının yeterli olması durumunda öğretmenlere 10 saat ders, yetersiz olması durumunda ise  aynı yönergenin 11. maddesi uyarınca İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin gerekli tedbirleri alarak öğretmenlere 10 saatin üzerinde ders verebileceği değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar…

 

 
MEHMET YILMAZ / 2015-10-05
Okul disi ozel kurslarda gorevlendirme

Ulastirma bakanliginin actigi ozel src kurslarinda iletisim teknolojileri dersine girmek için, okuldan 8 saat sürücü kursunda görev alabilir yazısı alarak, görev alabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım.

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

            16/12/2006/26378 sayılı resmi gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın " Diğer okul ve kurumlarda ders görevi" başlıklı 26. Maddesi “Bu Karar kapsamında bulunan yönetici ve öğretmenlere, aslî görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı ders görevlerini tamamlamak kaydıyla; Bakanlığa bağlı okul ve kurumlarda, diğer kurumlara bağlı okullar ile yüksek öğretim kurumlarında, ücretleri görev aldıkları okul veya kurumca ödenmek üzere ek ders görevi verilebilir. Ancak, bu tür görevlendirmelerde verilecek ek ders görevi, kendi okullarında veya dengi okullarda haftada aylık ve ücret karşılığı okuttukları ek ders saati sayısı toplamını dolduranlar bakımından haftada 10 saati geçemez. 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun8. maddesinde ise “İhtiyaç halinde, resmî okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir.(Mülga ikinci cümle: 1/3/2014-6528/14 md.)” şeklindedir.

Dolayısıyla resmi kurumdaki ders ve ek derslerinizi aksatmamak kaydıyla sadece özel okulda aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğunuz haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ders görevi alabilirsiniz.

İyi çalışmalar…

 
SEREN / 2015-10-05
Müdür yardımcısı derse girmek zorunda mı

Sayın yöneticim 2015/2016 eğitim öğretim yılında Müdür yardımcıları kaç saat derse girmek zorunda

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli  mesai arkadaşım!...

Öncelikle 2015-2016 Eğitim Öğretim yılının size ve tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını dilerim…

Sorunuza gelince:

Ek ders kararlarının “Aylık karşılığı ders görevi” başlıklı 5. maddesi şu şekildedir:

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

İyi çalışmalar…

 
NESRIN / 2015-10-03
Kres

Benim ucuzlerim var eşimden ayrıyim çalışmam gerek çocuklarımi maddi yetersizlikten dolayi krese gönderemedim suan 5 yaşına girdiler devletede gönderemiyorum benim ne yapmam gerekiyor bunun icin nereye başvurmam gerekiyor tesk

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

          Sayın danışan,

Çocuklarınızı devlet anaokullarına gönderebilirsiniz. Devlet okulları için belirlenen taban aylık miktarını ödeyemeyecek durumda iseniz konuyu okul müdürü ile görüşebilirsiniz. Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “Okul öncesi eğitim kurumlarında ücretin alınması ve bütçenin hazırlanması” başlıklı aşağıdaki maddesi gereğince size yardımcı olunacaktır. İyi günler…

          MADDE 68 –

(3)Durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla şehit, harp malûlü ve muharip gazi çocukları ile okul öğrenci kontenjanının 1/10’u oranındaki yoksul aile çocuklarından ücret alınmaz. Bu durumdaki çocuklardan engelli olanlara öncelik tanınır.”

 
İSMAIL / 2015-10-03
İlkokularda Çocuk Kulübü

Sayın yöneticim Sınıf öğretmeniyim haftalık 6 saat satranç egzersizi yapıyorum. bunun haricinde halk eğitim destekli haftalık 10 saat okuma yazma kursu veya başka bir kurs açabilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Lütfen bu konuda daha önce cevaplanmış sorulara bakınız. İyi bayramlar...

 
IRFAN KAYA / 2015-10-03
yetistirici kurslar

İyi günler önceki soruların cevapların da hafta sonu 10 saat kurs açan idarecilerden birinin kurs müdürü olarak c.tesi pazar yönetim karsiligi 2 şer saat ekders alabileceğini belirtmissiniz ancak burada il ve ilçe MEM leri böyle bir şeyin mümkün olmadığını söylemektedir bu konuda bizi bilgilendiriseniz seviniriz yönetmelikte bununla ilgili bir bölüm yok

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım.

Bu konudaki mevzuat düzenlemesi ek ders kararlarının 8/(3) maddesidir: "Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez."

İyi çalışmalar...

 
ERKAN KOÇHAN / 2015-09-30
teog kurs

OKULDA MÜDÜR YETKİLİYİM HAFTA İÇİ MEASİ SAATLERİ İÇİNDE TEOG KURSU VEREBİLRMİYİZ VERİRSEK KAÇ SAATTE KADAR VEEREBİLŞYORUZ.ŞUBE MÜDÜRÜM EK DERSLERDE YÖNETMELİKTE FAZLA OLAN ÖDENİR DİYOR.EGER GİREBİLİYORSAK YASAL DAYANAGİ NE

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Sayın öğretmenim müdür yetkili öğretmen olduğunuza göre okulunuzda TEOG sınavına girecek öğrenciniz de yoktur.Sorunuz anlaşılamamıştır.

 
ALEV HOCA / 2015-09-30
Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Dersleri ile Destekleme ve Yetiştirme Kursu

Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yüz Yüze Dersleri ile Destekleme ve Yetiştirme Kursu Sayın Müfettişim; Okulumuzda hem yüz yüze eğitim hem de kursun bir arada verilmesi konusunda öğretmen arkadaşlarımızdan talep gelmiştir. Malumunuz birçok okulda bu konuda sıkıntı yaşanmaktadır. Sorumu sormadan önce uzunca bir araştırma yaptım. Bu sayede hem atölye ve laboratuar dersi öğretmenleri bilgi edinmiş olur hem de sizler de artık bu konuyla ilgili fazla soru almış olursunuz. HBOGM tarafından 27/01/2015 tarih 928552 sayılı yazısında ikinci sayfada aşağıdaki açıklama bulunmaktadır. “2- Genel bilgi ve meslek dersi öğretmenlerinin, normal müfredat kapsamında okuttukları dersler de dâhil olmak üzere haftada en fazla 40 saat ders okutmaları mümkün olup; bu derslerden hafta içinde okuttuklarının öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir.” Genel bilgi ve meslek dersi öğretmenleri aylık karşılığı ders görevi 15 saat+ zorunlu 6 saat + isteğe bağlı 9 saat toplam 30 saat ders aldıkları için en fazla 10 saat kurs vererek toplam 40 saate ulaşmaktadır. Buradan yola çıkarak bir atölye öğretmeni aylık karşılığı 20 + zorunlu ek ders 20 + isteğe bağlı ders 4 toplam 44 saate ulaşmaktadır. Birçok yorumda ek ders yönetmeliğine göre en fazla 10 saat alınabileceği için aynı anda hem yüz yüze eğitim hem de kursun alınamayacağını belirtilmiş. Soru-1: Hem yüz yüze eğitim hem de kurs bir arada verilebilir mi? Soru-2: 1. Soruya göre her ikisi bir arada verilmezse, 44 saat dersi olan bir kişi yüz yüze eğitimi bırakıp sadece kurs alabilir mi? ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Birçok kişinin yorumunda ve farklı sitelerde yazılan yazılarda her ikisinin bir arada verilemeyeceği söylenmektedir. Soru-3: Ek Ders Yönetmeliğinin aşağıdaki maddesi ile Destekleme ve Yetiştirme kurs yönetmeliği arasında bir çelişki var mıdır? a) Ders yılı içinde; 1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında; Bu maddeye göre eğer bir dersin işlenmesine engel bir durum varsa veya ikinci yarıyıl sonunda derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen kurslardan bahsetmektedir. Fakat Destekleme ve Yetiştirme Kurs Yönergesinin amacına göre “istekli öğrenci ve kursiyerlere yönelik olarak verilecek olan destekleme ve yetiştirme kursları ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir” ifadesi yer almaktadır. Dersler yılsonunda veya telafi amacıyla yapılmamakta olup dönemlik olarak devam etmektedir. Buna göre Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile Ek Ders Yönetmeliğinin 8/a/1 maddesi birbiriyle örtüşmediği ve Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına ait 10 saatlik dersin ayrı değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyim. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Aynı yazının ikinci sayfasında aşağıdaki açıklama bulunmaktadır. 1- Yöneticilerin (müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı), normal müfredat kapsamında okuttukları dersler de dâhil olmak üzere haftada en fazla 22 saat ders okutmaları mümkün olup; bu derslerden hafta içinde okuttuklarının öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir. Burada yöneticilerin aylık karşılığı 6 saat + isteğe bağlı 6 saat toplam 12 saat dersleri olduğu için 10 saat de kurs verebilir anlamı çıkmaktadır. Okulumuzdaki yöneticilerden birinin branşı atölye öğretmeni olduğu için hafta sonları 10 saat mesleki açık öğretim lisesinde yüz yüze eğitim dersi vermektedir. Ve kursa katılmak istediğini söylemektedir. Kısa bir hesapla yöneticilikten 12 saat + kurstan 10 saat + yüz yüze eğitimden 10 saat toplam 32 saate ulaşmaktadır. Soru-4: Ekders Yönetmeliğinin 8/a/1 maddesi ile Destekleme ve Yetiştirme Kursları arasında bir uyuşmazlık söz konusu ise yöneticiler hem yüz yüze eğitim hem de kursu bir arada verebilir mi? Örnekleriyle beraber biraz uzunca bir yazı oldu. Umarım değerlendirmeye alınır. Saygılarımla,

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Sorularınız oldukça uzun. Anladığım kadarıyla iyi bir araştırma yapmışsınız zaten. Tebrik ediyorum. Sorularınız için önce bizim sitemizde verilen cevaplara da bakabilirsiniz.

1. Ek ders kararlarının her bir maddesinin kendi içinde sınırlılıkları vardır. Örneğin ders dışı eğitim çalışmasının üst sınırı haftada 6 saattir. Bu sınırın üstüne çıkamazsınız. Bunun gibi kararların 8. maddesindeki üst sınır da 10 saattir. Bu 10 saatin içinde yüz yüze eğitim de vardır. Yetiştirme kursları da vardır. Yetiştirme kursları kapsamında verilen derslerin ek ders kararlarının 8. maddesine göre ödenmesi gerektiği yetiştirme kursları yönergesinde geçmektedir. Bu nedenle yetiştirme kurslarında ve yüzyüze eğitimde toplamda 10 saatin geçilemeyeceği kanaatindeyim.

2. MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin normal müfredat ve yetiştirme kursları kapsamında en fazla 40 saate kadar derse girebileceği belirtilmekte ancak atölye ve laboratuvar öğretmenleri için bu sınır belirtilmemiştir. Kişisel kanaatim şudur ki atölye ve laboratuvar öğretmenleri  normal müfredat kapsamındaki ders ve ek ders görevlerinin yanı sıra yetiştirme kurslarında veya yüzyüze eğitimde toplamda 10 saate kadar derse girebilirler.

3.  MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesine göre bu yönerge kapsamındaki ders görevleri ek ders kararlarının 8. maddesine göre değerlendirilmektedir.

İyi çalışmalar...

 
SERDAR AK / 2015-09-30
zorunlu saat ve ek ders

merhabalar.halk eğitim merkezinde kadrolu bir öğretmen 15 saat zorunlu ders saatini doldurmadığı taktirde yetiştirme kursları ek ders ücreti olarak mı hesaplanır.yoksa yetiştirme ve destekleme kurlsarı maaş karşılığına mı geçer?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Değerli Öğretmenim,

Millî Eğitim Bakanlığı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları Yönergesi’nin Yönerge ile ilgili soru cevap bölümünde “Öğretmenler haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?” sorusuna aşağıdaki cevap verilmiştir.

“Öğretmenler haftada okulda girdiği dersler dâhil toplam 40 saate kadar ders verebilecektir.

Örnek:

a)  Öğretmen okulda haftada 21 saat derse giriyorsa + 19 saat,

b)   Öğretmen okulda haftada 30 saat derse giriyorsa + 10 saat kurs verebilecektir.

c)  Hafta içi maaş karşılığını doldurmayan öğretmenin kursta devam ettiği derslerden 15 saat düşüldükten sonraki kısmından ücretlendirilecektir.”

Yukarıdaki cevapta görüldüğü üzere öğretmenler arasında bir ayrım yapılmamıştır.Dolayısıyla cevabın (c)maddesi sizin için de geçerlidir. İyi çalışmalar.

 
FERHAT EROğLU / 2015-09-30
nöbet

öncelikle teşekkür ederim böyle bir uygulama için. hocam benim sorum nöbet günü raporlu bir öğretmen, ertesi gün nöbeti olan bir arkadaşla idare tarafından yer değiştirliyor. bu doğru bir uygulamamıdır.o hafta için öğretmen muaf tutulmazmı.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Necati İLMEN

Sayın Meslektaşım,

Orta Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin

 “Müdür, görev, yetki ve sorumlulukları” başlıklı 78.maddesinde;

j) Öğretmenlerin ve öğrencilerin nöbet görev ve yerlerini belirler, onaylar ve uygulamaya koyar.

“Müdür başyardımcısı, görev, yetki ve sorumlulukları” başlıklı 79. Maddesinde

d) Müdür yardımcıları, öğretmen ve öğrencilerin nöbet çizelgelerini hazırlayarak müdürün onayına sunar ve nöbet görevlerini kontrol eder.”

Öğretmenlerin görevleri ve sorumlulukları başlıklı 86. Maddesinde;

i) …Çalışma takviminde belirtilen tarihlerde okulda hazır bulunur ve verilen görevleri yapar.

ö) Okul yönetimince belirlenip kendisine verilen nöbet görevini yerine getirir.

p) Müdür tarafından verilen görevin gerektirdiği diğer görev ve sorumlulukları yerine getirir.

“Öğretmenlere nöbet görevi verilmesinin esasları” başlıklı 91. Maddesinde,

(1) Öğretmenler, nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.

 

denilmektedir. Yukarıdaki maddelerde görüldüğü üzere nöbet görevleri önceden belirlenir ve okul müdürü tarafından onaylandıktan sonra öğretmenler tarafından onaylı bu çizelgeye göre yerine getirilir. Ertesi gün nöbet görevi olan öğretmen ile ilgili özel bir neden (görevli izinli olması, öğretmenin okula gelmemesi vb.) olmadığı sürece onaylı nöbet çizelgesine göre görev yürütülür. Yukarıdaki örneklerde olduğu gibi öğretmenin nöbet görevini yerine getirmesi mümkün değilse öğrencilerin güvenliği bakımından, idari bir tedbir olarak, size o haftalığına böyle bir görevlendirme yapılabileceği değerlendirilebilir.

 
SİNAN YALÇIN / 2015-09-30
YÖNETİCİ EKDERSİ

Merabalar Hocam şu yetiştirme kursu yönetmeliğini anlamak oldukça güç 27/01/2015 tarihinde yayınlanan tereddüte düşülen hususlarla ilgili bir madde kafamızı karıştırıyor.madde 5. madde bu kapsamda çalışma günlerinde saat 18:00 dan sonra cumartesi pazar yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yapılan ders ve yönetim görevleri gece ücreti üzerinden,bu sürelerin dışında fiilen yerine getirilen ders ve yönetim görevi karşılığında ödenecek ekders ücretleri gündüz belirlenen gösterge üzerinden ödenecektir...benim sorum gündüz 08:00-15:00 saatleri arasında yapacağımız kurs için yöneticilerden biri günde 2 şer saatten kurs yönetim ücreti alabilirler mi? okulumuz ikili eğitim yapıyor.

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Bu konuda oldukça fazla soru geldi ve birçoğuna da detaylı cevap verildi. Detaylı bilgi için bu cevaplara bakabilirsiniz. Ancak burada kısaca şunu söyleyebiliriz ki hafta içi kurslarında yöneticilere yönetim görevlerinden dolayı 2 saat ek ders ücreti ödenmemektedir. İyi çalışmalar...

 
BURCU MERCAN / 2015-09-30
en fazla kaç saat ek ders

Orta okul branş öğretmenleri en fazla kaç saat ek ders alabilir? örnegin 34 saat derse giren bir öğretmen, 22 saat ders hak eder fakat en fazla 20 saat ödenir deniliyor, doğru mudur acaba?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Lütfen bu konuda daha önce cevaplanmış sorulara bakınız. İyi çalışmalar...

 
YöNETICI / 2015-09-30
yönetim görevi

sayın müfettişim hafta sonu kursunda görevli bir yöneticiyim ve sadece ben cumartesi ve pazar günü olmak üzere iki gün geliyorum yönetim görevine bağlı olarak cumartesi 2 pazar 2 olmak üzere toplam 4 saat mi alacağım yoksa iki günde gelsem toplam 2 saat mi alacağım

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli mesai arkadaşım. Bu konuda oldukça fazla soru geldi ve birçoğuna da detaylı cevap verildi. Detaylı bilgi için bu cevaplara bakabilirsiniz. Ancak burada kısaca şunu söyleyebiliriz ki hafta sonu kurslarında yöneticilerden birine cumartesi ve pazar günleri için 2+2=4 saat ek ders ücreti ödenir. İyi çalışmalar...

 
HULUSI CERITLI / 2015-09-30
ücretli öğretmenin ek ders ücreti

sayın hocam merhabalar.ben dershane öğretmeniyim yetiştirme kurslarında derslere girecek olsam ders saat ücreti tarifesi ne olacak öğrenebilirmiyim?Teşekkürler...

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 176. maddesinde "Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir." şeklinde bir düzenleme mevcuttur. Ancak ücretli öğretmenler %100 arttırımlı ek ders ücretinden yararlanamazlar. İyi çalışmalar...

 
MUSTAFA HOCA / 2015-09-30
İhtiyac fazlası Rehberlik Ö.
İyi günler Sn.Denetmenin..Geçtiğimiz yıl anaokulunda görev yaparken,ihtiyaç fazlası olarak ilk dibem dönem devam ettim.Bu surede ziyarete gelen denetmenimiz,ek ders alamayacağımı başka bir okulda görevlendirmemin yapılmış olmasının gerektiğini ifade etmiş.Önümüzdeki ekim ayında ortaokulda yine ihtiyaç fazlası olacağım mevcuttan dolayı,kadro ile iliskilendirilinceye dek görevlendirme mi yapilmali,ayni kurumda devam mi etmeliyim.. etmeliyim..Teşekkürler..
 
 
Cevaplayan Yönetici : Mehmet Ali GÜRSES
 
AHMET YAVUZKURT / 2015-09-30
Ek Ders

Merhaba Hocam, Pansiyonlu bir okulda müdür başyardımcısıyım. Yönetim görevi olarak 6 saate kadar derse girmek koşuluyla 30 saat haftalık ek ders almaktayım. Bu yıl 12 saat okulda derse girip 10 saat de yetiştirme kursunda derse girersem haftalık 46 saat ek ders ediyor. Sorum şu: Haftada 40 saatten fazla ek ders alabilir miyim?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli yönetici arkadaşım...

Sorunuzda belirttiğiniz ek ders ücretlerini almanızda sakınca bulunmamaktadır. 40 saat sınırı öğretmenlerin normal müfredat ve yetiştirme kursları kapsamında fiilen girebileceği azami ders saati sayısıdır. Siz 6 saat aylık karşılığı, 6 saat ek ders ücreti karşılığı, 10 saat de yetiştirme kurslarında derse girdiğinizde toplamda 22 saat derse girmiş olacaksınız. İyi çalışmalar...

 
AHMET çAğAN / 2015-09-30
Meslek Derslerinden destekleme ve yetiştirme kursu açılabilir mi?

Sayın Hocam, meslek lisesinde görevli kadrolu muhasebe öğretmeni, meslek dersleriyle ilgili kurs açabilir mi? Diğer sorum ise; Mesleki Açık Lise kapsamında yüz yüze 10 saat ek ders alan bir öğretmen, kurs açabilir mi?

 
 
Cevaplayan Yönetici : Murat BİLİR

Değerli öğretmenim. Lütfen bu konuda daha önce cevaplanmış sorulara bakınız. İyi çalışmalar...

 
| 1 || 2 || 3 || 4 || 5 || 6 || 7 || 8 || 9 || 10 || 11 || 12 || 13 || 14 || 15 || 16 || 17 || 18 || 19 || 20 || 21 || 22 || 23 || 24 || 25 || 26 || 27 || 28 || 29 || 30 || 31 || 32 || 33 || 34 || 35 || 36 || 37 || 38 || 39 || 40 || 41 || 42 || 43 || 44 || 45 || 46 || 47 || 48 || 49 || 50 || 51 || 52 || 53 || 54 || 55 || 56 || 57 || 58 || 59 || 60 || 61 || 62 || 63 || 64 || 65 || 66 || 67 || 68 || 69 || 70 || 71 || 72 || 73 || 74 || 75 || 76 || 77 || 78 || 79 || 80 || 81 || 82 || 83 || 84 || 85 || 86 || 87 || 88 || 89 || 90 || 91 || 92 || 93 || 94 || 95 || 96 || 97 || 98 || 99 || 100 || 101 || 102 || 103 || 104 || 105 || 106 || 107 || 108 || 109 || 110 || 111 || 112 || 113 || 114 || 115 || 116 || 117 || 118 || 119 || 120 || 121 || 122 || 123 || 124 || 125 || 126 || 127 || 128 || 129 || 130 || 131 |

önceki sonraki
 


Müdür yardımcısı ve müdür kaç saat derse girebilir

...
 

Sayın müfettişim ben müdür yardımcılığı görevine ge...

 

Sayın müfettişim, halk eğitimi merkezinde müdür yardımcısıyım.hafta sonu cumartesi (5) pazar(5) saat kurs veriyorum...cumartesi ve pazar günleri 2+2 saat nöbet&ccedi...

 

İYİ GÜNLER. BENİM 8. SINIFLARDA REHBERLİK VE KARİYER PLANLAMA DERSİM VAR. BUNUN BİR SAATLİK ÜCRETİ AYRI MI YAZILIR YOKSA REHBERLİK VE KLÜP FAALİYETLERİ İÇİNDE M...

 

Merhaba müfettişim ben ortaokulda müdür yardımcılığı yapıyorum. Fiilen nöbet tuttuğum takdirde nöbet ücreti alabilirmiyim?

...
 
Değerlendirme Toplantısı
Yarıyıl Değerlendirme Toplantısı
Değerlendirme Toplantısı
Üsküdar-Beykoz denetim grubumuzla, Üsküdar Haydarpaşa Mesleki ve Tek Anad. Lisesinde denetimdeyiz.
E-Denetim Planlama Modülünün Kullanımı Konulu Toplantı
ÖZEL EĞİTİMDE E-DENETİM MODELİ VE YAZILIMI
TEOG SINAVI
Maarif Müfettişleri Galatasaray Lisesinde
Binbirdirek Mah. Dr.İmren Öktem Caddesi Eski Sultanahmet Adliye Sarayı No1 Sultanahmet
Fatih/İSTANBUL
Telefon: (0212) 519 28-53
Fax: (0212) 511 65 58
 
 
   
Bu sitede yer alan içerikler izinsiz olarak kopyalanamaz. Kopyalandığı takdirde tüm sorumluluk sizlere aittir.
Copyright © 2015 TC MEB İstanbul Maarif Müfettişliği Başkanlığı. Tüm hakları saklıdır.